Hemşire otel çalışanı değildir

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, bağımsız hemşirelik yasasının yapılması ve Hemşirelik Dairesi’nin kurulmasının, yaşanan sorunları büyük ölçüde çözeceğine inandıklarını söyledi.

14 Mayıs 2019 - 10:17

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, hastaların ve halkın hemşireliğin profesyonel, hayat kurtaran bir meslek olduğunu bilmesi gerektiğini söyleyerek, bazı hasta ve hasta yakınlarının hemşireleri otel çalışanı olarak görmeye devam ettiğini vurguladı. Özgöçmen, Hemşireler Günü’nün hatırlanmasıyla, sektördeki sorunları Haberci’ye anlattı.

  “97 HEMŞİRE İSTİHDAMI SÖZ KONUSU” 

Hemşire sayısının ciddi anlamda yetersiz olmasının sağlık alanında yaşanan en temel sorunlardan biri olduğunu vurgulayan Özgöçmen, “Halen bu yetersizlik devam ediyor ancak uzun uğraşlar ve emeklerimiz sonucu, yataklı tedavi kurumları dairesi yasasında yüksek hemşire kadrosu sayısını artırıp, buna paralel yapılmış olan yüksek hemşirelik münhali sonucunda yaklaşık 97 yeni hemşire arkadaşımızın istihdamı söz konusudur. Bu konudaki teknik çalışmaları bitmiş durumdadır” dedi.

 “İSTİHDAM ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

    Özgöçmen, önümüzdeki aybaşı bu personelin alacağı eğitim ve rotasyonun ardından, sisteme dâhil olmasının beklendiğini ifade etti. Bu gelişmenin kendileri açısından çok büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Özgöçmen, “Bizim onlara onların da bize çok ihtiyacı var. Bu konu olumlu bir gelişmedir ama bahsettiğim noktaları dikkate alacak olursak, yaklaşık 300 civarında olduğu bilinen hemşire eksikliğini, 100’e yakın yapılmış olan bu istihdamın tamamen kapatamayacağı, ancak iyi organize edilebilirse bir nefes aldırtacağını söylemek mümkündür” dedi.

 “NAKİL TÜZÜĞÜNÜ HAYATA GEÇİRMİŞTİK”

    Göreve farklı bölgelerden giden personelin olduğunu anımsatan Özgöçmen, personelin haklı olarak kendi bölgesine gitme ihtiyacı doğduğunu belirtti. Özgöçmen, “Yıllarca bu gidişlerin eşit ve adil olmayacak bir şekilde yapıldığını biz gözlemlemiştik. Sendikamız bu noktadan yola çıkarak bir nakil tüzüğü yapmış ve bunu hayata geçirmiştir. Dolayısıyla hak ve eşitliğin korunabilmesi için yapılması planlanan veya yapılacak olan nakillerde bizim talebimiz, bu nakil tüzüğüne göre, yasaya göre, hukuka uygun bir şekilde yapılmasıdır. Bunu da artık yeni sağlık bakanının bilgisine getirmek isteriz” ifadelerini kullandı.

 “ÇALIŞANLARIN ÇOĞU KADIN”

 Kamuda yaklaşık 800 civarında hemşire ve ebe çalıştığını söyleyen Özgöçmen, ebe sayısının yüzde 5’i geçmediğini belirtti. Bu çalışanların ezici bir çoğunluğunun kadın olduğuna dikkat çeken Özgöçmen, “Bu çalışanlar annedir, eştir ve işi dışında birçok görevleri vardır” dedi.

Özgöçmen, “Bu arkadaşlarımızın çok büyük bir kesimi vardiya ve rotasyon usulüyle çalışmaktadır. Bu şekilde çalışmak demek, gece gündüz, bayram yılbaşı, hafta sonu demeden, ailesinden, çocuğundan ve sosyal hayatından fedakârlık göstererek çalışmak anlamına gelmektedir. Bu hemşire ordusu, Sağlık Bakanlığına bağlı iki daire tarafından yönetilmeye çalışılmaktadır. Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse bu dairedeki hemşire amiri pozisyonundaki kadroların doldurulmayışı, doldurulsa bile siyasetin gölgesinde kalması, bu hemşire ordusunun iyi organize edilememesine yol açmaktadır. Bu meslekte fiilen 25 yıl vardiya usulü çalışanların, bu süreyi doldurduktan sonra hem ikramiyeleri hem de aylıklarıyla birlikte emekli olabilme fırsatları yaratılmalıdır” dedi.

OTEL ÇALIŞANI MUAMELESİ YAPILMASIN

Hastaların ve halkın, hemşireliğin profesyonel ve hayat kurtaran bir meslek olduğunu bilmesi gerektiğini belirten Özgöçmen, hemşireliğin, kendi gereksinimlerini karşılayamayan insanlara yardım etmeyi temel alan ve oradan büyüyerek gelişen bir meslek olduğunu hatırlatarak, hemşirelere otel çalışanı muamelesi yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. Özgöçmen, “Toplumumuzun şunu bilmesinde fayda vardır hemşire, hastalığı iyi seyreden ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen hastanın odasındaki televizyonu, klimayı ayarlamak, yatağının başını yükseltmek, penceresini kapısını kapatmak zorunda olan bir otel çalışanı değildir” dedi.

“YENİ BİR HASTANE YAPILMASI ELZEMDİR”

 “Hemşireliğin önemi ve temeli kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan hastaya yardım, bakım ve tedavi, karşılayabilene gözlem ve tedavidir” diyen Özgöçmen, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Konu klima ve televizyona gelmişken ülkemizin en büyük eğitim araştırma hastanesine getirmek isterim. Yıl 2019 ve ne yazık ki ülkemizin en büyük kamu hastanesinde halen 6-7 kişilik, ne televizyonu ne de tuvaleti olan koğuşlarda hasta bakmaya çalışmaktayız.

Yine bu hastanemizde zaman zaman ısıtma ve soğutma zaman zaman da sıcak su bulma konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşan hastayla ilk muhatap olan hemşiredir. İşte bu yüzden artan ülke nüfusuna da paralel olacak şekilde Lefkoşa’ya bir an evvel yeni bir hastane yapılması elzemdir.”

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı