Hade hayırlısı diyelim mi?

Anlaşmaya göre uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcular artık vakıf üniversitelerinde tam burslu okuyabilecek.

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk sporu için tarihi bir anlaşmaya imza atarak yıllardan beri beklenen bir açılımı hayata koyuyor.

Anlaşmaya göre uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcular artık vakıf üniversitelerinde tam burslu okuyabilecek.

Uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi temsil edip başarı kazanan sporcular, vakıf üniversitelerinin tüm branşlarında sınav sıralamasındaki yerlerine bakılmaksızın, tam burslu olarak eğitim görebilecekler.

Bu haktan yararlanabilmeleri için, yüksek öğretim sınavında, söz konusu üniversitenin gerekli olan taban puanını almaları yeterli olacak.

Kamp ve müsabaka dönemlerinde, üniversite yönetimi milli sporcuya esnek müfredat imkanı sunacak.

***

Ana karada yaşanan bu olumlu gelişme umarım kısa sürede bizim coğrafyada da uygulamaya konulur.

Çarpık eğitim sistemi nedeniyle daha okuma yazmayı öğrenmeden binlerce çocuğumuz ilkokulda kolej sınavı, ortaokulda yönlendirme sınavı, lisede üniversite sınavı cenderesinde ömür törpülüyor.

Ailelerin gelecek endişesi; okul-dersane-özel ders üçgeninde binlerce yetenek daha gün yüzeyine çıkmadan kayboluyor.

Temel motorik becerilerin gelişmesi gereken dönemde minik bedenler adeta dört duvar arasına hapsedilip hareketsizliğe itiliyor. Balabais bullisi gibi stabil, besi danacık gibi semiz, kuzu gibi uysal bir nesil yetiştiriyoruz.

Sporun ve hareket etmenin teşvik edilmesini geçtim neredeyse yasaklanır bir durum mevcut.

Haliyle hareket sığası düşük, sosyal hayattan kopuk, sağlık problemleri yüksek, algıda dar, toplumsal sorunlara kayıtsız bir toplum yarattık, yatatmaya devam ediyoruz.

Havuz denildiğinde anlaşılan;  yüzme, kulaç atma değil, bilmem kaç tane çeşmenin ne kadar sürede dolduracağı havuz problemleri algılanıyor.

Olimpiyat veya atletizmde denildiğinde; daha hızlı, daha yükseğe ve daha güçlü felsefesi akla gelmiyor. Bir noktadan bir noktaya ne kadar zamanda koştuğu yada süratinin saatte kaç kilometreye denk geldiği sınav problemleri düşünülüyor.

***

Hal hazırda yurdum topraklarında ortaokul sayısından fazla mantar gibi biten onlarca üniversite var.

Anfide bir-iki sandalyede başarılı sporculara kontenjan yaratsalar pulları dökülmez!

Aslında yıllardan beri sporun lokomotifi görevini çeken bazı üniversiteler kendi  kulüp bünyelerinde spora burs vermiyor değil.

Ancak kıstas ve kriterler mualak.

Kendilerince spor bursu verenler, verdiği gibi canı çektiğinde bursu geri alan yada okul bitince yekün para talep edebiliyor.

Eğitim Bakanlığı ve Spor’dan sorumlu binbir tane zerzevatı kuyruğuna bağlayan Başbakanlığın kuracağı bir komite benzer çalışma ile tükenme noktasına gelen ülke sporuna yeniden can verebilir.

Sadece biraz gayret ve dünyadaki gelişmeleri yakından takiple zaten üretemiyoruz bari kopya edelim.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu