Haberci objektifinden 45 yıl sonra Maraş

Haberci objektifinden 45 yıldır kapalı halde tutulan Maraş...

30 Ağustos 2019 - 08:26

Haber&Fotoğraf – Bilbay Eminoğlu –

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı basın mensuplarına yönelik dün kapalı Maraş’a gezi düzenledi.

Ziyarette Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da yer aldı.

Gezinin başında basın mensuplarına Kapalı Maraş’la ilgili bilgi verildi.

Kapalı Maraş’a otobüsle gidilirken üç noktada durularak basın mensuplarına fotoğraf çekme imkânı tanındı.

Gazetecilere önce Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Dairesi’ne ait çalışır durumda bulunan bir bina ve Mağusa’nın fethinde şehit düşen Pertev Paşa’nın türbesinin de bulunduğu Aziz Varnavas Caddesi’nde; ardından 1938 yılında inşa edilen Bandabulya’nın ve pek çok uluslararası markanın mağazasının da bulunduğu Evegaros Caddesi’nde; en son ise açılışı Makarios’un da katılımıyla 20 Mayıs 1974’te yapılan yüzde 58’i İngiliz Kraliyet Ailesinin olan Golden Sands Otel’de fotoğraf çekme imkânı tanındı.

Golden Sands büyüledi

Golden Sands Oteli, Kapalı Maraş’ta 1974 olayları esnasında İngiltere Kraliyet ailesinin ricası üzerine, içerisindeki eşyalarla birlikte muhafaza altında tutulan tek bina… Altyapıda yıllar içerisinde oluşan bozulmalar ve binaların yıkılma tehlikesinden dolayı basın mensupları belli sınırlar içerisinde hareket edip fotoğraf çekmek zorunda kaldı. Yasak bölge olarak ilan edilen bölgenin 3.4 kilometre sahil şeridi bulunuyor.

Bölgede 8 bin 394 adet daire ve iş yeri, 21 banka şubesi, 7 kilise, 1 mescit, 45’i apart otel olmak üzere 135 otel (12 bin yatak), 17 tiyatro ve 7 sinema bulunuyor.

İşte Bilbay Eminoğlu’nun objektifinden 45 yıldır kapalı halde tutulan Maraş…

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı