Güneş ve güneş kremleri hakkında bilmeniz gerekenler

  Günde 15 dakika kadar güneş ışınlarından faydalanmak vücudumuz için yeterli olan D vitamini sentezini sağlar

Güneşin yüzünü daha sık gösterdiği yaz ayları çoktan geldi. Güneş, yaşamın yeryüzündeki devamlılığı için vazgeçilmez bir kaynak. Cildimizi korumak amacıyla, genellikle güneşin zararlı etkileri üzerine duruyoruz. Ancak güneş öncelikle iyi bir ruh hali sağlar, özellikle kemiklerimiz için gerekli olan D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Ayrıca vücutta bağışıklık sistemini destekler ve birtakım hastalıkların tedavisinde kullanılır.  Güneş hem insan sağlığı için büyük bir gereksinim hem de insanı tehdit eden bir savaşçı.

Pek çok güneş hasarı çocuklukta olur ve yıllar geçtikçe eklenerek artar. Güneş, kolojen ve elastin liflerde parçalanma nedeniyle erken yaşlanma, deri lekeleri, son olarak da sık ve uzun süre güneş maruziyetine bağlı olarak cilt kanserine neden olabilir. Peki, sadece güneşi yararımız için nasıl kullanabiliriz?  Günde 15 dakika kadar güneş ışınlarından faydalanmak vücudumuz için yeterli olan D vitamini sentezini sağlar. Bunun dışında, kış ayları dahil size uygun, güneş koruyucu ürünleri kullanmanız önemli bir gereksinimdir.

GÜNEŞ KREMİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ VE NASIL KULLANILMALI?

Her şeyden önce, güneş koruyucu kremleri her gün kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Güneş koruyucunuzu giyinmeden önce uygulayın. Bazılarının yaptığı en büyük hata, koruyucu kremleri sadece yüzlerine sürmeleri.  Halbuki dekolte ve kolları unutmamak gerekir. Bu şekilde, hem cildinizde oluşacak renk tonu farklılığını önler hem de dekolte bölgenizin erken kırışmasını geciktirirsiniz. Giyindikten sonra kollarınız, ayak bilekleriniz, dekolte gibi güneşe maruz kalan noktalara koruyucu kremi uygulamakta zorlanabilirsiniz.  Yüz için satılan güneş korucu çeşitleri, vücut için satılanlardan daha fazladır.  Makyaj yapma alışkanlığınız varsa, cilt tonunuza uygun fondötenli güneş kremlerini kullanabilirsiniz. Vücudunuz için, başka bir güneş kremi satın alın çünkü yüze uygulanan kremler genellikle küçük tüplerde satılır. Bu küçük tüpleri vücudunuza da kullanırsanız hem çabuk bitecek hem de daha masraflı olacaktır.

Neden yüz için farklı, vücut için farklı güneş koruyucu kullanmayız? Yüzümüz cildimizin en hassas ve dikkat çeken bölgesi. Eczanelerde veya marketlerde, yüz için satılan güneş koruyucu kremlerin fiyatlarına bir göz gezdirin, diğerlerine göre daha pahalılardır. Bunun nedeni; içeriklerinde bazı farlılıkların olması. Yüze sürülen güneş kreminin kıvamı vücuda sürülenden daha azdır. Yüz koruyucuları, sivilce ve parlama karşıtı gibi birkaç önemli detay içerir.  Buda,  kremlerin fiyatlarına yansır.

Cildin yüzeyindeki hidrolipid tabakası ortalama 5.5’lik bir pH değerine sahiptir.  Cildin doğal tabakasının sağlıklı kalması için aynı pH değerine sahip ürünler kullanılmalı. Bu nedenle  kullandığımız güneş kreminin de 5.5. pH değerine sahip olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Güneş koruyucu kreminizi, dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürün çünkü koruyucular ortalama bu süreden sonra etkisini göstermeye başlar.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı