Futbol hata affetmez

Üç pas yapamayan, topu ileriye taşıyamayan, savunmada riskli oynayan, oynun genişliğini büyütemeyen en önemlisi de oyunda varlığı ile yokluğu belli olmayan oyuncular topluluğuna dönüştü.

Yenicami oyuna tempolu başladı. Golü atana kadar da oyunda bariz bir üstünlüğü vardı. Ancak ne olduysa golden sonra oldu. Baskı kuran, rakibinin üzerine giden, gol arayan takıma, sanki sihirli bir el değmiş gibi oyun anlayışı değişti, oyundan koptu ve ne yaptığını bilmeyen bir takım görüntüsüne büründü.
Üç pas yapamayan, topu ileriye taşıyamayan, savunmada riskli oynayan, oynun genişliğini büyütemeyen en önemlisi de oyunda varlığı ile yokluğu belli olmayan oyuncular topluluğuna dönüştü.
Yenicami dün 20. dakikadan sonra tanınmaz bir haldeydi. Aminu, Abaka, Tansel, M. Altın, Mahmut Amasyalı gibi kendilerinden çok şey beklenen oyuncular, takıma hiç katkı yapamadılar. Geride Mahmut ile ileride John’un dışında görevini yapan oyuncusu yoktu. John ileride yalnız başına çırpındı durdu, Mahmut da geride tek başına savaştı.
Diğer yandan Hamitköy’e bakıyorum. 1-0 yenik duruma düşmelerine rağmen, canlarını dişlerine takmışlar, rakiplerinin üzerine korkmadan gitmişler, gol aramışlar ve Yenicami’nin en büyük zaafı olan, savunmadaki riskli oyunu tespit etmişler ve rakiplerine üç gol atarak sahadan galip ayrılmasını bilmişlerdir. Hamitköy’ü ortaya koydukları inaçlı mücadeleden dolayı tebrik ediyorum.
Yenicami’de ne ruh ne inanç ne de hırs kaldı desek yeridir. Dünkü oyun anlayışı birçok gerçekleri de beraberinde getirmiştir. Gerçekten böylesin kötü bir futbol Yenicami’ye yakışmadı. Anlıyorum her takım yenilebilir ama yenilmenin de bir adabı vardır. İyi oynarsınız, oynadığınız oyunla umut vaadedersiniz ve yenilirsiniz. Bunu anlarım. Ama sahada ne yaptığını bilmeyen bir takım görüntüsü içerisinde olursanız, bunu anlamakta zorlanırım.
Kendilerine ülke şartlarına göre iyi olanaklar sağlanıyorsa, takımın sahada iyi futbol oynaması gerekmektedir. Bu takım ne lig için ne de kupa için en ufak bir umut vaadetmiyor. Dolayısı ile Yenicami gibi bir takımın sahada daha güzel futbol oynaması lazımdır. Tabi bunun nedenleri vardı.
1- Takımın dizilişinden tutun da oyuncu değişikliklerinin yapılması ve zamanlamasına kadar her şey hatalı ve yanlış.
2- Bir kere Göktaş mevcut kadro içerisinde her zaman oynaması gereken bir oyuncudur. Tecrübelidir ve futbol zekası birçok futbolcudan iyidir. İlk onbirde oynatılmamasına anlam veremiyorum. Bu takımı cezalandırmaktan başka bir işe yaramaz.
3- Takım içerisinde takımı yönetecek, kenar yönetimle iletişim kuracak bir abi yok.
4- Kenar yönetim oyuna müdahale edemiyor. Futbolcuların yaptıkları hatalar ikaz edilmiyor ve uyarılmıyor. Kısacası otorite boşluğu var.
5- Savunmada büyük hatalar ve riskli oyun var. Geçen hafta ligin en zayıf takımlarından Gönyeli karşısında alınan farklı galibiyet savunmanın iyi olduğunu göstermiyor. 7 gol atıp 3 gol yiyen bir müdafaanın zaafları var demektir. Üstelik de kaleci o maçta kırmızı kart yemiş ve Hamitköy karşısında yedek kaleci ile çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Buna önlem almak gerekirken, henüz daha hazır olmayan Mahmut Amasyalı’yı sol bekte başlatmak büyük hataydı.
Hamitköy dün haklı bir galibiyet elde etti. Yabancıları çok iyi. Mustafa Çelik defansı tek başına dağıttı. İki gol atarak takımını galibiyete taşıdı. Tüm oyuncular görevlerini yerine getirdiler ve ruhları ile oynadılar.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu