Hasipoğlu Rum basınına konuştu

UBP Gazimağusa Milletvekili Hasipoğlu, Kathimerini gazetesinde verdiği demeçte Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili ve Kıbrıs Türk müzakere grubu eski üyelerinden Oğuzhan Hasipoğlu, Kathimerini gazetesine Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bugün yer alan demecinde Hasipoğlu, “Birleşmiş Milletlerin (ΒM) bir an önce federasyonla ilgili müzakerelerin sona erdiğini ve alternatif bir çözüm şekli aranmasına başlandığını ilan etmesi gerektiğine” dair görüşünü ortaya koydu.

“BİZ TRENİN KARANLIK BİR TÜNELE GİRDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Gazeteye göre Hasipoğlu, bu açıklamanın yapılmasının ardından, alternatif planların mı ele alınmaya başlanacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi;

Evet. Fakat şu anda alternatif planları tartışamam. Çünkü onaylamasam da iki lider masada iki kesimli iki toplumlu federasyonu tartışıyor. Bizim kendi partimizin artık bu modeli onaylamadığına açıklık getirmem lazım. Bu modeli masada tutarak değerli zamanı kaybediyoruz. Sayın Akıncı treni rayına koyduğunu düşünüyor olabilir, fakat biz trenin sonu olmayan karanlık bir tünele girdiğini düşünüyoruz.”

Hasipoğlu, Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, federasyonun ötesinde başka bir alternatif olmadığını düşünenler ile artık farklı modellerin tartışılmasının zamanının geldiğini düşünen güçlerin ideolojik hesaplaşması niteliğinde olacağını da savundu.

Masada federasyon olduğu müddetçe farklı tercihlerin ele alınmasının kolay olmadığını da ifade eden Hasipoğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili kendi alternatiflerinin ne olduğu sorusuna ise “iki devletle başlayabilir ve ardından yeniden birleşme sürecine geçeriz” yanıtını verdi.

Mevcut durumun da bunu gerektirdiğini savunan Hasipoğlu, kendilerinin hali hazırda iki devlet olduğunu düşündüklerini ve belirli bir zaman sürecinin ardından bu iki devletin müzakerelere başlayabileceğini savundu.

Hasipoğlu “alternatif olarak, BM’nin mevcut parametrelerini kullanarak, konfederal bir yapıyla başlayabileceklerini veya konfederasyona doğru yol alabileceklerini” de ifade etti.

Demecinde, kapalı bölge Maraş’ı Kıbrıs Türk yönetimi altında açacaklarını da söyleyen Hasipoğlu, buna paralel olarak kentin 1974 öncesindeki eski sakinlerini, kente davet etmeyi arzu ettiklerini de sözlerine ekledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı