“Hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceğiz”

TEL-SEN Başkanı Soysan, topluma uygulanmaya çalışılan tüm dayatmalara karşı duruşlarının devam edeceğini, hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceklerini belirtti. 

TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan, Türkiye ile imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nü eleştirdi.

Soysan, “Türkiye ile yapılan İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolünü genel anlamda değerlendirdiğimizde ‘bunu almak için bunu yapmalısınız’ direktifi olgusunu görmekteyiz. Böyle bir dayatma kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

Protokolün Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili bölümünün önceki protokollerden farklı olmadığını kamu özel işbirliği ortaklığı başlığı altında geçmiş protokollerde ortaya konan detayların gizlendiğini savunan Soysan, “Kamu özel işbirliğinin ülkemizdeki uygulamalarına baktığımızda  kamu mallarının özele kullandırılmasını bir başka deyişle de peşkeş çekildiğini görmekteyiz. Ayrıca kamu özel işbirliği her ne kadar hükümet edenler tarafından inkar edilmeye çalışılsa da Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun bir yayın organına verdiği demecinde de belirttiği gibi özelleştirmedir” dedi.

ATAKAN İLE GÖRÜŞÜLECEK

Soysan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın daveti üzerine salı günü Yönetim Kurulu’nun bakan ile bir araya gelerek Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili yapılması planlananlar hususunda fikir alışverişinde bulunacağını belirtti.

TEL-SEN’in sendika olmanın yarattığı sorumlulukla gerek dayatmalara gerekse de ucu özelleştirmeye yönelik mücadelesinde sapma olmasının mümkün olmadığını kaydeden Soysan, bakanın yaptığı davetin önemli olduğunu ve diyalog kapısının yeniden açılması anlamı taşıdığını ifade etti.

Soysan, “Bakanlık, halkın yararına olacak toplumsal varlıkların toplumun elinde kalacak bir yapılandırma modelinden yana olduğunu ifade etmektedir bu bağlamda Telekomünikasyon Dairesi’nde ortak bir çözümün bulunması en büyük isteğimizdir” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı