Hatalar oyunu ve tecrübe

Bu maçta bir kez daha gördük ki LAÜ’nün o can yakan agresifliği saman alevi gibi parlayıp sönmesi bu seride büyük sorun olacak...

14 Mayıs 2019 - 11:00

Konuk Yazar – Ahmet Gürel Alp –

Final serisinin ilk maçına serisine her iki takım da tedirgin başladı.

YDÜ’nün tedirginliği dış şutlarına yansırken LAÜ daha çok savunmada penetrelere karşı yaptığı basit hatalarla ilk beş dakikayı geçirdi.

Maça Balantine ve YDÜ’nün riske ettiği Hamit mükemmel girdi.

YDÜ hücumcuları potaya doğru atak yaptıkları zaman verimli ancak dış şut attıkları zaman da kendi potalarında fast break sayıları gördü. İlk periyotta savunmada çok şeyler beklenilen Daryl Palmer pota altı caydırıcılığını hiç gösteremedi. İlk periyotta söylenebilecek en çarpıcı şey YDÜ’ye Hamit’i riske etmek pahalıya patladığı olurdu.

İlk periyot 25-16 LAÜ üstünlüğünde geçildi. İkinci periyotta beş kısadan vazgeçen LAÜ Sırp uzun Rayko’yu oyuna alarak başladı.  Ve top sürekli low post’a inmeye başladı. Buna karşılık YDÜ de Rayko’nun yavaş ayaklarından faydalanabilmek için pick and roll oyunlarına başvurdu.

Genel anlamda bir değerlendirme yaparsak Balantine ile oynanan 5 kısalı coşkulu ve mücadeleci oyun LAÜ adına Rayko ile yakalanamıyor. Nitekim bu yavaşlamayı iyi değerlendiren YDÜ aradaki farkı kapatarak öne geçti.   2.periyotun son beş dakikasına girilirken LAÜ yeniden 5 kısaya geçti ancak YDÜ yakaladığı moralle savunmada agresifleşti. Bu agresiflik sebebiyle YDÜ savunmacılarına faul düdükleri çıkınca LAÜ serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla oyuna tutundu. YDÜ hücumları periyotun sonlarına doğru tıkanırken Halit hoca 2 faullü Palmer’i oyuna almayarak az da olsa bir risk aldı. Ancak LAÜ farkı istediği noktalara taşıyamadı.

İlk iki periyot 40-37’lik LAÜ üstünlüğünde biterken istatistik kağıdındaki en çarpıcı rakam YDÜ’nün 19’da 2’lik 3 sayılık şut isabetiydi.  Bu istatistik bize yarı finalde evine gitmek zorunda kalan Koopspor’u hatırlattı. Bir diğer çarpıcı istatistik de YDÜ’nün 20 dakikada sadece 4 asist yapmış olmasıydı.

Sakatlıktan çıkan Sercem ile Macura’nın ciddi form sorununa rağmen dar bir rotasyon ile YDÜ 4 oyuncusundan aldığı katkı ile farkı 10 sayıya kadar çıkardı.  Doğukan sahaya yeniden döndüğünde motivasyondan uzak bir görüntü çizse de LAÜ ilk periyodun yıldızları Hamit ve Balantine ile aradaki farkı kapatmaya çalıştı ancak YDÜ’nün tecrübeli isimleri Ahmet ile Halil inisiyatif alarak buna izin vermediler.

İkinci yarıya LAÜ bir sürpriz yapıp Rayko ile oyuna başladı. Belli ki YDÜ soyunma odasında geçirilen zamanın büyük bir bölümünü 5 kısanın nasıl savunulacağına ayırmış ve bu sürpriz karşısında bir süreliğine bocaladılar.

  1. periyodun büyük bir bölümünde basit top kayıpları yanlış düzen dışı şut tercihleri ile geçilirken LAÜ’nün en büyük kozlarından biri olan Doğukan 4. faulünü alarak benche gelmek zorunda kaldı.

Bu dakikadan itibaren gerçek pozisyonu oyun kurucu olmayan Arif topu getirip oyunu kurmaya başladı. Ne var ki YDÜ her hangi bir baskı denemesi yapıp topu kazanma denemesine girmedi.

Son iki dakikada Berkem’in bulduğu 2 üç sayılık basketle YDÜ öne geçerek son periyoda 5 sayılık avantajla girerken maçı da 76-65 kazandı. YDÜ perşembeye kadar düzeltmesi gereken önemli hataları olduğunu da göz ardı etmemeli. Bu maçta bir kez daha gördük ki LAÜ’nün o can yakan agresifliği saman alevi gibi parlayıp sönmesi bu seride büyük sorun olacak.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı