“Halkın iradesi müdahale ile zedelendiğinde cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılır”

CTP lideri Tufan Erhürman, “Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşmanın yalnızca bir kralın başa geçmesiyle olmadığını” belirterek, “Halkın iradesi müdahale ve manipülasyonlarla zedelendiğinde cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmış oluyor” dedi.

SOSYAL MEDYA

Türkiye Cumhuriyeti’nin 97’nci kuruluş yıldönümünü, yaptığı yazılı açıklamayla kutlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Bugün KKTC’de de Cumhuriyet Bayramı. Dolayısıyla ülkemizde cumhuriyeti ve cumhuriyetçiliği yeniden gözden geçirmeye de uygun bir gün” dedi.

Cumhuriyetin bir “değerler sistemi” olduğunu ve cumhuriyetçiliğin de bu değerlere sahip çıkmaktan geçtiğini belirten Erhürman, “Cumhuriyetsek, ‘cumhur’un; yani halkın iradesine, o irade çerçevesinde oluşmuş olan hukuka ve kurumlara sahip çıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

CTP lideri, “Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşmanın yalnızca bir kralın başa geçmesiyle olmadığını” belirterek, “Halkın iradesi müdahale ve manipülasyonlarla zedelendiğinde, hukuk görmezden gelindiğinde ve kurumlar yok sayıldığında da cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmış oluyor” dedi.

Erhürman, şöyle devam etti:

“Onun için bugün, bu ülkede, halk iradesinin, o iradeyle şekillenmiş hukukun ve kurumların ve o iradenin hakimiyeti için halkın kendi ayakları üzerinde durabilmesinin öneminin hatırlanacağı ve hatırlatılacağı bir gün de aynı zamanda.”

“Halk derken, onu bölüp parçalamadan, kutuplara, cephelere ayırmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden konuşmamız gerektiğini de asla unutmaksızın tabii…

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 97’nci kuruluş yıldönümünü yürekten kutlarım.

Bugün KKTC’de de Cumhuriyet Bayramı. Dolayısıyla ülkemizde cumhuriyeti ve cumhuriyetçiliği yeniden gözden geçirmeye de uygun bir gün. Cumhuriyet bir değerler sistemi. Cumhuriyetçilik de bu değerlere sahip çıkmaktan geçiyor. Cumhuriyetçiysek, “cumhur”un, yani halkın iradesine, o irade çerçevesinde oluşmuş olan hukuka ve kurumlara sahip çıkmak zorundayız.

Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşma yalnızca bir kralın başa geçmesiyle olmuyor. Halkın iradesi müdahale ve manipülasyonlarla zedelendiğinde, hukuk görmezden gelindiğinde ve kurumlar yok sayıldığında da cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmış oluyor.

Onun için bugün, bu ülkede, halk iradesinin, o iradeyle şekillenmiş hukukun ve kurumların ve o iradenin hakimiyeti için halkın kendi ayakları üzerinde durabilmesinin öneminin hatırlanacağı ve hatırlatılacağı bir gün de aynı zamanda.

“Halk” derken, onu bölüp parçalamadan, kutuplara, cephelere ayırmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden konuşmamız gerektiğini de asla unutmaksızın tabii…

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı