Her yol denenecek

Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve KTFF 1. Başkanvekili Orçun Kamalı, Paris’te katıldıkları 69. FIFA Genel Kurulu toplantısıyla ilgili ayrıntıları Haberci Spor’a açıkladılar.

12 Haziran 2019 - 08:45

Okan Karademir – Hamit Sakallı –

KTFF 1. Başkanvekili Orçun Kamalı ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Fransa’nın başkaneti Paris’te katıldıkları 69. FIFA Genel Kurulu toplantısıyla ilgili yaşanan süreçle ilgili Haberci Spor’a açıklamalarda bulundu.

Kamalı: Denenmemiş yol kalmayacak

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu 1. Başkanvekili Orçun mKamalı, bu süreçte KTFF olarak nasıl bir yol haritası izlediklerini, aldıkları kurumsal destekleri ve FIFA’da yapılan sunumla ilgili detayları açıklarken bu zorlu süreçte Kıbrıs Türk Futbolunu Dünya ile kavuşturmak için her yolu deneyeceklerinin altını çizdi.

DAHA GÜÇLÜ HAREKET EDİYORUZ

“FIFA ile temasımız bir kaç yıldır devam eden bir süreçti. Bu süreci daha da dertinleştirdik. İyi veya kötü bir sonuç almak için çok ilerlediğimize inanıyorum. İlk kez bu çalışmalarda bazı kurumlarla birlikte daha komplike ve güçlü bir şekilde hareket ediyoruz. Her ne kadar spor ve futbol desekte bu olayın içerisinde siyaset var. FIFA’da ulaşamadığımız noktalarda ve bu sürecin hem siyasi hem de futbol yanını sürdürebilmek için meclisimizle birlikte çalışıyoruz. Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu da bize çok önemli bir destek sağlıyor. Özellikle UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanı olan Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın çok ciddi desteği söz konusu. Bu nedenle meclisimize, Türkiye Futbol Federasyonu’na, bizlere gösterdiği yakınlık, alaka ve desteklerinden dolayı Servest Yardımcı’ya şahsım adına çok teşekkür ederim.”

ÜLKEMİZİ VE FUTBOLUMUZU GÖSTERDİK

“FIFA genel kurulunda iki farklı komite ile görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde hem görsel hem de yazılı olarak ülkemiz futbolu ve siyasi yapısını içeren brifingler yaparak FIFA içerisinde nasıl yer alabilirizi konuştuk. Yapmış olduğumuz 10 dakikalık görsel sunumlarda, ülkemiz futbolu adına alt yapılardan üst yapılara kadar tüm yaş kategorilerindeki liglerimizi, BTM, kadınlar ve futsal liglerimizi, düzenlediğimiz ulusal ve uluslararası organizasyonları, statlarımızı, otellerimizi ve ulaşımımızla ilgili gerek fotoğraflar gerekse de videolar kullanarak ülkemizin ve futbolumuzun tüm güzelliklerini göstermeye çalıştık. Böylece hem futbolumuzu hem de yapımızı sunarak neden bizim de uluslararası arenada olmamız gerektiğini anlattık. Yaşadıklarımızı ve taleplerimizi de FIFA’ya ilettik. Onlarda bize bunu görüşeceklerini söylediler.”

MAÇ ÇEKİMLERİMİZ ÇOK KÖTÜ

“Görsel sunumda ülkemizdeki maçların görüntülerini de kullanmaya çalıştık. Görüntüler üzerinde arkadaşlaramızla çok çalıştık ve uğraştık. Maalesef üzelerek söylemem gerekir ki kameraların çekim noktaları ve maçlarımızın çekim kalitesi çok kötü. Çekim açıları ve yönlerinden dolayı sahalarımızda sanki de seyirci yokmuş gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.”

HER YOLU DENEYECEĞİZ

“Tek amacımız Kıbrıs Türk Futbolunu Dünya ile kavuşturmak. Bunun ne kadar zor bir süreç olduğunu biliyoruz ama bunu başarabilmek için devam edeceğiz. Bu uğurda denenmemiş yol kalmayacak. Bizden sonraki nesillere neden bunu yapmadınız diye sordurtmamak için de her yolu deneyeceğiz.”

Hasipoğlu: Lobi yapmalıyız

Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da, Paris ziyaretiyle ilgili olarak bazı üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunduklarını ancak sporla ilgili bu konunun uzun bir süreç olduğunu ve mutlaka bu konuyla ilgili ciddi lobi çalışmaları yapılması gerektiğini vurguladı.

Oğuzhan Hasipoğlu’nun konuyla ilgili görüşleri şu şekilde:

 FEDERASYONUMUZLA İLGİLİ BİLGİ VERDİK

“Söz konusu ziyaret aniden olmuş bir olay değildir. Bu buluşmadan önce ilgili kişilerle yazışmalar yaptık. Aklımızda daha önceden başka bir yerde buluşmak vardı ancak FIFA Genel Kurulu’nda iligli makamların tümü olacağı için bu konuyu orada konuşmak istedik. Tabii ki FIFA’dan gelen resmi davet gibi bir olay söz konusu değildir. Bu şu an içinde bulunduğumuz durumda maalesef mümkün değildir. Paris’te üst düzey yetkililerle görüştük. Federasyonumuzla, ülkemizle ilgili bilgi verdik. Federasyonumuzun 1960 yılından önce kurulmuş ve Kuzey’de tek yetkili kurum olduğunu ifade ettik. Federasyonumuzun her türlü organizasyonu düzenleyecek kapasitede olduğunu vurguladık.”

 SİYASET KARIŞTIRILMAMALI

“Görüşmemizde kendilerine bu olaya siyaseti karıştırmamaları gerektiğini anlatmaya çalıştık. Meseleye politik bakmak yerine, federasyonumuza tüzel bir kişilik, bir spor kuruluşu olarak bakmalarını istedik. Dünyada bunun örnekleri vardır. Tanınmayan ülkeler özerk federasyonlar olarak varlıklarını sürdürebiliyor. Federasyonumuz her kategoride başarılı organizasyonlar düzenlemektedir. Tek eksiğimiz dış temastır.”

 ÜLKEMİZE DAVET ETTİK

“Görüştüğümüz yetkilileri durumu yerinde incelemeleri için ülkemize davet ettik. Uygun görürlerse ülkemize gelecekler. Temennimiz gelmeleri yönündedir. Bu uzun bir süreçtir. Buradaki yapıyı FIFA’nın hissetmesi ve olaya sportif açıdan bakması bizim için çok önemlidir. Bunu sağlamak için lobi faaliyetlerimizi ciddi şekilde artırmalıyız. Bu ziyaret sadece başlangıçtı.”

 

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı