Her an başka felaket yaşanabilir

Ülkeye büyük korku yaşatan düşen füzenin etkisi hafızalarda silinememişken, dün gece de askeri mühimmat patladı. Ülkenin birçok bölgesinde sivil alana yakın bölgelerde tehlikeli başka noktaların olduğunu vurgulayan uzmanlar uyardı.

13 Eylül 2019 - 09:08

Özlem Çimendal –

Girne-Çatalköy’de askeri mühimmatın patlaması sonucu resmen facia yaşandı. Korku ve panik havasının sabaha kadar yaşandığı bölgede hem insanlar hem çevre hem de tüm canlılar zarar gördü.

Haberci’ye açıklamalarda bulunan biyologlar, çevreciler ve ilgili sağlık birlikleri olayın her yönü ile ciddi üzüntü verdiğini dile getirerek, hem halk sağlığı hem de çevre ve canlı sağlığı açısından tehlikeleri içerisinde bulundurduğunu kaydetti.

SARPTEN: DEREBOYU DA TEHLİKEDE

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, daha önce yaşanan füze olayında olduğu gibi ne kadar hazırlıksız olduğumuz ve benzeri olayların her an yaşanabileceği gerçeğini bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

Sarpten, bu tarz bomba, füze ve mühimmat patlamaların hem insanlar hem çevre hem de doğada bulunan bütün canlılar açısından oldukça tehlikeli olduğunu dile getirdi.

“TURİZM TESİSLERİ VE SİVİL ALANDA OLMAMALIYDI”

Turizm tesisleri ve insan yerleşimlerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde patlayıcı depoların, cephaneliklerin varlığının ciddi tehdit oluşturduğunun altını çizen Sarpten, önceki gece Çatalköy’de bulunan ve patlayan askeri mühimmat deposu gibi ülkede birçok noktada daha mühimmat noktaları bulunduğunu ve bu yerlerin de yerleşimin yoğun olduğu bölgelerde var olduğunu kaydetti.

Sarpten başkentin göbeği Dereboyu yakınında da benzer yerlerin olduğunu dile getirdi.

“PATLAYICI MADDELERİN OLDUĞU YERDE TEHLİKE HER ZAMAN VAR”

Ülkede cephaneliklerin ve askeri konuşlanmaların olduğu ortamda güvenlikli bir durumdan söz etmenin her zaman mümkün olmayacağına da dikkat çeken Sarpten, patlama veya olası bir felaketin her zaman ihtimal dâhilinde düşünülmesinin gereklilik olduğuna işaret etti.

BİRÇOK CANLI ZARAR GÖRDÜ…

Yaşanan patlamada insan kaybı olmamasının sevindirici olduğunu ancak doğada sadece canlı olarak insanların bulunmadığının unutulmaması gerektiğini söyleyen Sarpten, hayvanlar ve doğanın da zarar gördüğünü ifade etti.

MÜHİMMAT DEPOLARI, GAZ DOLUM TESİSLERİ, BENZİNLİKLER…

Sarpten, yerleşim yerleri yakınında ya da içerisinde sadece askeri mühimmatların bulunduğu yerlerin değil, gaz dolum tesislerinin, petrol istasyonlarının da benzer tehlikeleri içerdiğini söyledi.

Bu tarz yerlerin olası kazalara karşı her zaman yerleşim yerlerinden uzak yerlerde konuşlanması gerektiğine dikkat çeken Sarpten, patlayıcı ve çevreye dönüşü olmayan zararlar verebilecek mühimmatların muhafazasının oldukça ciddi ve profesyonelce yapılması gerektiğini dile getirdi.

SAHİR: ETKİSİ YILLARCA SÜRECEK, DOĞANIN DENGESİ BOZULDU

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, patlamanın doğada birçok canlıya zarar verdiğini söyledi.

Olası bir insan canı kaybının olmamasının sevindirici olduğunun altını çizen Sahir, doğanın sadece gözün gördüğü bir yapısı olmadığının unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Doğada görünmeyen milyonlarca canlının yaşadığını sözlerine ekleyen Sahir, bu tarz patlama ve kazaların önleminin alınırken çok yönlü düşünülmesi gerektiğine dikkat çekti.

“KİMYASAL TEHDİT İÇERİYOR”

Doğan Sahir, patlama ve yangınların etrafa yaydığı tehdit edici kimyasal atıkların etkisinin yıllarca süreceğine vurgu yaparak, bu tarz kimyasal içerik bulundurulan depoların ve bölgelerin yerleşim alanları ve canlıların yoğunluklu olmadığı bölgelerde konuşlandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Sahir, benzer alanların yerleşim yerlerinin dışına çıkarılmasının son yaşanan bu alanla bir kez daha gözler önüne serildiğini kaydetti.

“YILLAR ÖNCE UYGUNKEN, BUGÜN UYGUN DEĞİL”

Yıllar öncesi uygun olarak belirlenen alanların yarım asır sonra uygunluğunun tartışılır olduğunun altını çizen Sahir, bu alanların günümüz koşulları ve yerleşiminin dikkate alınarak tekrardan düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sahir, “Doğal dengenin yerine oturmasına engel olacak bu kimyasal tehditler” dedi.

“ATEŞKES SÖZ KONUSU, OLASI TEHLİKELERE ÖNLEM ALINMALI”

Ülkede hala ateşkesin söz konusu olduğuna da işaret eden Sahir, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Orta Doğu’daki hareketliliklerin de göz önünde bulundurulması ile buna benzer felaketlerin her an yaşanabileceği ihtimalinin unutulmaması ve önlemlerin bir an evvel alınması gerektiğini dile getirdi.

Sahir, “Planlama eksikliği var. Planlanarak daha derli toplu yerlere taşınması gerekmektedir bu alanların” şeklinde konuştu.

GÜRKUT: MÜMKÜNSE DIŞARI ÇIKMASINLAR

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut da olayın doğaya, ekonomiye, turizme olumsuz etkilerinin yanı sıra toplum psikolojisine ve sağlığına etkilerine dikkat çekti.

Gürkut, patlamalar sonucu etrafa saçılan patlayıcı veya mühimmat parçalarının sonradan patlama ihtimaline karşı da çeşitli önlemlerin alınması ve halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“PARÇALARA TEMAS EDİLMEMELİ”

Gürkut, parçalara temas edilmemesi ve yetkililere bildirilmesinin önemine dikkat çekerek, patlamalar sonucu havaya salınan olası gaz, kimyasal zararlı maddelerin olabileceğinin unutulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan Gürkut, civar bölgelerde bulunan kişilerin mümkünse dışarıya çıkmaması gerektiğinin altını çizerek, “KOAH, astım gibi solunum yolu hastalığı bulunan kişilerin mümkünse bölgeden uzaklaşmaları, koruyucu maske kullanmaları, varsa kullanmakta oldukları ilaçları aksatmamaları önemlidir” dedi.

“GÖREVLİLER KORUMALI MÜDAHALE ETMELİ”

Olay yerinde bulunan görevliler ve vatandaşlara da uyarılarda bulunan Özlem Gürkut, kendi sağlıkları açısından yeterli ve uygun güvenlik önlemlerini almadan çalışmamaları gerektiği konusuna vurgu yaptı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı