Futbol Federasyonu’nun planı nedir?

Dünya futbolunda ülkeler çeşitli planlar yaparlarken, maalesef ülkemizde, bu konu hakkında Futbol Federasyondan net bir açıklama veya plan duymadık.

Covid-19 virüsünün dünyayı olumsuz etkilediği gibi, ülkemizi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dünyamız ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kalırken, alınacak tedbirler konusunda da çeşitli fikirler ortaya atılmaya devam ediyor. Bu gün oldu, covid 19 dan ne zaman kurtulacağımızla ilğili net bir bilği yoktur. Her ülke ve her bilim adamından farklı çözüm planları ve farklı süreler duymaktayız. Bu konuda kesin bir netlik olmadığı için, kime, hangi söyleme ne derece güveneceğimizi bilemiyoruz. Fakat kesin olarak bilinen tek şey şey vardır. O da, bundan sonraki hayatımızın eskisi gibi olmayacağıdır. Dünya’yı ve insanoğlunu yeni koşullar ve yeni yaşam şekilleri beklemektedir. Stratejistlerin ve araştırmacıların ortak görüşleri bu. Belli ki bir çok meslek alanında ve yaşam tarzımızda büyük değişiklikler olacaktır.

Sağlık konusunda endişelerimiz devam ederken, ekonomik açıdan da zorluklar yaşayacağımız kaçınılmazdır. Ortaya çıkacak zor koşullar sonucunda spor alanından da sarsıntılar yaşanacaktır. Bu sarsıntıdan en çok da futbol etkilenecektir. Belki de uzun bir süre maçlar seyircisiz oynanmak zorunda kalacaktır. Futbol, ekonomisi yüksek bir spor dalıdır. Ancak bu salgın futbol ekonomisini de olumsuz yönde etkileyecektir. O nedenle, bir çok ülke, ekonomisi bozulacak futbol için, çeşitli önlemler almak zorunda kalmışlardır.

Çeşitli plan ve öngörüler ortaya atıyorlar. Fakat net bir şey söyleyemedikleri için, A, B, C, D diye planlar yapmak zorunda kalıyorlar. Örneğin Türkiye Futbol Federasyonu bundan sonra yaşanacaklar için 10 değişik plan yaptıklarından söz ediyor. Ortaya çıkacak her olumsuzluğa karşı planlarının hazır olduğundan bahsediyorlar. Dünyanın bir çok ülkesinde de durum farklı değildir. Lokomotifi sektör haline gelen futbol için çeşitli planlar yapılıyor. Dünya futbolunda ülkeler çeşitli planlar yaparlarken, maalesef ülkemizde, bu konu hakkında Futbol Federasyondan net bir açıklama veya plan duymadık.

Kabul ediyorum, Bilim Sağlık Kurulunun vereceği karar doğrultusunda antrenmanlar ve futbol maçları başlayacaktır. Dünyada da bu böyledir. Ancak her federasyon plan ve program yaparken KTFF’nin bu konuda ne çalışma yaptığını kimse bilmiyor. Aradan 50 gün geçmesine rağmen tek açıklama duymadık. Bu süre zarfında federasyon nasıl bir çalışma yaptı, planı nedir kimse bilmiyor. Durum böyle olunca da her kafadan farklı sesler çıkmaya başlıyor. Sosyal medyada ve TV programında millet çeşitli fikirler öne sürüyor, zaman zaman tartışmalar yaşanırken sonuç olarak elle tutulur bir noktaya varılamıyor.

Bir ülkede futbolla ilgili tek yetkili Futbol Federasyonu’dur. Herkesi aydınlatacak, plan ve programlarının ne olduğunu kamuoyuna duyuracak yetkili merci federasyondur. Fakat bu gün oldu henüz daha planlarının ne olduğunu kimse bilmiyor. Kısa sürede lig başlayacaksa planımız şudur. Orta vade de şu, uzun vade de şudur diye açıklama yapması gerekirken, sessiz bir şekilde oturmuş milletin tartışmasını izliyor.
Tek yetkili merciden 50 gündür ses çıkmıyor. Bu konuda Yönetim kurulu üyesi Orçun Kamalı’nın bir yol haritası çizdiğini biliyorum. O zaman federasyon çıkıp, planlarının ne olduğunu kulüplere açıklamalıdır.
Açıklamalıdır ki, kulüpler de kendilerini ona göre hazırlasınlar.

Bir hafta sonra bazı iş yerleri açılacak. Sağlık kurulunun futbol hakkında ne düşündüğünü kulüplerin bilmesi gerekiyor. Hiçbir zaman, salgın ortadan kaybolmadan, gençlerimizin tehlikeye atılmasını istemiyorum. Oyuncuların kafalarının rahat olması gerekir. Aksi takdirde mevcut şartlarda futbolculardan performans beklemek mümkün olmayacaktır. Kısacası, KTFF’nin kamuoyunun ve kulüpleri bir an önce bilgilendirmeli, planlarının ne olduğunu açıklaması, futbolu hangi şartlarda ve ne zaman oynatmayı düşündüklerini kulüplere duyurması gerekiyor. Aksi takdirde her kafadan bir ses çıkmaya devam edecektir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu