“Hiçbir belirtiniz olmayabilir ama bulaştırdığınız kişileri öldürebilirsiniz”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar katıldığı programda açıklamalarda bulundu

1 Nisan 2020 - 16:35

Hâlâ komşusuna kahveye giden kişilerin bulunduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, hiçbir belirti göstermeden taşıyıcı olan kişilerin kendilerini ‘korkuttuğunu’ söyledi.

Söz konusu kişilerin virüsü annelerine, babalarına, dedelerine bulaştırabileceğini kaydeden Bayraktar, “Siz hiçbir belirti göstermeyebilirsiniz ama bulaştırdığınız kişileri öldürebilirsiniz” dedi.

Basında rakamlar konuşulmasının gereksiz olduğunu dile getiren Bayraktar, daha çok kontrollere yönelik haberlerin olması gerektiğini belirtti.

Söz konusu rakamları bilmesi ve ilgilenmesi gerekenlerin bakanlıklar olduğuna dikkat çeken Bayraktar, rakamlar halkın işline yaramadığını ifade etti.

“ARADAKİ KİŞİLER SAKLANMAYI TERCİH EDİYOR”

“Ben şununla temas ettim” diye gelen kişilerin oranının yüzde 20’nin üstünde olmadığını kaydeden Bayraktar, “70 vakayı devirdik şu an yüzde 20’nin üzerinde değildir yani şu kişiyle temas ettim diye gelenler” dedi.

“Ben şuna temas etmiştim, acaba diye gelen yok” diyen Bayraktar, daha ziyade kendilerini şaşırtın 3’üncü temaslının bu şikayetle gelmesi olduğunu söyledi.

Aradaki kişilerin genellikle ‘saklanmayı’ tercih ettiğini kaydeden Bayraktar, “Öncelikle tepe noktasında değiliz. Tepe noktasını öngörebileceğimiz 3 haftası daha var” dedi.

Hastanede herkesin gönül vererek çalıştığını belirten Bayraktar, “Hekimler ön planda ama görülmeyen kahramanlar vardır arkada. Hemşireler vs” dedi.

 

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı