Hazırlıklı olduklarını açıkladılar

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanlığı, koronavirüsü konusunda hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, Sağlık Bakanlığı’nın yetkili birimlerimin Güney Kıbrıs’ta görülmesi durumunda, koronavirüsü vakalarının yönetimi konusunda hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Yetkili birimler arasında bir işbirliği sağlanması amacıyla İoannou, pazartesi günü Hermes Airports ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Güney Kıbrıs Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan, koronavirüsü yönetimi için Sağlık Bakanlığı tarafından Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Ünitesi adı altında bir görev gücü oluşturulduğunu duyurdu ve bu ünitenin virüsün gelişimini yakından izlediğini açıkladı.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanı ,“Dünya Sağlık Örgütünün şu ana kadar yayımladığı direktifleri izliyoruz. Hatta dün yeni bir bilgilendirme oldu. Aslında bu tür durumlar için mevcut protokoller uygulamaya kondu, tüm profesyonel sağlık personeli, Ambülans Hizmetleri ve diğer sağlık profesyonelleri şüpheli durumlarda nasıl hareket etmeleri, hastaneleri nasıl yönetecekler, konusunda bilgilendirildiler” dedi.

Rum Bakan, liman ve havaalanlarındaki giriş kapılarında sağlık ekiplerinin, Muhaceret Dairesi ve Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde Çin’den başka havaalanları yoluyla gelen tüm yolcular için havaalanlarında özel bir anketi bulunduğunu da duyurdu. Bu temelde, şüpheli bir vaka olması durumunda protokoller uygulamaya konuluyor.

Güney Kıbrıs’a gelenleri yönetim konusunda belli gruplar olup olmadığıyla ilgili olarak Bakan belli grup ve protokollerin olduğunu ve gerekli olması durumunda bunların harekete geçirileceği yanıtını verdi.

Bunun sağlık ekipleri tarafından belirlendiğini, gerekli kontrollerden sonra gerekli vakalarda ne yapacaklarını bildiklerini söyledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu