Hiçbir krediye onay verilmedi

KKTC Kalkınma Bankası Genel Müdürü Saffet Barutcu, Haberci’ye konuştu...

14 Mayıs 2019 - 17:15

KKTC Kalkınma Bankası Genel Müdür Saffet Barutcu, “Kalkınma Bankası’nın hükümetin düşmesinden sonra giderayak, bazı şirketlere yüklü miktarda kredi sağladığı” iddialarının doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Kalkınma Bankası’nın alelacele kredi onaylama gibi bir durumun söz konusu olmadığına vurgu yapan Barutcu, “Bunların gerçeklerle uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. Kalkınma Bankası en son toplantısını 10 Mart 2019’da yaptı ve o gün bir sonraki toplantı tarihinin 10 Nisan 2019’da yapılması için karar alındı. Bu her zaman böyle yapılır. Toplantılarda bir sonraki toplantı tarihi de belirlenerek bitirilir” ifadelerini kullandı.

Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik türbülansın da etkisi ile taleplerin oldukça yoğun olduğundan da bahseden Barutcu, her başvurunun titizlikle teknik heyetler tarafından çalışılarak, değerlendirmeye alındığını kaydetti.

“PROJE BANKASIYIZ” 

Kalkınma Bankası’nın fizibilite üzerinden çalışan bir banka olduğunun altını çizen Genel Müdür Saffet Barutcu, “X şirket talepte bulundu, biz bunu yönetim kurulu olarak oturup onaylayalım gibi bir prosedürümüz zaten yok” dedi.

Kalkınma Bankası’nın proje bankası olduğuna dikkat çeken Barutcu, “fizibilite üzerinden gerçek projelerle” sonuca gittiğine dikkat çekti.

“16 KİŞİDEN GEÇİYOR” 

Barutcu, projelerin onay aşamasına gelene kadar yaklaşık 16 kişinin denetiminden, çalışmasından ve onayından geçtiğine işaret ederek, usule uygun olmayan kredi sağlama çabalarının istense de teknik olarak mümkün olmayacağına vurgu yaptı. Barutcu, “Değerlendirmeler üç ayrı birimde yapılıyor, bu raporlar birleşerek kredi komitesine gidiyor ve uygun görüldüğü takdirde de genel müdürün onayı ile yönetim kurulunun bilgisine getiriliyor” şeklinde konuştu.

“APAR TOPAR TOPLANMA YOK” 

Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu’nun hükümetin bozulmasının ardından apar topar toplantı yaptığı iddialarına da açıklık getiren Kalkınma Bankası Saffet Barutcu, “Asla böyle bir şey mümkün değildir. Toplantı tarihi 10 Mart 2019’da yönetim kurulu tarafından belirlenmiş toplantı tarihidir” ifadelerini kullandı.

  “HASSAS OLUNDU, ONAY VERİLMEDİ” 

Barutcu, son yapılan toplantıda verilecek herhangi bir onayın, siyaseten farklı değerlendirmelere kapı aralayabileceği hassasiyetinin de dikkate alınarak hiçbir kredi onayı verilmediğini söyledi. Barutcu, “Yönetim Kurulu o günkü toplantıyı birtakım idari konularla ilgili mütalaalarını yaparak tamamlamıştır. Kesinlikle hiçbir kredi onayı yapılmamıştır” diye konuştu.

Kalkınma Bankası Genel Müdürü Barutcu, sonraki süreçte de herhangi bir kredi onayı veya görüşmesi noktasında bir çalışmanın söz konusu olmadığını dile getirdi. Barutcu ayrıca, fizibilite çalışmaları bitmiş olan rutin olarak görüşülmesi gerçekleştirilecek olan dosyaların da yaşanan ani siyasi değişimle birlikte askıya alındığını kaydetti.

ÖNCE TEKNİK ÇALIŞMA, SONRA ONAY 

Çoğu zaman yönetim kurulu üyelerinin hangi projeye onay verileceğinden haberi dahi olmadığını da sözlerine ekleyen Barutcu, teknik komitelerin çalışmalarını bitirdikten sonra bitmiş halini yönetim kurulunun onayına sunduğu zaman yönetim kurulunun projelerle ilgili bilgi sahibi olduğunu kaydetti.

Onay aşamasının karşılıklı mülakat şeklinde bir üst seviyeye de çekildiğinden bahseden Barutcu, projeye yönelik yönetim kurulu tarafından eleştirel ya da soru-cevap şeklinde bir tartışma platformu ile projelerin çok yönlü ele alınarak, karar verildiğini söyledi.

EKONOMİK HAYAT DEVAM EDİYOR” 

Ülkenin içerisinde bulunduğu siyasi bilinmezlikte hiçbir krediye onay vermeyerek etik davranış sergilediklerinden de bahseden Saffet Barutcu, “Etik davrandık, doğru davrandık” diyerek, siyasi gelişmelerin Kalkınma Bankası nezdinde herhangi bir tartışma ortamı yaratmaması adına gerekli hassasiyeti de en üst seviyede gösterdiklerini anlattı.

Barutcu, tüm bu gelişmeler yaşanırken KKTC’de ekonomik hayatın devam ettiğinin de unutulmaması gerektiğini söyleyerek, Kalkınma Bankası ile ilgili gündeme gelen olumsuz her iddianın ülke yatırımcısı adına olumsuz yansıyışları olduğunu dile getirdi.

Genel Müdür Barutcu, “Bizim etik olarak yaptığımız bu davranışın mağduru bu yatırımcılar olacak. Bedelini onlar ödeyecek. Bizim vicdanımız rahat ancak unutulmamalıdır ki her doğrunun da bir bedeli vardır. Bu bedel de, şu an için düşünecek olursak, yatırımlarını yürütmeye çalışan yatırımcılara çıkmıştır” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı