Güneyden sevindirici haberler geliyor

Güney Kıbrıs korona tehdidinin kontrolüne yakın

Korona vaka sayısındaki stabil durum ve hastanelerden ulaşan son sevindirici haberler Nikos Anastasiadis ile beraber güneydeki Cumhurbaşkanlığı çalışanlarının yüzünü güldürüyor.

Paskalya dönemi boyunca vaka sayılarında önemli bir artış kaydedilmemesi, hastanelerin kapasitelerinin şimdiye dek sınanmamış olması ve risk altındaki meslek gruplarından nahoş haberlerin gündeme yansımaması nedeniyle Kıbrıs’ın güneyinde, Nisan ayının son günlerinde korona krizi ile ilgili olarak olumlu bir hava oluşmuş durumda.

Güneydeki temkinli iyimserlik havası nedeniyle Nikos Anastasiadis Mayıs başı itibari ile kademeli olarak bazı olağanüstü önlemlerin gevşetilmesi seçeneğini gündemine alacak. Önlemlerin gevşetilmesi bir plan dahilinde, kademeli, dikkatli bir şekilde ve uzun soluklu olarak ele alınacak.

“HEDEFE YAKINIZ”

Korona krizinin gidişatı ile ilgili olarak geçtiğimiz saatlerde konuşan Kıbrıs Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou konu ile ilgili olarak önemli mesajlar verdi. Kıbrıs’ın korona krizi başında belirlediği “krizin kontrol altında tutulması” hedefinin başarılmasına yakın olduğunu belirten İoannou, Nisan’ın son günlerinde halen bu hedefin tam anlamıyla tutturulmamış olduğu uyarısında da bulundu.

“Günden güne (coronavirus) vakaları kontrol altına alma hedefimize yaklaşıyoruz. Ancak, henüz sona ulaşamadık”, mesajını veren İoannou vatandaşlardan korona ile mücadelede alınan olağanüstü önlemleri gözetmesini ve kişisel korunma önlemlerinden taviz vermemelerini talep etti.

Güney basını İoannou’nun mesajlarını son günlerde ‘katı’ önlemlerin sonuç vermeye başlaması ile ilişkilendiriyor. Hükümet kulvarları konu ile ilgili olarak “getirilen katı kısıtlamalar yeni vakaların günlük sayısı azaldıkça işe yarıyor” yorumunda bulunuyor.

Aynı konu ile ilgili olarak hükümet kaynakları ekonominin çarklarının yeniden dönmeye başlamasının önümüzdeki günlerin epidemiyolojik verilerine bağlı olacağı uyarısında da bulunuyor. Bu olasılık ile ilgili olarak son günlerde güney Lefkoşa’da olağanüstü toplantılar gerçekleştiriliyor. Toplantılarda, yürürlükteki kısıtlamaların gevşetilmesinin planlaması ve hükümetin ekonomiyi destekleme amaçlı tedbirleri üzerinde duruluyor.

BİLİM İNSANLARINDAN OLUMLU MESAJLAR

Hükümet kanadından gelen olumlu mesajları Kıbrıslı Rum bilim insanları ve doktorlar da destekliyor. Kıbrıs Rum basınına yansıyan son bilgilere göre, şu an öngörülemeyen olumsuz durumların gündeme gelmemesi durumunda, uzmanlar korona vaka sayısının Mayıs ayının ilk haftasında dibe vurabileceği öngörüsünde bulunuyor.

Sağlık bakanlığının epidemiyoloji ekibinin bir üyesi olan virolog Leontios Kostrikis, son birkaç haftadır ortaya çıkan rakamların virüsü kontrol altına alma çabalarının sürdürülmesi ile birlikte ortaya ‘cesaret verici bir tablo’ çıkardığını belirtiyor. Kostrikis’e göre “tatsız sürprizler yaşanmazsa, virüsünün yükselişi önümüzdeki ay son bulacak”. Buna rağmen hükümet ekonominin tekrardan canlandırılmasını acele kararlar vermeksizin, dikkatli bir şekilde dizayn etmeli.

Kostrikis, Kıbrıs ekonomisinde çok sayıda yabancı uyruklu çalışanın olduğunu ve sağlık yetkililerinin bu gruplar arasındaki durumun netleştirmesi gerektiğini de vurguluyor. Bilim insanının bu kaygısı yakın tarihte Larnaka’da bir fırında, aynı binada yaşayan birkaç işçinin  enfekte olması ile alakalı. Bu nedenle Kostrikis’e göre testler önümüzdeki haftalarda devam edecek ve ekonomi canlandıkça işe gidecek olan insan gruplarını içerecek.

MAYIS İTİBARİ İLE ‘GEVŞEME’ BAŞLIYOR

Korona ile ilgili kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması ve ekonominin yeniden canlanması ilgili strateji 29 Nisan’da güneyde kabine toplantısında görüşülecek ve nihai plan epidemiyolojik verilere ve uzmanların tavsiyelerine bağlı olacak.

Son bilgilere göre Mayıs başı itibari ile stratejik öneme haiz bazı ekonomi sektörleri devreye girecek. Bu alanlardan gelecek olan veriler ışığında sokağa çıkma yasaklarının da gevşetilmesi ve bazı ve küçük ve orta ölçekli işletmelerinin kapılarını açması da gündeme gelecek.

Anastasiadis liderliğinin ekonominin canlandırılması ile ilgili kademeli olarak devreye sokacağı ilk planların arasında hava limanlarının temelli açılması ve sınır kapılarının devreye girmesi gibi inisiyatifler yer almıyor. Larnaka Havalimanı korona krizinin gidişatına göre, sadece sınırlı sayıdaki bazı ülkelere uçuş temelinde, Yaz aylarında gündeme gelecek. Bu ülkelere uçuşlar özel sağlık karneleri ile beraber gerçekleştirilecek. Söz konusu dönem boyunca restoran ve barların kapıları ise kapalı kalmaya devam edecek.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu