“Hatalı yollar dava edilmeli”

Trafik Kazaları Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, Devletin ve sigorta şirketlerinin danışıklı dövüş içinde olduğunu iddia ederek, bu sistemle ülkemizde trafik kazalarının önüne geçilemeyeceğini belirtti.

9 Ekim 2019 - 08:46

Gazimağusa-Lefkoşa Anayolu üzerinde meydana gelen ve üç kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası Haberci’ye konuşan Trafik Kazaları Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, yol kenarında kaza kalıntılarının bir an önce temizlenmesi gerektiğini dile getirerek, kaza sonrası ailenin travma yaşamaması için enkazın kaldırılıp izlerin yoldan silinmesi gerektiğini belirtti.

Avcı, kaza yapılan yolun hatalı olması halinde sigorta şirketlerinin devlete dava açması gerekirken sigorta şirketlerinin yaptıkları anlaşma sonucu devlete dava açmadıklarını ve yolların hatalı kalmaya devam ettiğini iddia etti.

OLAY YERLERİ HEMEN TEMİZLENMELİ

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Mehmet Avcı, Haberci’ye yaptığı açıklamada, kaza yapılan yerlerde en kısa sürede temizlik yapılması gerektiğini, yolda kırılan bariyer aydınlatma direği veya trafik tabelalarının, sigorta şirketleri tarafından karşılanan para ile bekletilmeden eski haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Avcı, ölümlü kazalarda, olay yerinin uzun süre temizlenmeyip onarılmaması, geride kalan ailelere travmalar yaşattığını ve devletin insanına bunu yaşatmaması gerektiğini söyledi. Sigorta şirketlerinden yol tamiri için gelecek paranın çok kısa sürede çıkarılması gerektiğini belirten Avcı, bu paranın bakanlıklarda aylarca ihale için bekletilmemesi gerektiğini ve derhal hasarların giderilmesi gerektiğini belirtti.

EĞİTİM YETERSİZ

Avcı, bu kadar tehlikeli sürüşün olduğu ülkede, her kazanın ardından bariyerlerin konuşulduğunu ve konuşulması gerektiğini söyleyerek, çok önemli bir konunun hep atlandığını vurguladı. Avcı, bu atlanılan konunun trafikteki eğitimsizlik ve bilinçsizlik olduğuna dikkat çekti. Avcı, şoför okullarında verilen eğitimin yetersiz olduğunu, amacın sadece ‘araç kullanmak değil’, ‘tehlikesiz araç kullanmak’ olması gerektiğine vurgu yaparak, “eğitim şart” dedi.

 “SİGORTALAR DEVLETLE KOL KOLA” İDDİASI

Dünyanın her yerinde, yolun sebep olduğu ölümlü kazalarda, sigorta şirketlerinin devleti dava ettiğine dikkati çeken Avcı, hayatını kaybedenler için yüklü tazminatlar ödendiğini belirtti.  Ülkemizde ise, sigorta şirketlerinin mühendisleri ve bilirkişileri olmasına rağmen hiçbir sigorta şirketinin olay yerine uzmanlarını gönderip devlete dava açma girişimde bulunmadığını belirten Avcı, sigorta şirketlerinin devletten memnun olduğunu söyledi. Avcı, bir kaç yıl içerisinde, mecliste oy birliği ile geçen bir yasadan söz ederek, ölümlü kazalarda sigorta şirketlerinin ödediği primlerin yarı yarıya düşürüldüğünü, dernek olarak buna tepki koymalarına rağmen, 50 vekilin parmak kaldırdığı ve yasanın geçtiğini iddia etti. KKTC şartlarında var olan yabancı sigorta şirketlerinin de buna uyum sağladığını söyleyen Avcı, bu şartları dünyanın hiçbir yerinde bulamayacakları için sistemle uyumlu çalışmayı, çok düşük primler ödeyerek var olmayı seçtiklerini belirtti.

POLİS SADECE EVRAK KONTROL EDİYOR

Avcı, tehlikeli sürüşlere karşı polisin de bir önlem almadığını, kontrol adı altında evrak kontrolü ve kaçak kontrolü yapıldığını söyleyerek, tehlikeli sürüşlere yönelik daha fazla devriyenin olması gerektiğini savundu. Avcı, derneğin yaptırım olarak yapabileceği en güzel eylemin basın aracılığı ile bilinçli kamuoyu yaratmaya çalışmak olduğunu ve yetkililere, gerekli yasal düzenlemeler için bir baskı unsuru oluşturulması olduğunu vurguladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı