Güzel haberlerle geldiler

Başbakan Ersin Tatar ile Yardımcısı Kudret Özersay dün önce Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Bir saatten fazla süren görüşmeden “170 milyon TL” çıktı.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’den kaynak aktarımının önümüzdeki günlerde yeniden başlayacağını söyledi.

Başbakan Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri bakanı Kudret Özersay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdiği İstanbul’dan dönüşte Ercan Havalimanında basın toplantısı düzenledi. Tatar ve Özersay’ı getiren özel uçakla Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de KKTC’ye geldi.

Başbakan Tatar, basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat  Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmede, TC’nin KKTC ile ilişkileri; mali ve ekonomik konular, Doğuakdeniz’deki gelişmelerin ele alındığını söyledi.

Ziyaretin verimli geçtiğini belirten ve TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Tatar, ülkede hizmetlerin devamı, altyapı ve reel sektör beklentilerinin yerine getirilebilmesi için, alınan desteğin devamı noktasında verilen sözlerin bulunduğunu, kaynak aktarımının “önümüzdeki günlerde tekrar başlayacağını” açıklayabileceğini söyledi.

Başbakan Ersin Tatar ve Kudret Özersay’ın Ercan Havalimanında, Hükümet adına Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı İbrahim Dağman karşıladı.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı temasların ardından yurda döndü. Tatar Ercan Havalimanı’ndan basın mensuplarına yaptığı açıklamada verimli bir görüşme geçirildiğini kaynak aktarımları ve alt yapı çalışmalarının yürütülebilmesi için temaslar gerçekleştirdiklerini kamuoyu ile paylaştı.

Tatar, KKTC’de hizmetlerin devamında alt yapı ve reel sektör gibi faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gerekli desteğin devamlılığı noktasında aldıkları sözler olduğunu bu vesileyle de KKTC’de kaynak aktarımında hareketlenmeler yaşanacağını bildirdi. Tatar görüşmeden olumlu sonuçlarla döndüğünü dile getirerek, ülkede

yatırım ve hizmetlerin de devam edeceğini açıkladı.

Bir saatten fazla süren görüşmenin pozitif bir havada geçtiğini belirten Tatar, ekonomik konuları ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti. 

“TALİMAT VERİLDİ”

Tatar, “ Sorunlarımızı, konuştuk… Çeşitli meselelerimizi ele aldık… Sayın Cumhurbaşkanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için 2019 Yılı’na ait altyapı ve reel sektör yatırımlarına yönelik olarak ayrılan 170 Milyon Tl’lik kaynağın ödenmesi için talimat vermiştir… Güzel bir görüşme gerçekleştirdik…” dedi. 

“GÖNÜL BİRLİĞİ İÇİNDE…”

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili de genel değerlendirme yapıldığını belirten Tatar, “ Sayın Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri yasal zeminde ele almaya devam edeceklerini söylemiştir… Bu bağlamda KKTC’ye de önem verdiklerini ifade etmiştir… Gönül birliği içerisinde bu süreci beraber yürütmemiz konusunda hemfikir olduğumuzu teyit ettik” diye konuştu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu