Hijyene dikkat!

Çocukların sağlığı açısından okullarda gerekli denetimlerin yapılması ve hijyen koşullarının yerine getirilmesini öneren Doktor Cemal Mert, geçen yıl okullardaki sulardan çocukların hastalandığını hatırlattı.

9 Eylül 2019 - 08:10

Yaz tatilinin ardından okulların dört gözle açılmasını bekleyen öğrencilerin sağlıklı olabilmesi için dengeli beslenmesi ve sportif faaliyetler de yapması gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Cemal Mert, okullar açılmadan önce yönetimlerin alması gereken tedbirlerle ilgili önerilerde bulunarak çocukların sağlıklı bireyler olabilmesi adına tavsiyelerini Haberci gazetesiyle paylaştı.

Yeni eğitim ve öğretim yılının sağlıklı ve başarılı geçmesi temennisinde bulunan Mert, eğitimde akademik başarının yanında sosyal kültürel etkinlikler ve sportif aktivitelerin de önemli olduğunu belirtti.

“OKULLAR İLAÇLANMALI VE TEMİZLENMELİ”

Okulların 3 ay kapalı kalmasının bazı olumsuz gelişmelere neden olabileceğini belirten Mert, okul hijyeninin gözden geçirilerek gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye etti. Mert, geçen yıl okulların su depolarının ve çeşmelerden akan suyun temiz olmadığı için çeşitli hastalıkların yaşandığını belirterek yerel yönetimler, muhtarlıklar ve okul idarelerinin ortaklaşa hareket ederek okulun hem genel hijyenine hem de suyun temiz olmasına önem gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Okulların kapalı olduğu sürede haşere ve farelerin okulun çeşitli yerlerine yerleşebileceğini anımsatan Mert, okul araç gereçlerinin, sınıf ve tuvaletlerin genel hijyeni yanında bunlar için gerekli ilaçlanmanın yapılmasını da tavsiye etti.

“ÇOCUKLAR TEMİZ HAVA ALMALI”

Sınıfların kalabalık olacağı dikkate alınarak ısıtma ve soğutma sistemlerinin günün koşullarına göre düzenlenmesinin gerektirdiğini belirten Mert, soba ve klimaların bakım temizliğinin yapılması gerektiğini ifade etti. Kalabalık sınıflarda yeterli havalandırma yapılması gerektiğini belirten Mert,  çocukların taze, temiz hava ile temas etmelerine özen gösterilmesini tavsiye etti.

“KANTİNLER DENETLENMELİ”

Okul kantinlerinin denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Mert, hem hijyen koşullarına bakılması gerektiğin hem de okulda satılmaması gereken cips, gazlı içecek ve şekerli yiyeceklerin okul idaresi ve bakanlık tarafından denetlenmesi, zararlı yiyecek ve içeceklerin önlemesi gerektiğini dile getirdi. Diyetisyenler Birliği, Pediatri Kurumu ve Sağlık Bakanlığı arasında önceden varılan mutabakat çerçevesindeki gıdaların kantinlerde satılmasına izin verilmesi gerektiğini hatırlattı. Dengesiz, düzensiz beslenmenin çocuklar üzerinde çok büyük sorun olacağını belirten Mert, şekerli gıdaların, fabrikasyon ürünlerin tüketilmesi çocuk ve gençlerde obezite ile karşı karşıya kalmasına neden olduğunu ifade etti. Obezitenin uzun vadede ciddi bir çok hastalığa sebep olduğunu belirten Mert, okullarda sağlıklı beslenme çevre ve hijyen konusunda etkinliklerin ön plana çıkarılmasını tavsiye etti.

“AŞILAR KONTROL EDİLMELİ”

Ülkemizde çok sayıda yabancı uyruklu insan çalışmakta ve insanların çocukları da bulunduğunu anımsatan Mert, her gelen insanın ülkesinden oraya özgü hastalıkları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Mert, tüm çocukların aşılarının denetlenmesi ve eksik olanların Sağlık ve Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılmasının sonsuz fayda sağlayacağını belirtti.

“ENFEKSİYONLARA DİKKAT”

Bugünlerde mevsim gereği ishal ve kusmaya yol açan enfeksiyonlar görülmekte olduğunu ifade eden Mert, okulların açılmasıyla üst solunum yollarında gribal artış beklendiğini söyledi. Cemal Mert, çocukların okul döneminde sağlıklarının korunması bakımından dengeli beslenmeleri, düzenli uyumaları, yeterli su içmeleri, mümkün olduğu kadar güneşten faydalanmaları ve temiz havası olan ortamlarda bulunmalarını önerdi.

“FARKINDALIK YARATILMALI”

Sigara içiminin çocuk ve gençlerde yaygınlaştığını ifade  eden Mert, sigara, alkol ve uyuşturucuda mücadelede Eğitim ve Sağlık Bakanlığı öncülüğünde farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı