Gıda analiz sonuçları şoke etti

Elma, nektarin, kayısı, armut, siyah, sultani ve verigo üzümle maydanozda, limit üstü ilaç kalıntısı bulundu.

Tarım Dairesi, 2-8 Ağustos tarihleri arasında yapılan gıda denetim sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, ithal ürünlerden alınan 54 numuneden, 48’i temiz çıktı. Kalıntı bulunan 6 ithal ürün elma, nektarin, kayısı ve armut olarak açıklandı.

Yerli ürünlerden alınan 40 numuneden, 35’i temiz çıktı. Kalıntı bulunan 5 yerli ürün siyah, sultani ve verigo üzümle maydanoz olarak bildirildi.

İthal ürünler

Deftera Gıda Ltd.’e ait elma (gala), SVS Tic. Ltd’e ait nektarin, ORC Foods Ltd’e ait elma (gala) ve Onbaşı İşletmeleri Ltd.’e ait kayısıda limit üstü ilaç kalıntısı çıktı.

Bekir Cura’ya ait armutta (Santa Maria) limit üstü ilaç kalıntısı bulundu. İthal ürünlerden bazıları menşeine iade edilirken bazıları da firmaların üzerine imha edildi.

Yerli ürünler

Alsancak’ta siyah üzüm üretimi yapan Erol Ataser’in, Yeşilyurt’ta sultani üzüm üretimi yapan Emine Çaluda’nın ürünlerinden alınan ikinci numunelerde de limit üstü bitki koruma ürünü tespit edildi.

Ürünlerin hasadı bir sonraki analize kadar durduruldu.

Mağusa’da maydanoz üretimi yapan Hüseyin Turaç’ın, Lefke’de verigo üzüm üretimi yapan Tarkan Altan ve Alsancak’ta verigo üzüm üretimi yapan Ahmet Büyükbaş’ın ürünlerinden alınan numunelerde de limit üstü bitki koruma ürünü tespit edildi.

Ürünlerin hasadı bir sonraki laboratuvar analizine kadar durduruldu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı