Güneyde en kötü senaryoya hazırlık

Korona vakalarında artış bekleniyor

Takis uzun yıllar boyunca Kıbrıs’ın genelinde yolcu taşıyan, deneyimli bir taksi şöförü. 1974 Savaşı döneminden kısa bir süre önce başlattığı taksicilik kariyerinde, Takis birçok kriz dönemi ile karşı karşıya geldi. 1974 Temmuz’undaki savaş ve 2013’teki ekonomik kriz Takis’in taksini garaja hapsetmeyi başaramadı. Tüm olumsuzluklara rağmen tecrübeli taksici kriz dönemlerinde yolcu taşımaya devam etti. Ancak 2020 Martında  Takis ve ekmek teknesi taksi aracı için durum değişmiş durumda. İki haftadan beri Mercedes marka ticari aracı Takis’in evinin garaj bölümünde park halinde. Adanın güneyinde korona krizinin yoğunlaşması nedeniyle alınan acil önlemler çerçevesinde gündelik hayatın sekteye uğraması ve turistlerin Kıbrıs’ı terk etmesi üzerine Takis kariyerinde ilk defa kontak kapatma durumunda kaldı.

“Tüm umudumuz hükümetin krizden etkilenen sektörlere vereceği yardımda” yorumunda bulunan Takis, Nikos Anastasiadis Hükümeti’nin ilk etapta krizden etkilenen taksicilere 500 Avro civarında bir parasal yardımda bulunmayı hedeflediği bilgisini paylaşıyor. Bu yardımın aile bütçesine sınırlı derecede katkıda bulunacağı öngörüsünde bulunan Takis ayrıca şunları vurguluyor: “Temasta olduğumuz büyük turistik tesislerin sahipleri Kıbrıs için 2020 Yaz döneminin şimdiden kaybedildiğini vurguluyor. Artık tüm gözler 2021 yılına çevrilmiş durumda. 2021 yılına kadarki dönemdeyse çok zor bir süreç ile yüzleşeceğiz”.

Takis’in karamsar bakış açısını Kıbrıs’ın güneyinde birçok yurttaş da paylaşıyor. Geçtiğimiz saatlerde HABERCİ’nin ulaştığı birçok insan korona krizi ile beraber Kıbrıs’ı çok zor bir sürecin beklediği görüşünde hemfikir. Gazetemize Nikos Anastasiadis Hükümeti’nin çevrelerinden ulaşan son bilgiler de bu öngörüyü teyit eder mahiyette. İyi bilgi edinen kaynaklarımıza göre Kıbrıs Rum liderliği artık korona krizinde en kötü senaryoya hazırlanıyor.

KÖTÜ SENARYOYA HAZIRLANIŞ

İsminin açıklanmaması şartı ile gazetemize görüş bildiren Kıbrıslı Rum kaynaklar önümüzdeki haftalarda korona krizinin adanın genelinde zirveye tırmanabileceği görüşünde birleşiyor. Kaynaklarımıza göre korona vakaları önümüzdeki günlerde tırmanışa geçebilir. Vakaların artması ile beraber Kıbrıs’ın genelinde sağlık sisteminin direnci çok zor bir teste tabi tutulabilir.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini ifade eden bir kaynak şu noktaların altını çiziyor: “Hükümetin elindeki bilgi ve göstergeler korona vaka sayısında önümüzdeki gün ve haftalarda önemli bir artışın vuku bulabileceğini gösteriyor. Yapılan test sayısı hala oldukça düşük. Halen güneyde yaklaşık 9000 kuzeyde ise 2000’ne yakın test söz konusu. Güneyde 1 milyona civarında kuzeyde ise 400-500 bine yakın insanın yaşadığını düşünecek olursak, önümüzdeki günlerde yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfus için daha fazla sayıda test ihtiyacı hasıl olacak. Test sayılarının artması ile beraber vaka sayıları da tırmanışa geçecek. Aynı süreçte ölümlerde de artış kaydedilebilir”.

Yukarıda görüşe katılan bir başka kaynak ise şu an Anastasiadis liderliğini orijini, yani kaynağı belli olmayan ‘yetim’ olarak adlandırılan vakaların kaygılandırdığı görüşünü öne çıkarıyor. Kaynağımız şunları belirtiyor: “Yabancı ülkelerden adaya gelen, ada içerisinde insanlarla temas neticesinde yayılan virüsün analiz edilmesi mümkün. Ancak şu an mümkün olmayan şey yetim vakaların berraklığa kavuşturulması. Bir sürü hastanın yeni virüsü nasıl kaptığı halen açıklığa kavuşturulmuş değil. Bazı hastalar virüse kapılan insanlarla hiç temasa gelmediklerini belirtiyor. Bu doğru ise o zaman şu soru ortaya çıkıyor: Kıbrıs’ta korona, kaynağı belli vakaların dışında, nasıl yayılıyor? Ne yazık ki şu an bu soruya cevap veremiyoruz”.

ÖZEL SAĞLIK SEKTÖRÜ KAYGILANDIRIYOR

Nikos Anastasiasidis liderliğini korona vakalarındaki artış ve ‘yetim’ vakalarla beraber kaygılandıran başka bir mesele de söz konusu. Özel sağlık sisteminin korona ile tam randımanlı bir şekilde mücadele etmemesi hükümetin kaygılarına yeni boyutlar katıyor.

Söz konusu gelişme ile ilgili olarak Anastasiadis liderliği çevreleri son haftalarda özel sağlık kurumları ile beraber birçok özel sağlık çalışanının, doktorun ve hasta bakıcısının korona ile mücadele girişimine katılmadığını vurguluyor. Son bilgilere göre yüzlerce özel sektör çalışanı doktor ve sağlık emekçisi evlerine çekilmiş durumda ve hükümetin yardım çağrılarını yanıtsız bırakıyor.

İlerleyen gün ve haftalarda korona vakalarının artması ve özel sektörünün korona ile mücadeleye tam destek sunmaması durumunda Kıbrıs sağlık sistemi çökme tehlikesi dahil birçok risk ile karşı karşıya gelecek. Bu nedenle Anastasiadis liderliği son günlerde özel sağlık sektörünün korona ile mücadeleye daha faal bir şekilde katılması için bir dizi önlemi gündemine almış durumda.

EKONOMİK REÇETE ÇOK AĞIR OLACAK

Korona krizi kamu sağlığı ile beraber, son dönemde 2013 ekonomik krizini arkasında bırakmak için uzun yol kat eden Kıbrıs ekonomisini de büyük tehlikelere maruz bırakıyor. Hükümet temsilcileri korona krizi nedeniyle yıl sonunda Kıbrıs ekonomisinde yüzde 5’lere varan bir daralmanın gündeme gelebileceği uyarısında bulunuyor.

Sağlık alanında olduğu gibi ekonomi düzleminde de en karamsar senaryoyu gündemine alan Nikos Anastasiadis liderliği yeni mali kaynak arayışı içerisine girdi. Bu bağlamda Bakanlar Kurulu’nun üzerinde durduğu ilk önlem Kıbrıs bankalarından borç alma opsiyonu. Aynı şekilde Kıbrıs önümüzdeki süreçte yurt dışında, Avrupa’da yeni mali kaynaklar arayışı içerisine girecek. İlk etapta Avrupa Birliği’nden geniş çerçeveli mali yardım ve borç almayan Kıbrıs korona krizinin tırmanışa geçmesine paralel olarak yeni inisiyatifleri gündemine alabilir.

Anastasiadis liderliği bir yandan da krizden etkilenen toplum kesimlerinin desteklenmesi için bir dizi olağanüstü ekonomik tedbiri tedavüle sokuyor. Özel sektörde maaşların yüzde 60’ı desteklenirken, borç ödemeleri 9 ay geciktiriliyor. Ayrıca bazı toplum kategorilerine ek maddi destekte bulunuluyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu