Güney’de gözler 9 Ağustos’a çevrildi

Rum basını, Akıncı ve Anastasiadis’in 9 Ağustos’taki görüşmelerinin özellikle iki liderin BM Genel Sekreteri ile ortak görüşme perspektifi açısından belirleyici olacağını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, 9 Ağustos’taki görüşmede doğal gaz için ortak komite kurulmasını talep etmesi halinde Rum tarafının kabul etmesinin beklenmemesi gerektiği, Rum tarafı açısından Akıncı’nın gayrı resmî liderler görüşmesindeki tavrının kavşak öneme sahip olduğu haber verildi.

Rum basınında yer alan haberde “9 Ağustos Barometre” başlıklı manşet haberinde BM Genel Sekreteri Guterres’in Çarşamba günü telefonla görüştüğü liderlere, kendileriyle Ekim ayında New York’ta görüşmeye hazır olduğunu ilettiği ancak New York’ta üçlü görüşme olabilmesi için önce iki liderin 9 Ağustos’taki baş başa görüşmelerini “en azından başarısızlığa sürüklememeyi başarmaları gerektiğini” yazdı.

Habere göre Rum diplomatik kaynaklar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, 9 Ağustos’taki görüşmede doğal gaz için ortak komite kurulmasını istemesi halinde Rum tarafının kabul etmesinin beklenemeyeceğine işaret etti. Gayrı resmî liderler görüşmesinden çıkacak sonucun Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un Ada’ya yeniden gelişini de belirleyeceğini, “şartlar elverirse, Ağustos ayı içerisinde Ada’ya gelme ihtimali bulunduğu” belirtildi. Bunun ardından, Akıncı ve Anastasiadis’in New York’ta Guterres ile üçlü görüşmesi ve uzlaşma sağlanması halinde de Crans Montana formatında bir gayrı resmî konferans beklenmesi gerektiği kaydedildi.

 “Guterres, müzakerelerin ön hazırlığı iyi yapılmış şekilde başlamasını istiyor

Rum basınına göre, Rum Sözcü Prodromos Prodromu “Türk tarafının özellikle güvenlik konusunu görüşmeye niyetli olmadığı Crans Montana’daki olumsuz deneyimden sonra Antonio Guterres haklı olarak müzakerelerin ön hazırlığı iyi yapılmış şekilde başlamasını istiyor” ifadesini kullandı.

Habere göre Rum Sözcü Prodromos Prodromu, BM Genel Kurulu sonrasında New York’taki üçlü görüşmeyi Guterres’in önerdiğini ve Anastasiadis’in de, Guterres’e Pekin’deki görüşmelerinde kendisi önerdiğinden, böyle bir görüşmeye olumlu baktığını söyledi. Prodromu, 9 Ağustos’taki görüşmeyi şimdilik olumlu gördüklerini, müzakerelerin kaldığı yerden ve Guterres Çerçevesi’yle yeniden başlatmak için BM tarafından referans şartı olarak ortaya konulan bütün konuların görüşüleceği gayrı resmî bir görüşme olacağını söyledi.

“Rum tarafı bir yaptırım talep etmedi”

Prodromu ayrıca, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri devam ederken beşli konferans olup olamayacağı sorusuna karşılık Rum yönetiminin Türkiye’ye karşı önlem alınmasını “talep etmediğini, kararı AB’nin aldığını” iddia etti. Prodromu “Genel Sekreter, Türkiye de dahil iki taraftan uygun ortam yaratılmasını ve müzakerelerin yeniden başlamasına ön hazırlık yapılmasını bekliyor. Genel Sekreter’in hedefi budur ve Başkan Anastaiadis’in hedefi de aynıdır” ifadesini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı