Gençlik Gücü’nde hentbol şampiyonluğu sevinci ve yeni başkan seçimi

Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü bugün yeni bir başkan seçiyor...

Ülkemizde birçok federasyonun kurucu üyesi olan Gençlik Gücü bu yıl hentbolda büyük aşama kaydederek şampiyon olurken dört kupaya da sahip oldu. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ni farklı skorla yenerek şampiyonluğa ulaşılırken en büyük sevinci, Gençlik Gücü’ne başkan ve sponsor olarak önemli katkı koyan Mazhar Iqbal Choudhry yaşadı.

Tribünlerde ailevi taraftar kitlesiyle Atatürk Spor Salonu’na farklı bir görüntü yansıtıldı.

Futbolda Süper Lig’de kalma başarısından sonra hentbolda en büyük olmak yeşil beyazlı taraftarlar için farklı bir duyguydu.

Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü bugün yeni bir başkan seçiyor. 1952 yılında kurulan kulüpte son dört yıldır başkanlığı başarıyla sürdüren Suma Zafer Choudhry görevini bırakma kararı aldı. O bırakıyor ama arkadaşları göreve devam ediyor. Görevdeki ekipten Sırdaş Kaptanoğlu bugün saat 19.00’da başlayacak genel kurul toplantısına tek aday olarak gidiyor.

Gençlik Gücü’nde kuruluşundan günümüze kadar başkanlık yapanların bir listesini, yaptığım araştırmalara dayanarak hazırladığım listeyi sunarak hatırlatma yapmak istedim.

GENÇLİK GÜCÜ TÜRK SPOR KULÜBÜ BAŞKANLARI

GENÇLİK GÜCÜ TÜRK SPOR KULÜBÜ BAŞKANLARI

1952: MEHMET ŞAKİR (Bisikletçi Şakir Usta)

1954: MEHMET FİKRET

1957: İLTER KIRMIZI

1958-3 Nisan 1963: RİFAT ŞENER

3 Nisan 1963-18 Ağustos 1963: YUSUF SALİH

1968-14 Eylül 1969: RİFAT ŞENER

14 Eylül 1969-29 Ağustos 1971: CAHİT CANBERK

29 Ağustos 1971-7 Mayıs 1972: VASFİ ÖZ

7 Mayıs 1972-14 Şubat 1973: CAHİT CANBERK

14 Şubat 1973-9 Mayıs 1976: VASFİ ÖZ

9 Mayıs 1976-2 Mayıs 1982: HÜDA REİS

2 Mayıs 1982-18 Aralık 1982: ZİVER KUTRAFALI

18 Aralık 1982-20 Mayıs 1984: HÜDA REİS

20 Mayıs 1984-19 Aralık 1984: KAMURAN HAKTANIR

19 Aralık 1984-25 Mayıs 1997: HÜDA REİS

25 Mayıs 1997-25 Aralık 1998: KÜFİ BİRİNCİ

25 Aralık 1998-20 Mayıs 2001: TURGAY DENİZ

20 Mayıs 2001-31 Temmuz 2002: MUSTAFA ÜSTÜNER

31 Temmuz 2002-4 Ağustos 2003: HÜDA REİS

4 Ağustos 2003-21 Aralık 2003: ALPAY EROSAL

21 Aralık 2003-12 Haziran 2005: CUMA ERENGİN

12 Haziran 2005-20 Haziran 2006: MAZHAR IQBAL CHOUDHRY

20 Haziran 2006-10 Haziran 2007: HASAN HOCANIN

10 Haziran 2007-21 Şubat 2008: ERTAN BİRİNCİ

21 Şubat 2008-18 Mayıs 2008: TEKİN BİRİNCİ

18 Mayıs 2008-14 Aralık 2008: MEHMET SPORCUOĞLU

14 Aralık 2008-21 Haziran 2009: HASAN BİROL POYRAZLI

21 Haziran 2009-20 Haziran 2010: MEHMET KUTLUHAN

20 Haziran 2010-20 Mayıs 2012: HÜSEYİN REİS

20 Mayıs 2012-3 Ekim 2012: AYDIN SOYER

3 Ekim 2012-27 Aralık 2012: HÜSEYİN REİS

27 Aralık 2012-22 Mayıs 2014: MEHMET YENİCE

22 Mayıs 2014-14 Haziran 2015: TEKİN BİRİNCİ

14 Haziran 2015- SUMA ZAFER CHOUDHRY

“AĞABEYİM KARA MEHMET”

Bu hafta kitaplığımda “AĞABEYİM KARA MEHMET” adlı kitap var.

Sporumuzda önemli iz bırakanlardan olan merhum Mehmet Manavoğlu, kardeşi İbrahim Erkan Manavoğlu tarafından kitaplaştırıldı.

27 Şubat 1934’de Leymosun’da doğan Mehmet Manavoğlu (namı diğer Kara Mehmet), futbola Leymosun’da Yıldız Spor’da başladıktan sonra, Limasol Türk Spor Kulübü’nde, Kıbrıs Türk Erkek Lisesi’nde, Doğan Türk Birliği’nde, Mağusa Türk Gücü’nde ve Türk Ocağı’nda oynadı. 1974 yılı sonrasında yerleştiği Girne’de 28 Kasım 2004’te vefat etti.

İlginç anıların ve bilgilerin yer aldığı kitaptan biraz alıntı yapmayı uygun buldum.

Sayfa 171: “Mehmet Manavoğlu babasıyla gittiği ilk futbol maçını hiç unutmamıştı. O gün Limasol Türk Spor Kulübü (LTSK) bir Rum takımı ile oynuyordu. Adeta büyülenmişti. Sokak aralarında oynadıkları futbola hiç benzemiyordu. Bu bir strateji oynuyordu. Kendini LTSK forması içinde hayal etti. Küçücük aklıyla bir şey daha keşfetti. İyi bir savunma olmadan maç kazanılamazdı. O çok iyi bir savunma oyuncusu olacaktı.

Mahalle futbolu onu kesmiyordu artık. Okuldan sonra arkadaşı Derviş Hilmi ile soluğu top sahasında, amatör Yıldız Spor’un antrenmanlarında alırlardı. Çok geçmeden Derviş’le beraber Yıldız Spor’a geçti ve hemen dikkati çekti.

Yıldız Spor da onu kesmedi. 1947 yılında henüz orta ikideyken yaşını büyüterek LTSK’ya geçti. Önce genç takımında, bir yıl sonra 1948’de A takımında oynamaya başladı. Zamanın en meşhur futbolcu ağabeyleriyle oynamak bir ayrıcalıktı. O, ayni zamanda Kıbrıs Türk Erkek Lisesi’nin futbol takımında da oynuyordu.”

Sayfa 173: “1952 yılında Doğan Güneş ile LTSK, Doğan Türk Birliği (DTB) adı altında birleşti, O, artık DTB’nin değişmez oyuncusuydu ve Türkler arasında ‘Kara Mehmet’, Rumlar arasında ise ‘o Daskalos’ (öğretmen) adıyla ünlenmişti. Çetinkaya’dan ve Rum AEL ile ARİS kulüplerinden gelen teklifleri reddederek kendini Leymosun’a ve DTB’ye adadı.”

Sayfa 176: “1961-62 sezonunda, becayiş olduğu Mağusa’nın Türk Gücü takımında top koşturdu. Leymosun’a döndü ve 1962-63 sezonunda Türk Ocağı’nda oynamaya başladı… Komutanı olduğu AKIN Bölüğü’nün takım kaptanı olarak bölükler arası maçlarda oynadı. 1968’de terhis olduktan sonra futbol yaşamına son verdi.”

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı