Gençler göç ediyor

Bademliköy Muhtarı Metin Işıktaş, köydeki en büyük sorunun ihtiyaçlı gençlere verilmeyen kırsal kesim arsalarından kaynaklandığını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

12 Haziran 2019 - 10:50

Bademliköy Muhtarı Metin Işıktaş, verilmemiş kırsal kesim arsalarının köydeki en büyük sorun olduğunu ifade etti. Muhtar Işıktaş köyde yaklaşık 31 kişinin gerçekten arsaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Bölgede hiç arsa dağıtılmadığını belirten Işıktaş, arsa bulup ev yapamayan gençlerin köyden göç ettiğini dile getirdi. Işıktaş ayrıca köyde cami, kahvehane ve muhtarlık binası olmadığını da hatırlattı.

“GİRİŞİM BEKLİYORUZ”

Muhtar Işıktaş, bölgedeki bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, gençlerin köyden göç etmesini istemediklerini söyledi.

Işıktaş, “En büyük sorun, kırsal kesim arsalarının verilmemiş olmasıdır. Önceki kaymakam ile üç ayrı noktada kırsal kesim arsalarını belirlemiştik. Kaymakam görevden ayrıldığı için öyle kalmıştı. Bu konuyu yeni kaymakamımızla da görüştüm. Gerçekten ihtiyacı olan yaklaşık 31 kişinin listesini verdim. Girişim yapılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“GENÇLER GÖÇ EDİYOR”

Muhtar Işıktaş, gençlerin göçünün aileleri parçaladığını ve nüfusun da düşmesine neden olduğunu belirterek, “Gençler artık iş yeri neredeyse oraya yakın bir yerde kalıyor. Neredeyse köyde genç kalmadı. Bu da nüfusun düşmesine neden oluyor. Bugüne kadar kırsal kesim arsası da dağıtılmadı. Köyün toprakları Yeşilırmak’a kadar gider. Ancak, köy sınırları içindeki topraklar Yeşilırmaklılara dağıtıldı, Bademliköy gençliğine verilmedi” iddiasında bulundu.

KÖYDE HİÇBİR ŞEY YOK

Çoğu köyde olduğu gibi Bademliköy’de de muhtarlık binası olmadığını ifade eden Işıktaş, muhtarlık binasının bir köyün olmazsa olmazları arasında bulunduğunu savundu.

Metin Işıktaş, köyde Atatürk büstü ve çocuk parkı bulunmadığından da söz eden Işıktaş, kendilerine büstün yanına muhtarlık binası yapılacağını söylediklerini ancak, hala binanın yapılmadığını ifade etti. Işıktaş, “Kahvehane ve camimiz de yok. Cami olmadığı için, hoparlör bağladılar ve ezan sesini öyle duyuyoruz” dedi.

 “HAYVANCILIK BİTİYOR”

Ekonomik sıkıntılardan da söz eden Işıktaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bölgede hayvancılık bitme noktasındadır. Mandıralar köyün içinde kaldı çünkü hayvancıya yer gösterilmedi. Köylüye kırsal kesim arsası bile vermediler, mandıra yerini nasıl versinler? Köylü mandıra kokusundan rahatsız oluyor ama yer verilmediyse hayvancı ne yapsın? Ekonomik sebeplerden dolayı hayvancılığı bırakanlar da çok.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı