Güneyde iflaslar kapıda

Korona cephesinden sevindirici haberler, ekonomideyse alarm zilleri.

Tüm dünya ile beraber Kıbrıs’ın tamamını etkisi altına alan korona krizi adanın güneyindeki sosyoekonomik dengeleri sarsmaya devam ediyor. Korona ile mücadele cephesinden son günlerde yansıyan olumlu haberlere rağmen Kıbrıs Rum ekonomisi alarm vermeye başlıyor. İşten çıkarmalar ile beraber işsizlik ve ekonomik istikrarsızlık sorunlarının önümüzdeki günlerde gündeminin ana maddesine dönüşmesi bekleniyor.

HABERCİ’nin önceki günlerde altını çizmiş olduğu üzere, korona ile tıbbi mücadele cephesinden son günlerde adanın güneyinden olumlu haberler geliyor. Vaka sayılarında düşüş kaydedilirken, sağlık sisteminin göreceli olarak ‘nefes almaya’ başlamış olması sağlık emekçilerinin ve Nikos Anastasiadis Hükümeti’nin yetkililerinin yüzünü güldürüyor. Yeni olumlu havanın etkisi altında hükümet Mayıs başı itibari ile stratejik öneme haiz bazı işletmeleri tekrardan faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Sağlık alanındaki olumlu sinyallere rağmen Rum ekonomisinde alarm zilleri çalıyor. Birçok küçük ve orta ölçekli işletme iflasın eşeğine gelirken, Rum ekonomisinin büyük, itici gücü konumundaki büyük sermaye sahipleri hükümetten acil ekonomik yardım talep ediyor.

PETRİDİS’İN VE UZMANLARIN UYARILARI

2019 yılının son haftalarında Kıbrıs ekonomisinin dümeninin başına geçen Konstantinos Petridis koronanın sosyoekonomik artçılarına işaret eden ilk Kıbrıslı siyasetçilerden birisi olarak adanın yakın tarihine geçiyor. Petridis son açıklamaları çerçevesinde üç temel noktanın altını çiziyor.

Rum Maliye Bakanına göre koronanın tetiklediği korona krizi 2013 finansal krizinden çok daha büyük sonuçlar doğuracak ve ekonomiyi derinden sarsacak.

Petrides’e göre 2020 finansal krizi 2013’ün aksine sadece bankacılık sektörünü değil, ekonominin tüm çarklarını olumsuz yönde etkileyecek. Ve bu etkiler uzun bir müddet boyunca gündelik hayatın bir parçası olmaya devam edecek.

Son olarak Rum Maliye Bakanı 2020 krizinin bilinen ekonomik formüller ve geçici önlemlerle geçiştirilemeyeceği görüşünü dillendiriyor. Petridis son açıklamaları ve röportajlarında 2020 krizinin göğüslenmesi için radikal bir dizi yeni önlemin devreye girmesi gerektiği yönünde görüş ifade ediyor.

Petridis’in karamsar tablosunu yabancı ekonomistler, uzmanlar ve bankacılık sektörü temsilcileri de paylaşıyor. Avrupa’da korona krizinin ekonomik artçı sarsıntılarını masaya yatıran uzmanlar ilerleyen aylarda üç Avrupa Birliği ekonomisinin büyük bir kriz ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre Hırvatistan ve Romanya ile beraber Kıbrıs da ekonomik açıdan çok zor bir süreç ile karşı karşıya gelecek.

İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLADI

HABERCİ’nin bu yazıyı baskıya hazırladığı saatlerde Kıbrıs’ın güneyinden ilk toplu işten çıkarmalar gündemi meşgul etmeye başlıyordu. Birçok sektörde uzun yıllardan sonra ilk defa toplu olarak işten çıkarma haberleri geliyor.

Koronanın tetiklediği ekonomik krizden muzdarip olan sektörlerden bir tanesi medya sektörü. Kıbrıs’ın kuzeyinde olduğu gibi güneyinde de yeni ekonomik kriz birçok medya kuruluşunu iflasın eşeğine getirmiş durumda.

Son bilgilere göre Kıbrıs basınının manivelası konumundaki Fileletheros ve Politis gazetelerinde maaşlarda önemli kesintilere gidiliyor. Anastasiadis Hükümeti’nin medyaya sunmuş olduğu destek bazı medya kuruluşlarını tatmin etmezken, iflas ile yüz yüze gelen bazı gazete ve medya kuruluşları emekçilerin maaşlarında önemli oranda kesintiye gidiyor. Bazı gazeteler, televizyonlar ve radyolar ise toplu şekilde bazı çalışanların iş ahidlerini feshediyor.

Korona krizinin uzun bir müddet boyunca gündelik yaşantının bir parçası olacağı öngörüsü temelinde birçok medya kuruluşu iflas dahil birçok opsiyon üzerinde kafa yormaya başlamış durumda.

Rum medya sektöründeki karamsar tabloya benzer bir durum ekonominin hemen hemen tüm sektörlerinde de kendisini hissettiriyor. Larnaka ve Baf’tan birçok küçük ve orta ölçekli işletmenin iflas başvurusunda bulunmaya hazırlandığı bilgisi gündeme yansımaya başlarken, 2020 Yazı turizm sektörünün tehlikeye girmesi nedeniyle iflas dalgasının büyüyebileceği tartışılıyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu