Hayallerinin peşinden giden bir isim “Çiğdem Duvarcı”

9 yıldır DAÜ TV’de haber ve program sorumlusu olarak görev yapan Çiğdem Duvarcı ile mesleği üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik...

Onur Ersoy-

9 yıldır DAÜ TV’de haber ve program sorumlusu olarak görev yapan Çiğdem Duvarcı, TV programcısı, haber spikeri ve protokol sunuculuğu gibi birden fazla görevi de layığı ile sürdürüyor.

Protokol sunuculuğunun profesyonel bir meslek olduğunu kanıtlamak gibi bir misyonu olduğunu söyleyen Duvarcı, hayallerindeki mesleği yürüttüğü için mutlu.

Herkesin hayalleri vardır.

İnsan yıllar içerisinde bu hayallerini geliştirmek ister.

Bu haftaki konuğumuz Çiğdem Duvarcı ise aynen hayallerinin peşinden gitmiş bugüne kadar.

Mağusa’da dünyaya gelen Çiğdem, ortaokul yıllarından beri okumak istediği bölüm olan Radyo – TV ve Sinema Bölümü’nü Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuduktan sonra mesleğe bir adım daha yanaştı.

Daha sonra Görsel Sanatlar ve Görsel iletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisanstan bitiren Çiğdem Duvarcı, diğer yandan Türkiye Celal Bayar Üniversitesi’nde ikinci yüksek lisansını yapmaya devam ediyor. Uzaktan eğitim olarak da Sağlık Hizmetlerinde İletişim Yüksek Lisansında tez aşamasında olan Çiğdem adeta hiç boş durmuyor.

Çiğdem şöyle anlatıyor meslekteki ilk yıllarını;

“2010 yılından beridir, DAÜ TV’de haber ve programlar sorumlusu olarak görev yapmaktayım. TV programcısı, haber spikeri ve protokol sunucusu gibi görevleri icra ediyorum.

Her dönem Kıbrıs ulusal kanallarına haftalık televizyon programları yapıyorum. Bugüne kadarki en uzun programım şu sıralar Kıbrıs Genç TV’de yayınlanan “Kent ve Mimarlık” programı. 6 yıldır Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara ile moderatörlüğünü üstlendiğimiz programda, ülkemiz mimarlarını tanıtıyor, mimarlık, şehir planlama, yerel yönetimler ve bu çerçevedeki konuları bilimsel bir bakış açısıyla değerlendiriyoruz.”

“DAÜ’DE ÇALIŞMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

“Doğu Akdeniz Üniversitesi, çalışanlarının sürekli kendini yenileme motivasyonunu sağlayan, alanında uzman kişilerin yaydıkları bilgilerle de kendini daha çok geliştirmesine imkân sağlayan, çalışanlar için de adeta bir okul niteliğinde olan bir kurum. 1979 yılında kurulan ve Kıbrıs Türkü’nün en önemli başarısı diye nitelediğim kurumda işini iyi bilen ve birçok özverili insanla çalışmaktan gurur duyuyorum. Bir eğitim kurumunda çalışıyor olmamdan ötürüdür ki, hiç boş durmadan yeni şeyler öğrenebilmek için hala ilgimi çeken birçok alanda eğitim almaya devam ediyorum. DAÜ TV’de akademisyenlerin akademik bilgilerini topluma yayma hedefiyle yaptıkları televizyon programları sayesinde de birçok farklı konudan bilgi sahibi olma şansını yakalıyorum. Meraklı bir kişiliğin bundan daha güzel bir çalışma ortamı olabilir mi?”

“KİMSE GİBİ OLMAYA ÇALIŞMADIM”

“Meslek edinirken, kendi ruhumu ifadeye koyuldum. Kimse gibi olmaya çalışmadım ve kendimi tanımak için de medya-iletişim sektöründe birçok alanı farklı farklı zamanlarda denedim. Dergide de çalıştım, halkla ilişkiler de yaptım, radyoda da haber okudum. Zamanla kendimi keşfetmemle, yapı olarak ciddiyeti sevdiğimi fark ettim.

Her ne kadar Kıbrıs’ta doğup büyüsem de, Türkçeyi İstanbul ağzı ile en hatasız nasıl telaffuz ederimle geçti ömrüm. Üniversite yıllarında Sayın Atiye Çırakoğlu’ndan aldığım diksiyon dersleri Türkçeyi doğru kullanma savaşımda ilk adım oldu. Yine öğrencilik yıllarımda; CNN Türk, Kanal D, Star TV’de yapmış olduğum stajlar esnasında da orada çalışan spikerlerden hep faydalanmaya çalıştım. Yeter ki bir konuya farkındalığınız olsun, insan isterse yıllar içerisinde kendini geliştirebiliyor. Öte yandan haberi seviyorum. Her gün ülke gündemini detaylı bir şekilde takip etmek benim hayat tarzım oldu. DAÜ TV’de de gün içerisinde haber bültenlerini hazırlıyorum. Bunlar hem ülke hem de DAÜ haberleri oluyor. Sabah gazete manşetlerini okuyor, gün içerisinde de yine bültenler yapıyoruz.”   

“PROTOKOL SUNUCULUĞUNUN PROFESYONEL BİR MESLEK OLDUĞUNU KANITLAMAK GİBİ BİR MİSYONUM VAR”

“Protokol sunuculuğu benim mesleğimdeki zirvem. DAÜ’de ki tören ve etkinlik sunumları yanında, devletin üst düzey etkinliklerine de zaman zaman görevlendiriliyorum. Protokol sunuculuğunun profesyonel bir meslek olduğunu kanıtlamak gibi bir misyonum var. Yurtdışında ve Türkiye’de “Master of Ceremony” terimini kullandıkları bu meslek, oldukça deneyim isteyen, tören ve etkinlik sırasında birçok şeye aynı anda dikkat etme becerisi isteyen bir meslek. Canlı yayın, sahne kontrolü, protokolü tanıma, etkinlik hâkimiyeti, doğru hitap, etkili sunum, son dakika krizlerinde soğukkanlılık gibi faktörleri bir arada düşünüp, bunu hatasız başarıyor olmaz gerekiyor. Bu bağlamda aslında kolay görünen ancak oldukça zor bir iş olduğunu söyleyebilirim.”     

“HABER SPİKERLİĞİ VE DİKSİYON DERSLERİ VERİYORUM”

“İyi konuşmak, hayatınızın her alanında sizi öne çıkaran çok önemli bir özelliktir. Etkili konuşan kişiler her ne meslek yapıyorlarsa yapsınlar bunun faydasını görürler. Doğru telaffuz, vurgu, tonlama, artikülasyon, ses ve nefes gibi diksiyonda bir takım temel kurallar bulunuyor. Bu bağlamda, diksiyon eğitimi almak her ne yaşta, hangi meslekte olursanız olun tüm kesimlere yarar sağlar. Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde haber spikerliği dersini veriyorum. Diksiyon kuralları ile birlikte, haber hangi anlatımla okunur, kamera önünde nasıl konuşulur gibi bir takım bilgiler veriyorum. Teoriğinin yanında pratik çalışmaları da yine DAÜ TV’nin stüdyosunda gerçek ortamda sağlıyorum. Birçok gencimiz televizyonumuzdan aldığı eğitimle kendilerini geliştirmiş ve bu mesleğe devam etmişlerdir. Alınan eğitim paylaştıkça çoğalıyor. Bundan gurur duyuyorum.”  

“SAHNEDEN İNDİĞİMDE ACIDAN AĞLADIM”

İşle ilgili birçok anım var. Sunuculuk mesleğinde sahneye veya ekrana çıktığınız an, kendi halinizi bir kenara bırakıp görevinizi en iyi şekilde yerine getirme gayretine düşüyorsunuz. Kızıma 7.5 aylık hamileyken sunduğum DAÜ 2015-16 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni, unutulmazlarım arasındadır. Gün boyu geçen yoğun hazırlıklar sonrası 5 saat ayakta sunmam gereken törende oldukça zorlanmıştım. Sahnede her ne olursa olsun tedirgin görünmemeniz gerekiyor. Tören bitip, sahneden indiğimde acıdan ağladığımı söyleyebilirim. Kusursuz bir şekilde bitirdiğimiz tören sonrası, çokça telefon almıştım.”

“DİLERİM MESLEK İMAJIMIZ DAHA DA YÜKSELİR”

“Sunuculuk mesleğinin eğitim ve profesyonellik gerektiren bir meslek olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu mesleğe gönül vermiş bireyler, daha çok işte çalışıp daha çok deneyim sahibi olmak istiyorlar. Ülkemizdeki bu tür organizasyonların azlığı da aşikâr. İşini iyi yapan yerli sunucularımızın deneyim kazanmalarına daha çok imkân tanınmalı. Üzülerek görüyoruz ki, bazı önemli organizasyonlar için sunucular Türkiye’den getirtiliyor. Bunun kaliteyle bir alakası olmadığı görüşündeyim. Dilerim, meslek imajımız, işini iyi yapan yerli meslektaşlarımız sayesinde daha da yükselecektir.” 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı