Hayvancının yüzü biraz güldü

Önceki yıllarda satışların düşüklüğünden yakınan hayvan üreticileri bu yıl taleplerden bir nebze daha memnun...

10 Ağustos 2019 - 08:50

Kurban Bayramı’nda bu yıl hayvancıların yüzü önceki yıllara göre biraz da olsa güldü. Önceki yıllarda satışların düşüklüğünden yakınan hayvan üreticileri bu yıl taleplerden memnun.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Mustafa Naimoğulları ise, “Son günlerde satışların daha da istenilen seviyeye gelmesinden memnunuz” derken, kesimler için de halkı uyardı, kesimlerin kontrollü yapılması çağrısında bulundu.

“SATIŞLAR SON GÜN HAREKETLENDİ”

Kurbanlık satışlarının öncesi 15 günlük sürede çok düşük olduğunun altını çizen Naimoğulları, “Satışlar hareketlendi. Satışlar genelde son hafta ve son günlerde olur. Küçükbaş daha çok son günlerde hareketlenir. Şimdiye kadar büyükbaş satışı yapıldı ancak bugün satışların daha da artmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Son aylarda ülkede baş gösteren ve hayvanlardan insanlara taşınan bazı bulaşıcı hastalıklara da dikkat çeken Naimoğulları, kurbanlık hayvanlarda bu yönde bir tehlikenin bulunmadığı gibi, hayvanların kontrollerinin de periyodik olarak yapıldığını kaydetti.

“HASTALIKLAR %5’E GERİLEDİ”

Son iki yıldır Brucella ve Tüberküloz gibi hastalıklara tarama yapıldığının altını çizen Naimoğulları, yıldan yıla da hastalıklarda düşüş saptandığını kaydetti. Mustafa Naimoğulları bu hastalıkların şu an itibarı ile %5’lere kadar gerilediği bilgisini de verdi.

Yoğun sıcaklardan dolay bazı hayvanlarda beslenme yetersizliğinden dolayı birtakım rahatsızlıklar olabileceğine de dikkat çeken Naimoğulları, insan veya diğer hayvanları hasta edecek herhangi bir tehlikeli durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Düşen veya vücudunda kırıklar olan hayvanların dahi mezbahaya götürülemediğine, götürülse dahi önce laboratuvarda kontrollerinin yapıldığına vurgu yapan Naimoğulları, hayvanların sağlıklı ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir rahatsızlık taşıyacağı şekilde kesiminin yapılmasının mümkün olmadığına da dikkat çekti.

“BRUCELLA VE MEADİ-VESNİ TÜKETİME ENGEL DEĞİL

Mustafa Naimoğulları, Kuzey ve Güney’de var olan Brucella ve Meadi-Visni hastalığının kesime engel teşkil etmediği bilgisini verirken, hayvanların iç organlarının atılmasından sonra mezbahaneye götürülmesinde bir sakınca olmadığını kaydetti.

“GÜNEY’DE 100 BİN HAYVANDA GÖRÜLDÜ”

Mustafa Naimoğulları, “Meadi-Visna hastalığı yıllardır var olan bir hastalıktır. Güney’de de 100 bine yakın hayvanda tespit edilmiştir. Bunun çözümü de şu anda sadece ıslah çalışması yapılmasıdır. Hastalığa uygun genlerin oluşturularak, hayvanların rehabilitesini yapmaktır. Bu hayvanların etinin tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur, yalnız Veteriner Dairesi kontrolünde iç organları imha edilir” ifadelerini kullandı.

BATI NİL HAYVANLARI DA TEHDİT EDİYOR…

Batı Nil Virüsü hakkında da çalışmaları olduğunu dile getiren Naimoğulları, bu virüsün sadece insanları değil, at ve eşekleri de tehdit eden bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Mustafa Naimoğulları, atlar veya diğer hayvanlar üzerinde Batı Nil Virüsü dolayısıyla ölümlerin yaşanıp yaşanmadığı noktasında da çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Birlik Başkanı, virüsün hayvanlara da bulaşarak, ölümlerine neden olabileceğini dile getirdi.

Hayvan hastalıklarındaki rutin kontrollerin sürekli takip edildiğini söyleyen Naimoğulları, hastalıklarla mücadelenin el birliği ile yapılması gerektiğine işaret etti. Naimoğulları, hayvanlarda görülen hastalıkların en büyük kaybedeninin her zaman hayvancılar olduğuna da vurgu yaparak, hayvan sayısının hastalıklardan dolayı azaldığı bir ortamda hayvancılığın da sağlıklı yürütülemeyeceğine işaret etti.

Mustafa Naimoğulları ayrıca, Tarım Bakanlığı, AB ve Veteriner Dairesi işbirliğinde küçükbaşlar başta olmak üzere tüm hayvanların tetkik ve kontrollerinin periyodik olarak yapıldığını söyledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı