Hükümetin kaderi bugün belli oluyor

Hükümete girmesi düşünülen partiler bugün yetkili organlarında karar alacak ardından Erhürman kararını açıklayacak.

Halkın Partisi’nin Maraş’taki adımların ‘bilgisi dışında’ atıldığı gerekçesiyle 6 Ekim’de hükümetten çekilme kararı alması ardından Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle 55 günden beridir hükümet boşluğu yaşanıyor.

Tufan Erhürman, UBP Genel Başkanı hariç diğer başkanlarla (HP-TDP-DP-YDP) Cuma günü yemekte yaptığı görüşmenin ardından Pazartesi günü hükümetin kaderinin belli olacağını açıkladı.

Erhürman’ın açıkladığı süre bugün doluyor

Erhürman, hükümet kurulmasıyla ilgili sonuç alınamazsa süresi dolmadan görevi iade edeceğini ifade etti. Erhürman, yaptığı görüşmelerde 7 maddeden oluşan ilkeler manzumesini tüm partilerle paylaşmış ve takdir almıştı.

Yemekte erken seçimde uzlaştılar

Yemekte YDP’nin dışarda kalıp destekleyeceği CTP-HP-TDP-DP’nin oluşturacağı 4’lü erken seçim hükümetinin konuşulduğu ve 2021 yılı Eylül ayında seçime gidilmesi konusunda uzlaşıldığı öğrenildi.

Yemekte bir araya gelen parti başkanları, parti yetkili organlarında alacağı karar doğrultusunda yanıtlarını bugün Erhürman’a verecek.

HP, 4’lü veya 2’li hükümete karar verecek

Halkın Partisi meclis grubu hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili toplanıyor. Milletvekilleri alacağı kararı parti meclisine götürecek. Bu akşam bugün 18:00’da yapılacak parti meclisinde alınacak karar doğrultusunda Halkın Partisi 4’lü (CTP-HP-TDP-DP) veya 2’li (UBP-HP) hükümette yer alıp almayacağını açıklayacak. HP, Ersan Saner ve Tufan Erhürman’a UBP-CTP-HP koalisyonunu önermiş ancak sonuç alınamamıştı.

HP’de Topal muhalefet yapıyor

Halkın Partisinde çoğunluğun Tufan Erhürman’ın Başbakanlığında, CTP-HP-DP-TDP’den oluşan ve YDP’nin de dıştan destek vereceğini açıkladığı “Seçim Hükümeti”ne onay vereceği konuşulurken, İcraat Hükümeti isteyen Dr Hasan Topal, partiye yönelik eleştiriler içeren yaptığı açıklamalarla Ersan Saner’in Başbakanlığında, yeniden UBP-HP Koalisyonu Hükümeti kurulmasını istiyor. Topal ile aynı düşüncede bazı milletvekillerinin de olduğu öğrenildi.

HP’de eleştirilerden rahatsız oldular

HP’nin, 4’lü hükümetten ayrıldıktan sonra diğer 3 parti tarafından yapılan eleştirilerin yanı sıra son günlerde TDP’nin Kudret Özersay’a yönelik yaptığı açıklamalar parti içinde rahatsızlığa neden oluyor.

UBP-HP hükümetinde bakanlık sayısının artırılabileceği ve icraat yapıp seçime daha avantajlı girebilecekleri konuşuluyor.

TDP hükümete girmek istiyor

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Balkanı Cemal Özyiğit’in yemekte ortaya konulan prensiplere evet dediği öğrenildi. TDP bugün olağan MYK toplantısında konuyu değerlendirip kararını açıklayacak.

TDP’nin 4’lü hükümette yer almak istediği ifade edilirken, Cemal Özyitğit’in daha önce hükümeti bozan Kudret Özersay’a yönelik eleştirileri ise iki parti arasında gerilime neden oldu. TDP’nin Eğitim Bakanlığını istediği öğrenildi.

DP başkanı yalnız kaldı

Demokrat Parti’de ise Genel Başkan Fikri Ataoğlu’nun hükümette yer almak istediği ancak Serdar Denktaş ile beraber hareket eden Dr Koral Çağman’ın kendisine destek verip vermeyeceğinin belli olmadığı ifade edildi. Serdar Denktaş’ın Maliye Bakanlığı’nı istediği Fikri Ataoğlu’nun ise Turizm Bakanlığında ısrarcı olduğu iddia edildi.

YDP, barajın yükseltilmesini istiyor

Yeniden Doğuş Partisinin ise seçim ve vatandaşlıklarla ilgili düzenlemeler yapıp erken seçime gidilecek olmasından dolayı seçim hükümetine sıcak baktığı ancak hükümette TDP’nin de yer almasından dolayı parti içinde farklı düşünceler bulunduğu ifade edildi. YDP, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın elden geçirilmesini ve barajın yükseltilmesini istiyor.

CTP 7 ilkeyi savunuyor

Hükümeti kurma görevi alan Tufan Erhürman başkanlığındaki CTP ise erken seçime gidene kadar 7 maddeden oluşan ilkelerin hayata geçirilmesini savunuyor. Bu ilkeler arasında sağlık ve kriz masasının oluşturulması, kamu reformu, istihdamlar, beyaz kimlik ile seçim ve vatandaşlık yasalarının düzenlenmesi yer alıyor.

Erhürman’ın sunduğu 7 ilke

1. Pandemiyle mücadele eylem planı, Cumhuriyet Meclisi’nde yer alan tüm siyasal partilerin, sağlık alanındaki paydaşların ve uzmanların katılımıyla oluşturulacak kriz masasının önerileri ışığında, dünyadaki (özellikle aşıyla ilgili) son gelişmeler ve uygulamalar dikkate alınarak hazırlanacaktır.

2. Cumhuriyet Meclisi’nde yer alan tüm siyasal partilerin, emek ve iş dünyası örgütlerinin katılacağı bir kriz masası oluşturulacak ve düzenli biçimde toplanacak olan masa, ekonomik ve sosyal konularda hükumete danışma görüşleri sunacaktır. Kriz masasının görüşleri de dikkate alınarak, hiç gecikmeksizin, turizm, yükseköğretim ve inşaat başta olmak üzere kritik sektörler için, bu sektörlerin krizden çıkış stratejisini belirleyen, ekonominin kendi ayakları üzerinde durması hedefine bağlı, 2021 yılı eylem planı hazırlanacak ve yürürlüğe koyulacaktır.

3. Yüksek Seçim Kurulu’nun öngörüleri de dikkate alınarak Seçim Yasası’nda gerekli değişiklikler yapılacaktır.

4. Kamuya her türlü istihdamda münhali ve fırsat eşitliğini koşul kabul edecek yasal değişiklikler yapılacaktır.

5. Kamuda, müdür mevkiinde üçlü kararname kaldırılacak, müsteşarlık mevkii için “siyasi müsteşar”- “idari müsteşar” ayrımı değerlendirilecektir.

6. Vatandaşlık ve beyaz kimlik ile ilgili düzenlemeler yapılacak ve bu konular hükumetin takdir yetkisi alanından çıkarılmak suretiyle ülke koşullarına uygun objektif kriterlere bağlanacaktır.

7. Hükumetin kurulmasından itibaren ilk bir hafta içinde ülkenin mali durumu şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Başbakanlık tartışması yaşandı

Mecliste en fazla milletvekiline sahip Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri ve Başkan Vekili Ersan Saner’in, 15 gün içinde hükümeti kuramaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet kurma görevini bu kez CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a verdi.

UBP çoğunluğun kendilerinde olmasından dolayı Başbakan’ın kendilerinde olması gerektiğini belirterek, hükümeti kurma görevi alan CTP ile ortaklık yapmaya sıcak bakmadı.

 

Haber Kıbrıs

Diğer Haberler

Başa dön tuşu