Giderler 3 yılda yüzde 70 arttı

Girdi maliyetlerinin sürekli artması ile bir bir kapanan işletmelerin açılıp kapanma hızına da yetişilemediği ülkede, işletmelerin 3 yıllık gelir-gider tabloları acı gerçeği bir kez daha rakamlarla yüzümüze vurdu.

Her yeni yılın bir önceki yılı arattığını söyleyen esnafın durumu gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Ekonomistlerin piyasaların daralması ve alım gücünün düşmesi ile birlikte çarşıda sıcak para akışının durduğu uyarıları kulaklarda çınlarken, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın işletmelerin gelir-gider tablolarını içeren istatistiki çalışması ülke esnafının içerisinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi.

GİRDİ MALİYETLERİ SÜREKLİ ARTTI

Girdi maliyetlerinin sürekli artması ile ayakta durmakta zorlanan işletmelerin açılıp kapanma hızına da yetişilemediği ülkede, 2016 yılından 2019 yılına kadar geçen sürede işletmelerin kar oranları da hızla düştü.

2016 yılında 30 bin cirosu olan tek çalışanı olan bir işletmenin giderleri 7 bin 730 TL iken bugün 12 bin 640 TL’ye çıktı. Yine 2016 yılında 2 çalışanı olan ve aylık cirosu 30 bin TL olan bir işletmenin giderleri 10 bin 400 TL iken, 2019’da 17 bin 610 TL’ye fırladı.

KAR ORANI 3 YILDA DEĞİŞMEDİ

2016 yılında 30 bin TL’lik cirosu olan tek ve iki çalışanı bulunan işletmenin %20’lik brüt karı 6 bin, %30’luk 9 bin TL iken, 2019 yılında da yani aradan geçen 3 yıllık süreçte de kar oranlarında bir değişiklik olmadığı görüldü. Tek ve iki çalışanı olan işletmelerin 2019’da %20 brüt karı yine 6 bin TL, %30 brüt karı ise 9 bin TL olarak kayıtlara geçti.

17 BİN GİDER, 12 BİN KAR

2019 yılında yapılan çalışmalarda ise aylık cirosu 60 bin TL olan tek çalışanlı bir işletmenin giderinin 12 bin 640 TL olduğu ifade edilirken, karının ise (%20) 12 bin TL ve (%30) 18 bin TL olduğu görüldü.

Yine bugün aylık cirosu 60 bin TL olan iki çalışanı olan bir işletmenin gideri 17 bin 610 TL’yi bulurken, %20’lik brüt karı ise 12 bin TL’lerde kaldı.

Bir ve iki kişi çalıştıran işletmelerde gider tablosunun seyri yukarı doğru değişkenlik gösterirken, kar seyrinin sabit kalması esnafın gelir gider arasında denge oluşturmasını da imkânsız hale getiriyor.

“GELİR-GİDER DENGESİ SAĞLANAMIYOR”

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, açılan kapanan işyerlerinin hızına yetişilemediğini söyledi.

Tulga, piyasaların hızla daraldığı ülkede girdiler ve giderler artarken, kazancın sabit veya aşağı kalması nedeniyle esnafın gelir-gider dengesini koruyamadığını ve çarşıda birçok sorunun baş gösterdiğini kaydetti.

Tulga giderlerin karşılanması için gelirlerde artış olması zorunluluğuna rağmen ülkede böyle bir tablodan da bahsetmenin şu an mümkün olmadığını söyledi.

“3 YILDA %70 ARTIŞ”

Ülke esnafını giderlerinde 2016 yılından bugüne kadar %70’in üzerinde elektrikten suya, sosyal güvenlikten, belediye, harçlar ve muhasebeye kadar birçok giderde artışın söz konusu olduğunun altını çizen Tulga, 2016’da 2 bin civarında olan asgari ücretin bugün 3 bin 500 civarına çıktığını kaydetti.

Tulga giderlerin bu süre zarfında %70 artmasına rağmen, asgari ücretteki artışın ise iki katı civarı olduğuna dikkat çekti.

“EN AZ CİRO 60 BİN OLMALIYDI”

2019 yılında işletmelerin 2016 yılına kıyasla %70 oranında bir artış yapması gerekirken, bunu yapamadığına dikkat çeken Tulga, 30 bin ciroluk bir işletmenin bugün cirosunun en az 55-60 bin arası olması gerektiğini dile getirdi.

Hürrem Tulga, bu dengenin sağlanması halinde gelir-gider potansiyelinin korunabilecekken bunun tam tersi olduğunu kaydetti. Tulga, belli bir azınlık dışında gelirlerde ve cirolarda artışın söz konusu olmadığını ifade etti.

Tulga, Elektrik, su, ulaşım, sağlık, eğitim başta olmak üzere birçok alanda artışın gerçekleşmesine rağmen, alım gücünün gerilediğini ve insanların çarşıya ayıracağı paranın her geçen gün azaldığını dile getirdi.

“İŞÇİYE YATIRIM YAPILAMIYOR”

Bugün gelinen noktada işletmelerin işçi çalıştırmak ve yatırımlarını yaparak, maaşını ödemek bir yana, sadece kendisinin işlettiği işletmede gelir dahi elde edemediğini söyledi.

Tulga, bugün tutunmaya çalışan işletmelerin de aile şirketi olduğu ve bir asgari ücrete 3-4 kişinin çalıştığı bir ortamın söz konusu olduğunu ifade etti.

4 BİNİN SADECE BİNİ YATIRIMLARA…

Bir asgari ücretli çalıştırmanın işverene maliyetinin en az 4 bin TL olduğunu sözlerine ekleyen Tulga, bunun neredeyse sadece bin TL’sinin yatırımlara gittiğini dile getirdi. Tulga, dünyada buna benzer örnekleri görmenin güç olduğunun altını çizerek, yatırımların bu kadar yüksek olduğu başka bir ülkenin zor bulunacağına işaret etti.

Hürrem Tulga, işletmelerin işçi çıkararak, tek başına ayakta durmaya çalıştığı bir ortamda ya ailesel destek aldığı ya da tek kişi ile işletmeyi çevirmeye çalıştığını söyledi. Tulga ayrıca, bu durumun ülkedeki işsizliği de ciddi oranda tetiklediğini söyledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı