Genel Kurul’da Gazimağusa Hastanesi gerilimi

Şahali, Pilli’nin yetkisi olmadığı halde, gayrı yasal bir şekilde Gazimağusa Hastanesi'nin başhekimliğe başka birinin görevlendirdiğini ileri sürerken, Bakan Pilli ise orada iş yaptıramaz hale geldiklerini söyleyerek, kendini savundu.

Güncel konuşmaların yapıldığı Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu’nda başhekim tartışmaları ile gündemde olan Gazimağusa Hastanesi ile ilgili tartışmalar yaşandı.

Şahali’den hükümete ve Pilli’ye eleştiriler

CTP Milletvekili Erkut Şahali, “Gazimağusa Hastanesi Çiftlik mi?” konusunda yaptığı konuşmada, özellikle yürütmenin ne yaptığının, yasama ve yargıyı doğrudan etkilediğini belirterek, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yaşanan durumu örnek gösterdi.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yönetim kadrosunda “yaşanan kaosa” dikkat çeken Şahali, mevki konusunun değinmeden geçilebilecek bir konu olmadığını kaydetti.

Şahali, hastane başhekiminin görevlerinin önemine dikkat çekerek, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yönetsel bir kaos yaşandığını aktardı.

Herhangi bir kamu görevlisinin nakil, terfi işleminin herhangi bir siyasi ve idarecinin görev, yetki ve sorumlulukları arasında bulunmadığını belirten Şahali, herhangi bir bakan veya müsteşarın atama, terfi ve cezalandırmada yetkisi olmadığını kaydetti.

Hasan Topal’dan sonra Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bir idari görevlendirme yapıldığını anlatan Şahali, 25 Ocak tarihinde Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından bir başhekim ataması yapıldığını anımsattı.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yetki kullandığı alana herhangi bir bakanın müdahale etmesi yetkisi bulunmadığını vurgulayan Şahali, yetki sahibi makam tarafından yetkilendirilen kişiyi, herhangi bir siyasinin bir başka noktaya yetkilendirmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin böyle bir yetkisi olmadığını söyleyen Şahali,  Pilli’nin yetkisi olmadığı halde, gayrı yasal bir şekilde başhekimliğe başka birinin görevlendirdiğini savundu.

Disiplin işleri için de Bakan Pilli’nin yetkili kişi olmadığını vurgulayan Şahali, yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.

Pilli’den Şahali’ye yanıt

Şahali’den sonra söz alan Sağlık Bakanı Ali Pilli, “çiftlik” kelimesinin kullanılmasını eleştirerek, Şahali’nin yaptığı konuşmayı “haksızlık” olarak niteledi.

Hasan Topal’dan sonra sorunların başladığını söyleyen Pilli, 4’lü hükümet döneminde sorunların neden çözülmediğini sordu.

Pilli, atanan kişinin Yataklı Tedavi Kurumları’nın başhekimi olduğunu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun başhekimlik kadrosunun açılması ve kaosun bitmesini neden istemediğini sordu.

Konunun çözümü için çok mücadele ettiğini anlatan Bakan Pilli, kendisinin her türlü mücadeleyi vermesine rağmen başarılı olamadığını, orada iş yaptıramaz hale geldiklerini söyledi.

Pilli bu konuda yazılı bir açıklama yapacağını kaydetti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı