Güney’den “Atina korktu” tepkisi

Rum basını, 1 Ekim'de Güney semalarında Yunan F-16 savaş uçaklarının uçmamasının nedeninin Ankara’nın baskısı olduğunu yazdı.

Güney Kıbrıs, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olarak kutlanan 1 Ekim günü yapılan askerî geçit töreninde Yunan F-16 savaş uçaklarının uçmamasını tartışıyor.

Fileleftheros “Atina Korktu” derken, Ankara’nın baskısı üzerine uçuşun gerçekleştirilmediğini yazdı.

Gazete, Yunan savaş uçaklarının 1 Ekim’deki resmi geçitte uçmasının “sembolik öneme sahip olduğunu” kaydederek, Kiriakos Miçotakis hükümetine Ankara’nın baskı yaptığı haberinin teyit edilemediğini ancak tek izahın da bu olduğu görüşünü ortaya koydu.

Yunan savaş uçakları 16 yıl sonra ilk kez 2017’de, daha sonra da 2018’de Ada üzerinde uçmuştu.

Fileleftheros son gelişme ışığında, “Yeni Yunan hükümeti atılmış adımdan dönmeye karar verdi ve önceki Sağ hükümetlerin ‘Kıbrıs Uzak’ malum doktrinini teyit etmiş oldu” yorumunda bulundu.

Haberde ayrıca “Türk meydan okumaları ve Kıbrıs MEB’indeki yasa dışı faaliyetleri ışığı altında, caydırmak hedefiyle bir veya daha fazla firkateynini gönderebilirdi. Yapmadı” satırlarına da yer verildi.

Haberde Yunanistan Milli Savunma Bakanı  Nikos Panayotopulos’un, katıldığı 1 Ekim askerî resmi geçit sonrasında söylediği ve “dayanışma mesajı” verdiği konuşmasına da yer verilerek, şu vurgu da yapıldı:

“Tabii, Yunan savaş uçaklarının tören alanı üzerinden uçmak üzere gönderilmesinin iptal edilmesi ile bu açıklamaların içi boş kaldı. Sebep gerçekten de Ankara’nın müdahalesi ise kaygı ve endişe daha da büyüktür. Yunanistan’ı maceraya sokmayı kimse istemez, maceraya girmeyi Kıbrıs da istemez. Ancak Atina korkmuş görünürken Türkiye verilen mesaj nedir?”

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis ise savaş uçaklarının törende uçmaması kararının tamamen Miçotakis hükümetine ait olduğunu açıkladı. Yunan F-16’lararının törende uçmasının taşıdığı “sembolik önemi” kabul eden Angelidis “uçakların uçmaması, Kıbrıs –Yunanistan ilişkilerinin değersizleşmesi olarak algılanmamalıdır” dedi.

Alihtia da haberi “1 Ekim Yıl dönümü Resmî Geçidi… F-16’larının Olmaması Gürültü Kopardı” başlığıyla aktardı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı