Gençlere iş olanağı

İstihdamı desteklemek için hazırlanan ‘Go social Cyprus’ Projesi tanıtıldı.

9 Haziran 2019 - 11:30

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen AKTH, MASDER ve MAKAMER ortaklığında “Go social Cyprus” isimli sosyal girişimcilikte istihdamı desteklemek için hazırlanan projenin gençler için olan kısmı Mağusa Kale Pasajı’nda tanıtıldı.

Ağustos 2018’de başlayıp Temmuz 2021’de sonlanacak proje kapsamında aktivite ve eğitimler yer alacak. Bu eğitimlerle istihdamı destekleme, kendi işini yaratma ve sosyal girişimcilik ile de topluma ve çevreye yardımcı olmak hedefleniyor.

HEDEF KİTLE

Hedef kitle, iş bulamayan yeni mezunlar, kadınlar ve iş değiştirmek isteyen girişimciler olarak belirtildi. Örnek olarak sergilenen 3 boyutlu yazıcı Baf’ta yaşayan gençler tarafından yapıldı.

Normalde 10 bin Euro olan yazıcıyı 2 bin Euro’ya mal ettiklerini anlatan Michalis Loizides aksamlarının da 3 boyutlu makine ile yapıldığını ve kullanılan hammaddenin ise atık plastik olduğunu belirtti. Bu yazıcı ile Baf’ın turistik yerleri çıkarılıyor ve bir dükkânda turistlere satılıyor.

Elde edilen gelirin bir kısmı ise ihtiyaçlı insanların yemek yemesi gibi toplumsal fayda sağlıyor. Kuzey Kıbrıs’ta da bunun gibi projelere destek verilecek.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı