Hekimler endişeli!

Coronavirüsle savaşan hekimlerin ortak endişesi; pandemi hastanesinin olmayışı, yoğun bakım eksikliği ve hekim yetersizliği…

17 Nisan 2020 - 08:00

HABERCİ MANŞET

PANDEMİ HASTANESİ YOKSA GEVŞEME OLAMAZ… Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Vudalı, “Pandemi hastanesi bile kararlaştırılamamışken toplumsal olarak aldığımız önlemleri gevşetmenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Toplumun tüm kesimleri olarak büyük bir fedakarlıkla kazandığımız bu zamanı, sağlık sistemini ve pandemi hastanelerimizi hazır hale getirebilmek için değerlendirmemiz gerektiği yönündeki önerimizi yineliyoruz” dedi.

“SONUÇLARI YIKICI OLABİLİR”… Ülkemizde, Covid-19 salgınıyla canla başla mücadele eden ekipte yer alan hekimlerden Uzm. Dr. Derlen Özgeç Ruso, dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınıyla ilgili iyileşmenin ya aşılanarak, ya da bu hastalığı geçirip bağışıklık kazanarak olabileceğini belirtti. Henüz bağışıklık kazanmak için uygun bir süreç olmadığını ifade eden Özgeç Ruso, herkesin bir anda enfeksiyon geçirmesinin yıkıcı olacağının altını çizdi.

“İŞ YERLERİNİN AÇILMASINDAN 15 GÜN SONRA PİK BEKLENİYOR …”  Uzm. Dr. Emine Kamiloğlu ise, önlemlerin erken kaldırılması durumunda çok şeyin kaybedileceğini vurguladı.  Kamiloğlu, “Yoğun bakım ünitelerinin yeterli olmaması, intihar anlamına geliyor” diyerek, esas pik beklenilen dönemin iş yerlerinin açılmasından 15 gün sonrası olduğuna dikkat çekti. Kamiloğlu, “Peki bu olduğu zaman biz bu hastaları nerede ve hangi hekimlerle tedavi edeceğiz?” diye sordu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı