Futbolda vizyonun değişim zamanı geldi

Federasyonda görev alan başkan ve yönetimi, ülke sporuna hizmet etmeyi, o spor dalını geliştirmeyi hedefler.

Her şeyin belli bir zamanı vardır. Zamanı dolduktan sonra herhangi bir kurum veya kuruluşun başında kalmak, hem kendinize hem de bulunduğunuz kuruma zarar vermeye başlar. İşte o noktadan sonra görevi yeni birilerine devretmenizin zamanı gelmiş demektir.

Futbol Federasyonu, ülke gençliğine ve ülke sporuna hizmet eden bir kuruluştur. Federasyonda görev alan başkan ve yönetimi, ülke sporuna hizmet etmeyi, o spor dalını geliştirmeyi hedefler.

Başkan seçildiğiniz ilk günlerde heyecan yüksek olur. Yeni girişimlerde bulunmak,  bir şeyler yapmak, aksak ve yanlış giden şeyleri değiştirmek, yeni girişimler yaparak o futbolun önünü açmak gibi heyecanınızın olması gayet doğaldır. Ancak aradan on yıl geçtikten sonra, heyecanınızın ilk günkü gibi olmasını beklemek de mümkün değildir.

Elbette ilk günlerdeki heyecanınız sizden değişim bekleyen insanlar için umut ışığı olmuştur. Ekonomik olarak kötü bir federasyon devralmışsınız, sizi seçenlerin beklentileri futbola yeni bir imaj getirmenizdi. Ancak on yılda futbolun geldiği noktaya baktığımızda, bir kaç kulüp hariç, çoğu kulübün mutlu olduğunu söyleyemeyiz.

Kulüp yöneticileri bin bir zorluklarla kulüplerini ayakta tutmaya çalışıyorlar. Her geçen gün kan kaybeden futbolumuza çare üretmek için ne yaptınız çok merak ediyorum.

Futbolun önünü açmak ve futbolu ileriye taşımak için verilen vaatlere ne oldu.  Örneğin FIFA ile yapılan toplantıda altına imza attığınız belgenin, altı yıldır akıbeti ne oldu bilen varmıdır. Büyük umutlarla ülke futbolunun önünü açacagınızı söylediğiniz o günleri çok iyi hatırlıyorum. Tüm kulüplerin desteğini alarak, 43 kulübün 43’ünden de onay aldığınız ve ülke futbolunun önünü açmak konusunda vaatler verdiğiniz o günlerden bu güne hangi girişimler yaptığınızı çok merak ediyorum.

Aslında FIFA ile yapılan toplantı sonrasında, ortaya çıkan beglenin altına imza atarken, bunun gerçekleşmeyeceğini çok iyi biliyordunuz. Oradaki amaç siyasi rant elde etmekti. Çünkü devletin üst makamlarının karar vereceği konularda, bir federasyonun tek başına herhangi bir kararın altına imza atması ve uygulamaya koyması mümkün değildir.

Bütün bunları yeni seçildiğiniz o günlerdeki heyecan ve tecrübesizliğe bağlıyorum. Şimdi bakıyorum da görevde bulunduğunuz 10 yıl içerisinde tecrübelenmenize rağmen futbolun önünü açamadınız. Maalesef her geçen gün futbol kalitesi geriye gidiyor ve buna seyirci kalıyorsunuz. Federasyona ve kurumlarına karşı güvensiz bir ortam oluştuğunun farkındamısınız. Kulüpler, hakemler, spor yazarları arasında ayrımcılık yaptığınızın farkındamısınız.

Federasyon başkanı olmak tüm kurumlarla eşit mesafede olmak demektir. Federasyon başkanı olmak adaletli olmak demektir. Federasyon başkanı olmak ben bilirim, ben yaparım kimse bana bir şey diyemez demek değildir. Bu gün futbolun içerisinde bulunduğu nokta maalesef budur. Ahbap çavuş ilişkisi ile bir federasyon yönetilmez.

Kısacası futbola artık zarar veriyorsunuz. Futbolu yıllardır bir arpa boyu ileriye götüremediniz. Kulüplerin içinde bulunduğu ekonomik çıkmaza bir önlem bulamadınız. Süper Lig’de takım sayısını 16’ya çıkartarak hem futbolun kalitesini düşürdünüz hem de kulüpleri ekonomik olarak darboğaza soktunuz.

Artık federasyonda bir kan değişimine ihtiyaç vardır. Sertoğlu’nun bu noktadan sonra futbola katkı koyması çok zordur. On yılda yapacaklarını yapmıştır. Futbolun yeni açılımlara ve heyecanı yüksek kişilere ihtiyacı vardır.

Her kuruma eşit mesafede uzaklıkta olacak, kulüplerin haklarını savunacak, güven ortamını yeniden oluşturacak, futbolun önünü açabilecek, kaliteyi artıracak ve en önemlisi Ahmed Sami Topcan dönemini bizlere yaşatabilecek kişi veya kişilere ihtiyaç vardır.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı