Gazimağusa Belediyesi’nden şikâyetler bitmiyor!

Gazimağusa Belediyesi’nde örgütlü Mağusa Türk Genel İş Sendikası ile belediye arasında toplu iş sözleşmesi imzalansa da tedirginlik devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi’nde sular durulmuyor… Gazimağusa Belediyesi’nde örgütlü Mağusa Türk Genel İş Sendikası ile belediye arasında toplu iş sözleşmesi imzalansa da Mağusa’da tedirginlik devam ediyor. Çalışanlar, aybaşı maaşlarının ödenip ödenmeyeceğinin meçhul olduğunu söylüyor.

Haberci’ye konuşan MASDER Başkan Yardımcı Serdar Atai belediyeden doğru düzgün bir hizmet alamadıkları gibi dernek olarak başkandan randevu da alamadıklarından dert yandı.

Mağusa Belediyesi CTP Meclis Üyesi Erhun Şahali, Mağusa Belediyesi Başkanı İsmail Arter’in nakit sıkıntısı yaşmasının sebebini hep başkalarından kaynaklandığını savunması yaptığını belirterek, kendi yönetiminin yanlış olduğunu kabul etmediğini söyledi.

Erhun Şahali meclis üyeleri olarak defalarca başkanı uyardıklarını ve beraber çözüm üretme teklifi sunduklarını ancak belediye başkanının oralı olmadığını savundu. Erhun Şahali sorunları körükleme peşinde olmadıklarını, Mağusa’nın düşünülmesi gerektiği için yapıcı olduklarını ancak başkanın kendilerini samimi bulmadığını bu yüzden de UBP-DP-YDP ittikakının istediklerini yaptığını ifade etti.

 ŞAHALİ: YÜZDE 44 ZAM MI OLUR?

Şahali şu noktalara değindi:

“Başkan halkın 20 milyon TL su faturası olduğunu açıkladı. Belediye Başkanı İsmail Arter’e defalarca su faturalarının tahsilatı için uyarılarda bulunduk. Ödemeyenler için hukuksal süreç başlatmasını ya da suyu kesmesini önerdik. Bize 50-60 bin TL faturası olan şirketler olduğunu, bu şirketlerin bu meblağları ödeyecek gücü olduğunu ancak ödemediğini söyledi. Biz de kendisine artık bununla ilgili bir yaptırım uygulaması gerektiğini ifade ettik ve gereğini yapacağına dair söz aldık.

Bunun yanında nakit sıkıntısının bir nedenini protokol imzalanmadığı için devletten gelen katkı payının gelmediğini bahane olarak sundu. Biz kendisine maddi sıkıntıyı dış faktörlere bağladığını, ancak kendisinin aşırı istihdam ve gereksiz harcamalar yaptığını hesaba katmadığını belirttik. Belediye yönetimi kusursuzmuş gibi göstermeye çalışıyor. Bu sorunlarla yüzleşmesi ve çözüm bulunması gerekiyor. Suya yapılan zam kasım ayında meclise getirildi ancak biz ret oyu verdik. Yüzde 30 enflasyon yaşanmasına rağmen yaptıkları zam yüzde 44.  Biz bu zammı çok yüksek bulduğumuz için reddettik. Ancak bu konuda da başkan, önceki yönetimi suçlamak için artıma tesisinden alınan suyun pahalı olduğunu dile getiriyor.

“ENDİŞELİYİZ”

Biz tüm Mağusa halkı gibi belediyenin geleceğinden endişeliyiz. Başkan’a aybaşı maaşları ödeyebilecek misiniz diye sorduk ancak net bir cevap alamadık. Piyasaya çok fazla borç var ve esnaf artık belediyeye iş yapmak istemiyor. Bir an önce tedbirlerin alınması gerek”

MASDER: BELEDİYE HİZMETLERİ AKSIYOR

Mağusa Suriçi Derneği (MasDer) Başkan Yardımcısı Serdar Atai, belediyenin hizmetlerinde gözle görünür aksama olduğunu belirterek, hakkını alamayan işçiden verim beklemenin de doğru olmayacağını savundu.

Dernek olarak belediye başkanının randevu taleplerine yanıt alamadıklarını belirten Atai, Sivil Toplum Örgütleri’nin gönüllü kamu hizmeti yaptıklarını ancak bazen teknik desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Derinya ile ilgili beklentilerin de karşılanmadığını ifade eden Atai, kapının açılması üzerinden 9 ay geçtiğini ancak bir toplu taşıma aracı sağlanamadığını ifade etti. Yönlendirici tabela ve temizlik gibi sorunların devam ettiğini dile getiren Serdar Atai, birçok konuda hizmet alamadıklarını söyledi. 

ATAİ: YANLIŞI YANLIŞLA ÇÖZEMEZSİNİZ

Mağusa’da yaşayan bir vatandaş olarak su faturalarının yükseltilmesine sıcak bakmadığını belirten Atai, önce su faturalarının tahsilatının sağlanması gerektiğini söyledi. Serdar Atai, hizmetlerin yeterli olması halinde vatandaşların da faturalarını ödemede gecikmeyeceğini ifade etti. Vatandaşın fautra ödememesinin nedeninin aldığı hizmetleri yeterli bulmadığı için tepki olabileceğini dile getiren Atai, “İnsanları öncelikle hizmet vereceğinize ikna etmeniz gerekiyor” dedi.

Atai, “Yanlışı yanlışla çözemezsiniz. Faturaya zam yapmak doğru bir çözüm yolu değildir” şeklinde de konuştu.

Atai, dışarda konuştuğu işçilerin ek mesaileri alamadığını duyduğunu ve çok üzüldüğünü belirterek bir insanın angarya çalıştırılmasına karşı olduğunu bu insanlara ayıp, günah olduğunu ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı