Genç kadın “Batı Nil Virüsü” kurbanı

Yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu hastanede "Batı Nil Virüsü" teşhisi konulan Yenierenköy'de yaşayan 37 yaşındaki Senem Tulga Şarafat, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

6 Ekim 2019 - 15:32

37 yaşındaki Senem Tulga Şarafat’a, yaklaşık bir buçuk ay önce yüksek ateş sebebiyle gittiği Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde “Batı Nil Virüsü” teşhisi konuldu. Ancak genç kadın hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, Şarafat’ın hastaneye yüksek şikayetiyle başvurduğunu aktardı. Genç kadına yapılan tahlillerin sonucunda “Batı Nil Virüsü” tespit edildiğini belirterek, gerekli tüm müdahalelerin yapılmasına rağmen hayatını kaybettiğini söyledi.

ÜÇÜNCÜ ÖLÜM

Şarafat’ın ölümüyle KKTC’de “Batı Nil Virüsü” kaynaklı kayıp sayısı üçe yükseldi.

26 Temmuz’da  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Genel Yoğun Bakım servisinde “Batı Nil Virüsü”  nedeniyle tedavi gören 62 yaşındaki Hilmi Bolel de, “kardiak ve solunum arresti” sonucu hayatını kaybetmişti.

21 Ağustos’ta da Topçuköy’de sakin 69 yaşındaki Kasım Aktaş,  “Batı Nil Virüsü” teşhisiyle tedavi gördüğü  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti.

“BATI NİL VİRÜSÜ” NEDİR ?

Sağlık Bakanlığı, virüs ve korunma yollarıyla ilgili şunları paylaştı:

“Batı Nil Virüsü nadiren nörolojik semptomlara ve çok düşük oranlarda ölümlere yol açabilen bir virüstür. 50 yıldan fazladır birçok ülkede bildirilmektedir. Hastalık genelde mevsimseldir, yaz boyunca ve sonbaharın erken dönemlerinde görülür. Salgın bölgeleri başlıca kuş göç yolları üzerinde yer almaktadır. Sivrisinekler taşıyıcı kuşlardan beslenirse, virüsü alarak insanlara bulaştırabilmektedir.

Çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya’da görülen BNV, ülkemizde ilk kez tespit edilmiştir.

2018 yılında Avrupa’da olgularda artış saptanmış, İtalya ve Yunanistan’da salgın gelişmiş, az da olsa ölümler olmuş ve yine 2018 yılında Türkiye’de de 26 vaka bildirilmiştir. Batı Nil Virüsü sivrisinekler ile bulaşır. İnsandan insana bulaşması mümkün değildir. Damlacık, tükürük, el sıkışma veya öpüşme yolu ile asla bulaşmaz. Hastaların yaklaşık %20’sinde ateş ve yaşamı tehdit etmeyen hafif semptomlar ile giden ve birkaç günde kendiliğinden iyileşen bir hastalık görülür.

Ülkemizde hastalığın kontrolüne yönelik olarak bakanlığımız tarafından yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde gerekli koruma tedbirleri alınmıştır. Tespit edilen hastalara ve yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmış; başka vaka olup olmadığı araştırılmaktadır.”

KORUNMA YÖNTEMLERİ

“Korunma, sivrisinekler ile entegre mücadele ve bireysel korunma yöntemleri ile sağlanabilmektedir.

Bireysel korunma yöntemlerinde; evdeki su birikintileri, depolar gibi sivrisineklerin üremesini kolaylaştıran faktörleri ortadan kaldırılması, evdeki pencerelere sineklik takılması, kişisel olarak sivrisinek kovucu spreylerin kullanılması, uzun kollu koruyucu kıyafetler giyilmesi, sivrisineklerin pik yaptığı saatlerde bina dışı aktivitelerden kaçınılması, hasta hayvan dokuları ile temas ederken eldiven kullanılması önerilir. Özetle hastalıktan korunmada temel yaklaşım sivrisinek üreme alanlarının azaltılması ve sivrisinek sokmalarından korunmaktır.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı