Hesap sorun!

Geçtiğimiz günlerde yine büyük bir rezalet gün yüzüne çıktı. Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin depo kısmında tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

9 Ağustos 2019 - 11:00

Ülkemizde çok uzun yıllardır devlet kurumlarındaki başıboşluğun, disiplinsizliğin ve denetimsizliğin örneklerini medyada okuyoruz, görüyoruz ve kahve sohbetlerinde konuşuyoruz. İşin acı tarafı ise konuşulmaktan  öteye geçemiyoruz

Bizde malum gündem o kadar çabuk değişiyor ki, konuşulan, tartışılan tabiri caizse ‘çok mühim konular’ en çok bir ya da iki haftada unutulup gidiyor. Bırakın siyasette güveni yerle bir eden siyasileri, devlet dairelerinde ihmal ve görevini kötüye kullanma suçunu işleyen herhangi birinin bir cezai müeyyide ile karşılaştığına neredeyse hiç şahit olmadık.

Geçtiğimiz günlerde yine büyük bir rezalet gün yüzüne çıktı. Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin depo kısmında tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Konu irdelendikçe rezaletin boyutu da pes dedirtti. Yaklaşık 90 kamyon ilaç zayi olmuştu. Yıllarca bu kadar devasal miktarda bir ilaç sarfiyatı ve israfı yapılmış, hiç kimseler kılını kıpırdatmamış, dur dememiş, uyarmamış ve denetlememiş. Nasıl bu kadar duyarsız ve sorumsuz olunabilir akıl alır gibi değil doğrusu…

Bakan Pilli sorunun bir başka boyutuna da dikkat çekerek ‘…burada bulunan ilaçları kayıt altına alması gereken otomasyon sisteminde de eksiklik söz konusu, İlaçlar sağlıklı olarak mevcut sistemde kayıt altına alınamıyor ve depodan yeni gelen ilaçlar ön kısımlara yerleştirilirken tarihi geçmiş ilaçlar arkada bırakılıyordu’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Öte yandan, bir önceki Sağlık Bakanı Filiz Besim ise konuya ilişkin olarak depolardaki binlerce ve kamyonlarca atıl ilacın 2012 yılından beri biriken ilaçlar olduğunu belirtti. Besim, bu ilaçların imhası için tıbbi atık merkezinde imha edilmesinin önemine işaret etti ve bu sorunun giderilmesi için kendi döneminde bir takım adımlar atıldığını söyledi. Özel bir atık merkezinin yakın zamanda hizmete girdiğini, otomasyonla ilgili projede ilerleme sağlandığını ancak yeni hükümetin, projenin devamını sağlanması ve bitirilmesi gerektiğini ifade etti. Besim, güçlü bir ilaç politikası ve Eczacılık Dairesine ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Bu açıklamalar bir başka umursamazlığı daha ortaya çıkardı. Ne peki? 2012 yılından bugüne kadar kontrolsüz ve denetimsiz birikmiş bu ilaçların varlığından 2012 yılından bugüne görev yapan siyasilerin haberi vardı. Sorunun başlangıcı 7 yıl öncesine dayanıyordu demek ki. Bu durumdan sorumlu olan gelmiş geçmiş tüm siyasiler ve yöneticilerin bahanelerin ardına sığınarak üç maymunu oynamışlardı demek ki…

Uzmanlar, ilaçların imha edilmesi o kadar tehlikeli bir işlem ki gömülmesi, çöpe atılması mümkün değil, doğada imha edilmesi demek çevre, toprak ve su dokusuna çok ciddi zarar vermek demek diyor.

Yıllarca, siz fütursuzca ve denetimsiz ilaç satın alıyorsunuz, bunları biriktiriyorsunuz, israf ediyorsunuz ama bu durumu önlemek için tedbir almaya gerek duymuyorsunuz.

Bağırıyoruz avaz avaz kim olursa olsun, hangi mevkide olursa olsun, bu devletin itibarını, halkının vergilerini çar çur edenlerden, görevini kötüye kullanan ve vazifesini ihmal edenlerden hesap sorun artık…

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı