Güvenmeyenler de var

Gezici Araştırma Şirketi Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yaptığı anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Siyasiler ise sonuçları manipülasyon olarak değerlendirdi.

Elif Şen Çatal –

Siyaset dünyası 2020 yılında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasını istedikleri isimler için taleplerini dile getirmeye başlarken, Gezici Araştırma Şirketi de son yaptığı Cumhurbaşkanlığı seçimi anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Anket sonuçlarının açıklanmasının ardından Haberci gazetesi olarak ankette adı geçen siyasilerin mensubu oldukları partilere ulaşmaya çalıştık. Bir kısmı konuyla ilgili değerlendirmede bulunmak için erken olduğunu söylerken açıklamada bulunanlar ise sonucu inandırıcı bulmadı.

Demokrat Parti Genel Başkan Adayı Fikri Ataoğlu, sonuçların gayrı yasal olduğunu ifade ederek “Bizim nazarımızda geçerliliği yoktur” dedi. CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, yaptığı değerlendirmede seçimlere 6 ay olduğunu, bu süreçte birçok siyasi dengenin değişebileceğini ifade ederek “Ayın 25’inde 3’lü görüşmeye kanalize olmamız lazım” şeklinde konuştu. TKP-YG Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri Kıbrıs’ta partiler üzerinde bir seçimdir. Bunun en güzel örneği geçmiş seçimlerde Akıncı’nın yüzde 60-61 oranında aldığı oydur” değerlendirmesinde bulunarak Gezici anket sonuçlarını kale almadıklarını belirtti.

Sosyal medya üzerinden sonuçları değerlendiren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise “Anketler ne söylerse söylesin YDP emin adımlarla hedefine yürüyor. En iyi anket sandıktan çıkan sonuçtur” yorumunu yaptı.

 SİYASİLER OLUMLU DEĞERLENDİRMEDİ

“2020 Yılında Gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Kime Oy Vermek İstersiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 33.9’u Başbakan Ersin Tatar’a oy vereceğini belirtti.  Başbakan Ersin Tatar’a Gezici’nin anketi ile aday ol mesajı verildi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz siyasiler ise Gezici sonuçlarının geçerliliği konusunda olumlu yanıtlar vermedi. 

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKAN ADAYI FİKRİ ATAOĞLU: YASALAR BU ANKETE MÜSAADE ETMİYOR

“Yüksek seçim kurulu başkanı konuyla ilgili açıklamayı yaptı. Anketin gayrı yasal olduğu belirtildi. Bizim nazarımızda da kayda değer bir anket değil. Bu açıklamaya yasalar müsaade edilmiyor. Suç işlenmiştir. Parayla yapılan bir anket sonucu. Yani parayla yapılan bir ankette de istediğiniz sonuca varabilirsiniz. Bu anket birileri tarafından manipüle amaçlı yapılan bir ankettir.”

 CTP GENEL SEKRETERİ ERDOĞAN SORAKIN: SOMUT BİR SONUCA VARAMAYIZ

“Birçok şirket çeşitli anketler yapıyor. Şimdiden bir şeyler söylemenin çok da doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri için altı aylık bir süre var. Seçimlerin öncesinde de ayın 25’inde yapılacak üçlü görüşme var. Siyasette birçok şey değişebilir. Şu anda yapılan bu seçim sonuçlarına bakılarak sağlıklı bir yorumda bulunmanın mümkün olmayacağı kanısındayım. Gezici’nin yaptığı açıklamalar üzerinden somut bir değerlendirme yapmak pek mümkün değil. Altı ay içerisinde birçok gelişme yaşanacaktır. Sürekli olarak anketler yapılıyor. Bizler de bunları veri olarak alıyoruz. Ancak şu anki sonuçların cumhurbaşkanlığı seçimlerine yansıması şeklinde yorumlamak doğru bir şey değil. Dolayısıyla bu sonuçlar üzerinden somut bir sonuca varılabileceğini düşünmüyoruz.”

 TKP-YG GENEL SEKRETERİ MEHMET DAVULCU: GEZİCİ MANİPÜLASYON YAPIYOR

“Gezici, para karşılığı anket yapan bir şirket olarak biliniyor Kıbrıs’ta. Birilerinin duymak istediklerini alır, düzenler ve sunar. Yeni bir durum da değil bu. Her seçimde Gezici geliyor buraya parasını alıp açıklama yapıyor. Bugüne kadar Gezici’nin yaptığı hiçbir anketi dikkate almadım. Partilerin oy oranlarına bakarak yönlendirme yapmaya çalışıyor. Ulusal Birlik Partisi en geniş tabanı olan partidir. Bunu zaten herkes biliyor. Partiler üzerinden giderek cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda bir beyanda bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri Kıbrıs’ta partiler üzerinde bir seçimdir. Bunun en güzel örneği geçmiş seçimlerde Akıncı’nın yüzde 60-61 oranında aldığı oydur. Kıbrıs Türk toplumunda cumhurbaşkanlığı seçimi başka bir şeydir. Milletvekili başkadır yerel seçimler de başkadır. Cumhurbaşkanlığı seçimi adayın kimliği ve duruşuyla doğru orantılı bir seçimdir. Seçmen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kıbrıs konusuyla bağlantılı olarak düşünür ve oyunu buna göre kullanır. Cumhurbaşkanlığı seçimi partiler seçiminden farklıdır. Bizim toplumuzda cumhurbaşkanlığı toplum liderliğidir. Partilerle bağlantılı değildir. Eğer partiler üzerinden gidersek manipülasyon yapmak olur. Gezicinin de yaptığı budur.”

YDP GENEL BAŞKANI ERHAN ARIKLI: HODRİ MEYDAN DİYORUZ

“Gezici Anket son anket sonuçlarını yayınladı. YDP’nin oy oranını %6.5 olarak açıklarken, benim oy oranımı ise % 4 olarak göstermiş. Ona göre YDP bu düşük oy oranına rağmen kazanan adayı belirleyebilecek bir güce sahip.

CIMRS Yöneticisi Mine Yücel de YDP’nin oy oranını düşük gösterirken; “Bu partinin oy oranını anketlerle tespit etmek çok güç. YDP’nin oyları blok halde bazı bölge ve köylerde birikmiş durumda” demişti.

Anketler ne söylerse söylesin YDP emin adımlarla hedefine yürüyor. En iyi anket sandıktan çıkan sonuçtur.

Eh madem öyle “Hodri meydan” diyoruz…”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu