“Hükümet bir eliyle veriyor, diğer eliyle alıyor”

Haberci, KTAMS Başkanı Güven Bengihan’ı ziyaret ederek, gündemdeki sorunları ele aldı. Gazetenize görüşlerini bildiren Başkan, devletin yanlış bir yol izlediğini ifade etti.

10 Ocak 2020 - 10:14

Meyil Avcan-

Yeni yıla zamlarla girilen ülkede, geçtiğimiz günlerde ülkedeki Merkez Bankası, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını aylık %2.35 yani yıllık %28.2; azami gecikme faiz oranını ise aylık %2.85 yani yıllık %34.2 olarak belirlediğini açıklamıştı.

Günümüzde büyük ölçüde geçim sıkıntısı yaşayan ve zamlanan seyrüsefer, ehliyet ve kimlik ücretlerini nasıl ödeyeceğinin hesabını yapan vatandaş, açıklanan oranlar sonrasında bir o kadar daha endişelenmeye başladı.

Halkın yaşadığı bu kaotik durumu değerlendirmesi için Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan’dan ülkede yaşanan krizlerle ilgili görüşlerini aldık.

Gazetemize konuşan Bengihan, en büyük sıkıntının TL’nin döviz karşısında her geçen gün değer kaybettiğini ve ülkeye gelen her şeyin ise döviz üzerinden satın alınması dolayısıyla vatandaşın ciddi bir sıkıntıya girdiğine değinerek, hükümetin halkın refah düzeyini yoluna sokmadan zam üstüne zam yapmasını çok yanlış bulduğunu ifade etti.

BENGİHAN: BANKALARA HAKSIZ KAZANÇ

SAĞLAMA ARALIĞI VERİLECEK

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Türkiye’de TC Merkez Bankası Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını aylık %1.40 yani yıllık %16.80; aylık azami gecikme faiz oranını da %1.70 yani yıllık %20.4 olarak belirlerken, KKTC’de Merkez Bankası’nın Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı aylık %2.35 yani yıllık %28.20; azami gecikme faiz oranını da aylık %2.85 yani yıllık %34.2 olarak belirlediğini anımsattı.

Türk Lirası’nı tedavüle süren Türkiye’de yıllık enflasyon oranının %11.84 olduğunu belirten Bengihan, Türk Lirası’nın resmi para birimi olarak kullanıldığı ülkemizde de yıllık enflasyon oranının %11.66 olarak açıklandığını söyledi.

Bengihan, Türkiye’ye göre ülkemizde daha düşük bir TL enflasyonunun yaşandığı bir dönemde, kredi kartı işlemlerinde yıllık enflasyonun ve TC Merkez Bankası’nın belirlediği faizlerin çok üzerinde yıllık %28.20 ve yıllık %34.2 azami faiz uygulama aralığının KKTC Merkez Bankası tarafından karara bağlanmasının KKTC Bankaları’ndan kart kullanan vatandaşları ciddi anlamda mağdur edeceğini vurgulayarak, bankalara da böylelikle haksız bir kazanç sağlama aralığı vereceğini belirtti.

 “YAPILAN ARAŞTIRMADA AÇLIK SINIRI

3 BİN 167 TL OLARAK BELİRLENDİ”

Son zamanlarda Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinden ötürü, halkın alım gücünün gerilediğini belirten KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ülkedeki birçok girdi maliyetinin dövize endeksli olmasından dolayı halkı büyük sıkıntıya soktuğunun altını çizdi.

Bengihan, özellikle elektrik ve akaryakıt gibi temel tüketim maddelerine yapılan belli dönemlerdeki zamların hayatı bir o kadar daha zorlaştırdığını kaydederek, özel sektör çalışanlarının asgari ücret aldığını ve günümüzde brüt maaşın 3 bin 400 TL, net 2 bin 958 TL’nin açlık sınırının altında bir rakam olduğuna dikkat çekti.

Güven Bengihan, sendikanın 30 Haziran tarihinde yapmış olduğu çalışmada 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde yaşayabilmesi için gerekli olan beslenme kalıbının ve bu maddelerin Devlet Planlama Örgütü’nce açıklanan fiyatlarının ortalamaları alınarak hazırladığı raporun sonucunun ise 3 bin 167 TL olduğunu vurguladı.

BENGİHAN: ASGARİYE ÇALIŞANLAR SEFALET HAYATI YAŞIYOR!

Özel sektör çalışanlarının açlık sınırının altında para alarak sefalet hayatı yaşadıklarına dikkat çeken KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümetin hala yeni asgari ücreti belirlemesi konusunda pozitif bir adımın atılmadığını üzülerek belirtti.

Asgari ücretin mevzuatta da değişmesinin gerektiğini ve özel sektör çalışanlarının temsil eden kimsenin olmadığı konusuna vurgu yapan Bengihan, özel sektör çalışanlarının temsiliyet noktasında da orada örgütlü bulunan bir sendikanın olmasının şart olduğunu söyledi.

Bengihan, 4 kişilik bir ailenin insanca, sağlıklı bir şekilde ve sosyal yaşantısını da sürdürebileceği kriterlerin baz alınarak bir maaş belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, bazı iş alanlarının da aldığı maaş ve ücretlerin işin niteliğine göre değerlendirilmesi gerektiğini, ofis içerisinde çalışan ile beton ustasının bir tutulması gerektiğine vurgu yaptı.

  “HÜKÜMET SAĞ ELİYLE VERİYOR, SOL ELİYLE ALIYOR”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan hükümete sert tepki koyarak şöyle dedi:

“Hükümet, toplumu koruyan bir ekonomi politikası geliştirememiştir. Özel sektör çalışanlarına da emekliler ve kamu çalışanlarına yapıldığı gibi 6 ayda bir hayat pahalılığı yansıtılması gerekir. Sosyal devlet olmanın gereği, bu konuda da bir yasal düzenleme yapmaktan geçer.”

Hükümetin gereğini yapmadığını savunan Bengihan, topluma hitap edecek temel tüketim maddelerinde KDV indiriminin yapılması gerektiğini vurguladı.

Bengihan, hükümetin sağ eliyle verdiğini, sol eliyle geri aldığını söyleyerek, bu yapılan zamlarla insanların ne seyrüsefer çıkarmasını, ne ehliyetlerini değişmesini, ne de kimliklerini yenilemesini beklememeleri gerektiğini ve devletin gelir toplayabilmek adına yaptığı bu uygulamada da başarısız olacağını belirtti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı