Hem sağlığa hem cebe dost: Bisiklet

Şimdiye kadar yapılmış “en iyi icat” tanımına giren ve bu özelliğini hala sürdüren bisiklet, bisiklet sporu ve bisiklete dair her şeyi, işin uzmanları Haberci’ye anlattı.

18 Haziran 2019 - 09:26

İcadının 1800’lere dayandığı bilinen ve şimdiye kadar hem insan sağlığına hem insan cebine ekonomik yararı yadsınamayan tek icat olma özelliğini hala sürdüren bisiklet ve bisiklet sporunu, hayatını bisiklete adamış olan profesyoneller ve sağlıkçılar Haberci için anlattı.

Dünyada doğaya yöneliş ve doğa sporlarına olan talep artarken, KKTC’de hem maliyetsiz hem de en basit yapılacak olan aktiviteler arasında olan bisiklet sürmek ve profesyonel anlamda bisiklet sporu yapmak hala istenilen düzeye ulaşamadı.

GÖKBÖRÜ: DÜNYANIN EN ÖNEMLİ İCADI

 Bisiklet Evi Direktörü, hayatını bisiklete adamış olan ve profesyonelliğinin yanı sıra bisiklet eğitmeni de olan Taçam Gökbörü, bisikletin ruhun, bedenin ve zihnin ortak koordinesi ile hem ucuz hem de sağlıklı bir aktivite olmasının yanı sıra dünyanın en önemli icadı olduğunu dile getirdi.

İnsanın kendi gücü ile gidebileceği en uzun mesafe, çıkabileceği en yüksek hıza bir tek bisiklet ile çıkabileceğine dikkat çeken Taçam Gökbörü, böylesine önemli bir icadın KKTC’de nasıl kullanılıyor ve nasıl bakılıyor olmasının da bir diğer önemli konu olduğunu kaydetti.

Bisiklet kullanımı, sporu ve turizminde birçok örnek gösterilebilecek ülkenin varlığına dikkat çeken Gökbörü, KKTC’nin henüz bu konuda istenilen bir konumda olamadığına işaret etti.

“KULLANIM ÖNCEDEN DAHA YÜKSEKTİ” 

Bisiklet kullanımının çok eski zamanlarda daha yüksek olduğunun altını da çizen Gökbörü, KKTC’de bisiklet kullanımının ekonomi ve kompleksle bağının kurulduğu algısının söz konusu olduğuna değindi.

Zihinlerde hala birtakım şeylerin aşılamadığını ve bisikleti yalnız başına sürmenin hala insanları korkutabildiğini ifade eden Gökbörü, ülkede geçmiş zamanlara oranla bisiklet kullanımında ciddi bir düşüş olduğunu ifade etti.

Son zamanlarda, bisiklet kullanımını özendirmek ve farkındalık yaratmaya yönelik olarak belediyelerin başlatmış olduğu uygulamaların da öneminin altını çizen Gökbörü, “Hep eleştiriyoruz, ama bir ucundan tutmak için harekete geçmiyoruz. Eleştirdiğimiz şey yeterli olmayabilir, ancak nasıl daha iyi olabilir demek yerine yapıcı değil, yıkıcı eleştiri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

HAREKETSİZLİK HASTALIKLARI DA TETİKLİYOR” 

Hızlı teknolojik gelişmelere paralel olarak hareketsizliğin ve bağlı hastalıkların gün geçtikçe dünya ile birlikte KKTC’de de arttığını söyleyen Gökbörü, bisiklet sürmenin kanser, obezite ve diyabet başta olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde veya kontrol altına alınmasında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

AKCAN: YOLLARIMIZ ALTYAPIMIZ UYGUN DEĞİL 

Bisiklet Severler Derneği Başkanı ve Akcan Bisiklet Direktörü Hüseyin Akcan, KKTC’de güvenli bisiklet kullanımının ilk şartı olarak trafikte bisikletlilerin de düşünüldüğü bir yapılanmanın olmadığını kaydetti. Akcan, “Bisiklet sürebileceğimiz, uygun alanlarımız ve yolumuz yok” dedi.

Son yıllarda bisiklet kiralamanın artışının da olduğunu dile getiren Akcan, “Yalnız burada da şöyle bir durum karşımıza çıkıyor, emniyetsizlik. İnsanlar bu bisikletleri kiralıyor ancak emniyetsiz bir şekilde oluyor” ifadelerini kullandı.

Akcan, ayrıca, bisikletlerin kiralandığı noktalardan ulaşılmak istenen noktalara yolların çizilmiş olması gerektiğini de ifade etti.

“YOLLARDA ÇOĞALDIKÇA FARKINDALIK ARTTI” 

KKTC’de bisiklet kullanımının diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha geride olduğuna da işaret eden Akcan, altyapı, bisiklet yollarının sağlıklı işletildiği güvenli yolların ardından insanların kendilerine güvenerek yola çıkmasının önünün açılması ile ülkedeki bisiklet kullanımının da artırılacağı görüşünü dile getirdi. Akcan, kapıların açılması ile birlikte bisiklet kullanımında da bir artışın yaşandığını ifade etti.

Eskiden oyuncak olarak görülen bisikletin şimdilerde bir ulaşım aracı ve spor aracı olarak görüldüğünden de bahseden Akcan, “Kapıların açılması ile birlikte diğer ülkelerdeki bisiklet kullanım oranlarının yüksekliğinin görülmesi de KKTC’de bisiklet kullanımını teşvik etti. Son 5 yıl önceye göre durum daha iyi. Bisikletliler yollarda çoğaldıkça, diğer taşıt kullanıcıları da daha dikkatli davranıyor. Ancak yollarımız maalesef ki bisiklet kullanımına uygun değil” diye konuştu.

“YOLLAR BİSİKLET YOLU İLE BİRLİKTE YAPILMALI” 

Dünyada bisiklet kullanıcılarına yönelik yol düzenlemelerinin daha farkındalığı yüksek olarak gerçekleştiğinin de altını çizen Akcan, “Yeni yapılacak olan yolların yanına bisiklet yolları kesinlikle yapılmalıdır” dedi.

Bilgisayar ve akıllı telefonların artışı ve hayatımızın birçok noktasına girmesi ile birlikte obezite başta olmak üzere birçok hastalığın da hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıktığından da bahseden Akcan, bisiklet sporunun genelde spor özelde ise insan sağlığı açısından yapılabilecek en kolay sporların başında geldiğine işaret etti.

Bisiklet sürmenin ve kullanımının insan sağlığına olduğu kadar insan ruhuna da iyi geldiğine dikkat çeken Akcan, yüzyılın icadı dediği bisiklet için “eşsiz icat” benzetmesi de yaptı.

DUYGU: BİRÇOK HASTALIĞA OLUMLU ETKİSİ VAR 

YDÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu obezitenin bulaşıcı hastalık gibi yayıldığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önümüzdeki 10 yılda obezitede büyük patlamaların yaşanacağı bilgisini duyurduğundan da bahseden Duygu, bunu diyabet, hipertansiyon, insülin direnci, kolesterol yüksekliği kalp hastalığı, kanser ve bağlı hastalıkların artışının izlemesinin de beklendiğine dikkat çekti.

“40 YAŞ ÜZERİ KALP CHECK-UP’INDAN GEÇMELİ”

Hareketsizliğin getirdiği hastalıkların, doğada vakit geçirme, yürüyüş, bisiklet sürme gibi basit aktivitelerle önleminin alınabileceği uyarısında da bulunan Dr. Hamza Duygu, bisiklet sürmenin de bu aktiviteler arasında hem en kolay yapılabilecek hem de maliyet istemeyen bir yönünün olduğuna dikkat çekti.

40 yaş ve üzeri bisiklet kullanıcılarının bu spora başlamadan önce mutlaka kalp check-up’tan geçmesi gerektiğinin de altını çizen Duygu, kalp tetkiklerinin yapılmadan bisiklet gibi ağır sporlara başlanmasının ani can kayıplarını beraberinde getirme tehlikesi olduğuna vurgu yaptı.

ŞEKER, TANSİYON, KOLESTEROL, İNSÜLİNE FAYDALI… 

Bisiklet kullanımının faydalarını da sıralayan Duygu, diyetle birlikte kombine edildiğini ciddi kilo kayıplarını sağladığını, yüksek tansiyonda kontrol, şeker hastalığında kan şekeri regülasyonunun düzenlenmesi, yüksek kolesterolde düzeyi düşürme ve insülin direncinin kırılması gibi insan sağlığına birçok avantajı olduğunu söyledi.

Dr. Duygu, bisiklet kullanımının tüm yararlarının ötesinde kullanıcıların psikolojik olarak da kendilerini iyi ve mutlu hissetmesine yardımcı olduğuna vurgu yaptı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı