HAMAK YOGASI

Richard Holroyd, 2011’de bu gelişmeye katkı sağlayarak 2011’de İngiltere’de ‘Aerial Yoga London’ı kurdu.

21 Aralık 2019 - 11:27

Hamak yogası, aerial yoga veya antigravity yoga olarak da bilinir.  Bu yoga biçiminin tarihçesi oldukça kafa karıştırıcı ve net değil.  Her ne kadar, yogiler binlerce yıl boyunca bazı seanslarında ağaçlardan baş aşağı sarkmış olsalar da veya kayışlarla, iplerle doğaçlama yapmış olsalar da, hamak yogasının fikrinin tam olarak 2000’li yıllarda ortaya çıktığını söyle biliriz.  2001 yılında ABD’de fizyoterapist olan Antonio Cardenas, yoga trapezine benzeyen bir cihaz geliştirdi.  Bu salıncak şeklinde ki alet ‘Omni Gym’ olarak bilinir. ‘Yogabody’ kurucusu Lucas Rockwood Bali de 3 yıl boyunca Yoga trapezini geliştirdi. Richard Holroyd, 2011’de bu gelişmeye katkı sağlayarak 2011’de İngiltere’de ‘Aerial Yoga London’ı kurdu.

Herkesin bildiği gibi Yoga bir yaşam biçimidir. Hamak yogasında hareketleri yaparken hamağımıza güvenip, kendimizi hamağa bırakmak, yoganın teslim olma ve bırakma felsefesine bizi yakınlaştırır. Daha çok güvenmek ve teslim olmak üzerine bir yoga türü olduğunu söyleyenler çoğunlukta. Bu yoğa türünde beden alışık olmadığı şekillere sokulur.  Hamak yogasının en popüler hareketlerinden olan maymun, güvercin, dragon gibi pozisyonlar kişinin korkularını yenmesi için yardımcı oluyor.  Yoga hamağı, çok sağlam ve yırtılmayan özel bir ipek materyalden yapılmış bir ürün. Tavana özel bir takım sistemle sabitleniyor. Bütün gücünüzle asılsanız da tavanın sökülmesi veya hamağın yırtılması mümkün değil. Materyal ve taşıyıcılar çok güvenli.

Hamak Yogasının Faydaları

Mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasını sağlar. Cesaretle devamını getirdiğinizde imkânsızı başarma hissi insanı özgürleştirir. Baş aşağı veya ters döndüğünüzde vücut sistemi kendini yeniler.  Anda olmanızı ve odaklanmanızı sağlar. Hamak da dengede durmaya çalışırken, zihnin kaçacak pek yeri kalmaz, kendiliğinden yaptığı işe odaklanır. Yer çekimine meydan okunduğu ve havada olmasından dolayı kişiye hem bir eğlence hem de esneklik, kuvvet, dayanıklılık sağlar. Pilates, kinesis, dans, akrobasi ve yüzde 60 yogadan etkilenerek bunların birleşiminden meydana gelen hamak yogası şifalı teknikler içerir.

Hamak Yogası Hangi Durumlarda Uygulanmamalı?

Hamile kadınlarda, göz tansiyonu, kalp ve vertigo rahatsızlığı olanların hamak yogası yapması tavsiye edilmemektedir.

Bunların dışında tüm yaş grupları için uygun ve sağlıklı bir spor çeşididir.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı