Genç işsizlik endişe veriyor

Bu tabi ki kısmen doğru. Konuya nereden baktığınız önemli.

Başbakanlığa bağlı İstatistik Kurumu geçtiğimiz hafta 2019 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, ülkede işsizlik oranı yüzde 6.3 düzeyinde belirtildi. Açıklamadaki hava işsizliğimiz sanıldığı kadar yüksek değil, aksine 2019’da düştü izlenimi veriyor.

Bu tabi ki kısmen doğru. Konuya nereden baktığınız önemli.

Ancak, bana göre, açıklanan anketin en önemli kısmı 15-24 yaş grubunu içeren genç nüfusta işsizlik oranının yüksekliği.

Genç işsizliği yüzde 19.4 oranında açıklandı. Yani ülkede 15-24 yaş grubundaki her 5 gençten birinin işi yok. Bu çok ciddi bir rakamdır. Söz konuş oranı günü kurtaracak açıklamalarla geçiştirmek mümkün değildir. Çünkü geleceği kurtaracak olan bir kuşağın işsizlik ortalaması, ülkedeki işsizlik ortalamasını üçe katlıyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Uluslararası Çalışma Örgütü de küresel istihdama ilişkin öngörülerini açıkladı.

Buna göre, Dünya genelinde 2020 yılında işsiz sayısına 2,5 milyondan fazla kişinin daha ekleneceği ve işsizlerin sayısının 190,5 milyon kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor.

ILO, dünya genelinde 15 yaşından büyük 5 milyar 700 bin kişinin iş görebilir olarak kabul edildiğine ve bunlardan 188 milyon kişinin işsiz olduğuna işaret etti.

Aynı açıklamada, ILO Genel Direktörü Guy Ryder, işsizlikten etkilenen insanların içinde bulunduğu durumun ülkelerdeki sosyal uyum açısından endişe verici sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

 

ILO’nun işsizlikle ilgili raporunda özellikle 15-24 yaş aralığındaki gençlerin durumuna dikkat çekiliyor. Raporda bu yaş grubundaki 267 milyon kişinin bir işi, aynı zamanda eğitimi ya da bir okul diploması olmadığı ifade edildi. ILO’nun raporunda bu durum “ürkütücü” olarak nitelendirildi.

 

Tekrar ülkeye dönelim.

ILO rakamlarının da açıkça ortaya koyduğu gibi işsizlik oranların artışı birçok sosyal sorunu da beraberinde getiriyor.

Bunların en önde geleni de sosyal adaletsizliğin artışı.

Genç işsizliği rakamlarının büyüklüğü “ürkütücü” olarak nitelendirilirken, toplumların geleceği açısından da endişe verici.

“Yaşasın, 2019’daki işsiz sayısı 2018’den 556 kişi daha az” diye kimse sevinip, hava atmasın. İşsizlik oranı yüzde 1’de olsa endişe yaratmalı, hele genç işsizliği oranı yüzde 20’leri bulmuşsa, hükümet edenler için alarm zilleri çalmalı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı