Güney’de 15 Kasım tahammülsüzlüğü

Bir grup Rum, KKTC’nin kuruluşunu bayrak yakarak protesto etti.

16 Kasım 2019 - 18:33

Güney Kıbrıs’ta dün, özellikle Lefkoşa’da yapılan çeşitli etkinliklerle, KKTC’nin kuruluşu kınandı.

Fileleftheros gazetesi üç ayrı kınama etkinliğinin yapıldığı Lefkoşa’da, Ledra Caddesi’nde EFEM ve Ledra Palace kapısında ise ELAM’ın kınama etkinliği gerçekleştirdiğini yazdı.

ELAM tarafından düzenlenen eylemde “Kıbrıs’ta akan Yunan kanı, Türklere bir santimetre vermeyeceğiz” sloganıyla KKTC bayrağı ateşe verildi.

Okullar Bölgesi’nde de (Ay.Kasiano-Orfea barikatı) öğrenci birlikleri PSEM ve POFEN’in etkinlik gerçekleştirdiği belirtildi.

Gazete Rum öğrencilerin dün yağmura rağmen, ellerindeki bayraklar ve panolarla, toplanarak, KKTC’nin 15 Kasım 1983 yılında kurulmasını kınadıklarını yazdı. Gazete, öğrencilerin, PSEM (Tüm Kıbrıs Öğrenci Eşgüdüm Komitesi) ve POFEN (Tüm Öğrenci Birlikleri Federasyonu) tarafından düzenlenen etkinlik çerçevesinde, Baf Kapısı’ndan başlayarak Okullar Bölgesi barikatına (Ay.Kasiano-Orfea Barikatı) kadar yürüdüklerini belirtti.

Habere göre, PSEM Başkanı Yiannis Lapithios, KKTC’nin kuruluşunu kınayan öğrencilerin, ordular ve yabancı müdahaleler olmaksızın barışçıl ve herkesin ulaşabileceği bir Kıbrıs mesajı verdiğini ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı