Hükümet ‘yalnız’ kaldı

İş dünyasından sendikalara, memurdan işçiye kadar geniş bir kesimden UBP-HP koalisyon hükümetinin açıkladığı “ekonomik tedbir ve destek paketine” tepki yağıyor

HİÇBİR KESİMDEN DESTEK GELMEDİ… Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetinin coronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında açıkladığı “Toplumsal Dayanışma İçin Birinci Ekonomik Tedbirler ve Destek Paketi” kimseyi memnun etmezken, hükümetin paket konusunda yalnız kalması dikkat çekti.

KİMSEYİ MEMNUN ETMEDİ… Özellikle çalışan kesimler ile sendikaların tepkisi dikkat çekerken, eleştiriler kervanına iş dünyasını temsil eden örgütler ve muhalefet partileri de katıldı. Başbakan başta olmak üzere kabinenin özellikle UBP’li bakanları birçok mecrada paketi savunmaya çalışıyor.

HABERCİ ÖZEL

İş dünyasından sendikalara, memurdan işçiye kadar geniş bir kesimden UBP-HP koalisyon hükümetinin açıkladığı ‘ekonomik tedbir ve destek paketine’ tepki yağıyor.
Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetinin coronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında açıkladığı ‘Toplumsal Dayanışma İçin Birinci Ekonomik Tedbirler ve Destek Paketi’ kimseyi memnun etmezken, hükümetin paket konusunda yalnız kaldığı dikkat çekti.

Paketin açıklanmasının ertesinde özellikle çalışan kesimler ile sendikaların tepkisi dikkat çekerken, eleştiriler kervanına iş dünyasını temsil eden örgütler ve muhalefet partileri de katıldı.
Başbakan başta olmak üzere kabinenin özellikle UBP’li bakanları birçok mecrada paketi savunmaya çalışıyor.

İŞVERENLERDEN EYLEM TEHDİDİ GELDİ

Memnun olmayan kesimlerden olan işverenleri temsil eden Ekonomik Örgütler Platformu (EÖP), hükümetin ‘ekonomik önlemler paketinde yer alan adaletsizlikleri’ 30 Mart Pazartesi saat 17.00’ye kadar gidermemesi halinde eylemlere başlayacağını duyurdu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği ve Casino İşletmecileri Birliği’nden oluşan platform, Başbakan Ersin Tatar tarafından açıklanan ekonomik önlemler paketindeki adaletsizliklere vurgu yaptı. Bunların giderilmemesi halinde eyleme başvuracağını açıklayan EÖP, adaletsizliklerin giderilmesi için hükümete Pazartesi gününe kadar süre verilmesini de kararlaştırdı.

EÖP tarafından hazırlanan değerlendirmede, pakette yer alan hükümlerin nasıl değiştirilmesi gerektiğine ilişkin görüşlere de yer verildi. Bunlar arasında özel sektör ile kamu sektörü çalışanları ile KKTC ve TC yurttaşları ile 3’ncü ülke uyruklu çalışanlar arasında yapılan ayrımlara son verilmesi talebi dikkat çekiyor. EÖP tarafından hazırlanan diğer önlemler de çalışanları ve iş yerlerini korumayı hedefliyor.

GİAD’IN TEPKİSİ

Genç İş Adamları Derneği (GİAD), hükümetin açıkladığı ekonomik önlemler paketini şaşkınlık içinde izlediklerini, paketin ülke ekonomisini derin bir bilinmezliğin içerisine ittiğini savundu.

Pakete bakıldığında toplumun tüm kesimlerinde tepkiye yol açtığını ifade eden GİAD, “Hükümetin tek mağdur kendisiymiş gibi hareket ettiği görülmektedir” dedi.

BİR UYARI DA BELEDİYELER BİRLİĞİ’NDEN

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği de “Korona virüs (COVİD-19) mücadele ve hükümetin açıkladığı ekonomik paket” gündemli Yürütme Kurulu ve Genel Kurul toplantısı gerçekleştirdi.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, toplantıda, halka birebir dokunarak sıkıntılarını en yakın şekilde gözlemleyen belediyelerin, Korona virüsle mücadele kapsamında en aktif şekilde hizmet veren kurumlar olduğu, hijyen, sağlık, gıda yardımı gibi halkın ihtiyaçları doğrultusunda sahada emek veren yerel yönetimlerin daha da güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Bu bağlamda Korona virüsle mücadelede en aktif şekilde çalışan belediyelerin devletten destek beklerken yüzde 25’lik kesinti ile karşı karşıya kalmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı