Güney’de, hastanelerin sınırları zorlanıyor

Devlet Doktorları Sendikası, Güney Kıbrıs’taki hastanelerin kapasitelerinin dolmak üzere olduğunu kaydederek, halka evde kalma çağrısı yaptı

30 Mart 2020 - 23:02

HABERCİ ÖZEL

Devlet Doktorları Sendikası (Pasyki) Cumhurbaşkanı Sotiris Koumas, insanları acilen “Hastanelerin kapasiteleri sınırlarına kadar zorlandığı için” olabildiğince evde kalmaya çağırdı ve “İşimiz zaten olduğu gibi son derece zor, hastanelerimiz her geçen gün artan sayıda hasta ile kritik bir aşamada” dedi.

Koumas, hastaneye kaldırılması gereken hasta sayısının artması durumunda, krizin yönetilmesinin imkansız olacağını da sözlerine ekleyerek, “Doktorlarımızın gücünü korumamız gerekiyor. Ekipmanımız sınırlı ve en acil durumlar için kullanmamız gerekiyor ”dedi.

Koumas, hastanelerin şimdilik düzgün bir şekilde çalışabileceğinden emin olsa da, kritik durumun kısmen önlenebileceğini ifade ederek, “Durumun çok zor olduğunu itiraf ediyorum. Koronavirüsün getirdiği zararla yüzleşmemiz gerektiği kadar hazırlıklı değildik.” Dedi.

Hastaları kısa bir süre için kabul edecek ve sadece Covid-19 vakalarını tedavi etmek için kullanılacak olan kısa süreli bakım servislerinin örneğini aldığını kaydeden Koumas, “Bu duruma adapte olmak ve salgın öncesinde sahip olduğumuz kaynakları yönetmek zorundaydık” dedi.

Koumas, doktorların virüsün hastanede yatan hastalarından yayılmasından korktuğuna değinerek, “Kamu hastaneleri, sağlık merkezleri ve A&E hala insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Virüs toplumda hızla yayılıyor gibi göründüğü için özellikle dikkatli olmalıyız ”dedi.

Şu anda hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde sınırlı sayıda yatak olduğunu, ancak daha fazlası için planlamaların devam ettiğini belirten Koumas, maske ve eldiven gibi tıbbi personel için koruyucu ekipmanların da yetersiz olduğunu ve tıbbi personeli stoklarını dikkatle yönetmeleri için çağırdı.

Kıbrıs’ta şimdiye kadar toplam on doktor virüsü kaptı. Yetkili makamları, cephede salgınla savaşan doktorları dinlemeye çağırdı.

Koumas son olarak; “Alınan herhangi bir kararın derhal uygulanması gerektiği anlaşılmalıdır. Bir toplantıyı birbiri ardına yapmak verimsizdir. Hepimiz sağlık profesyoneliyiz ve tüm saygımızla, durumun nasıl ele alınacağını herkesten daha iyi biliyoruz” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı