Geçmişe özlem mi dediniz!

Belli bir dönemi bize simgeleyen her bir obje yada ürün hepimiz için farklı bir duygu, farklı bir nostalji yaşatmaktadır...

25 Ağustos 2019 - 11:00

İnsanoğlu, eski zamanlara ve eskiye ait şeylere müthiş bir özlem duyuyor aslında. İşin enteresan tarafı  geçmişte zor hayatlar yaşayanlar,  geçmişe dair kötü hatıraları olan insanların pek çoğu bile geçmişi hep özlemle anıyorlar. Bence bunun en önemli sebebi içinde bulunduğumuz teknoloji çağında insanoğlunun  herşeyi çabuk tüketen bir yapıya bürünmesidir. Yemekler hızlı, sohbetler ayaküstü, aşklar saman alevi gibi yani herşey çok hızla tüketiliyor.

***

Az biraz felsefe yaparsak, uzmanların dediği gibi en büyük özlemi kendimize duyarız, geçmiş halimize duyarız belkide.  Geçmişte dinlediğimiz şarkıları, izlediğimiz filmleri, kutladığımız bayramları, dostlukları, aşkları, arkadaşlıkları, giyim-saç tarzımızı ve diğer pek çok şeyi sevgiyle anımsar ve özleriz. Böyle olunca da temelinde geçmişe özlem olan farklı farklı akımlar trend oluyor tabii…

***

Son yıllarda, tüm dünyada vintage  akımının  dalga dalga yayılmakta olduğunu görüyoruz.  Ülkemizde bu akım henüz  çok da popüler değil ancak zamanla daha fazla benimsenir diye düşünüyorum. Doğrusu, benim zevkime hitap ediyor. Bu nedenledir ki, merakla takip etmeye çalışıyor, bununla ilgili yazılan yazıları keyifle okuyorum. Bu konsepte çekimi ve sunumu yapılan objelere bakmayı da çok seviyorum.  Peki nedir bu vintage? Türkçe manası bağ bozumu olan bu tabir geçmişe ait tek ve özel parça yada koleksiyonlar için kullanılmakta ve inanılmaz ilgi görmektedir.  Geçmişe ait dedik ama antika niteliği kazanacak kadar da eski şeyleri içermiyor. Bir ürünün vintage olabilmesi için belli bir döneme ait olması gerekiyor. İtiraf etmeliyim, başlarda vintage ile retro denilen akımı birbirine karıştırmıyor değildim. Sonraları aralarındaki farkı öğrendim tabii… Sizlerle de paylaşayım bu farkı. Retro ‘eski gibi görünen ürünlere’, Vintage tabiri de gerçekten eski olan ürünler için kullanılmaktadır.

***

Aslında belli bir dönemi bize simgeleyen her bir obje yada ürün hepimiz için farklı bir duygu, farklı bir nostalji yaşatmaktadır. Böylelikle, yaşadığımız çağın kaçınılmaz bir gerçeği olan teknolojiye esir olan insanoğlu her geçen gün birbirinden uzaklaşıp, yalnızlaştıkça geçmişe olan özlemini farklı farklı enstrümanlar, akımlar ve trendler ile ortaya koymaya devam edecektir.

 

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı