Fransız Büyükelçisi ‘Bir çözüm olasılığına inanıyorum’

Fransa’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Isabelle Dumont, Lefkoşa’daki görevinden ayrılmadan hemen önce Kıbrıs Haber Ajansı’na (CNA) yaptığı açıklamada, Fransa’nın Doğu Akdeniz’de AB’nin daha büyük bir rol oynamasını istediğini söyledi.

Bir yıl önce Kıbrıs’ın güneyine gelen Dumont, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Balkanlar ve Türkiye portföyünü devralacağı Paris’teki Başkanlık Sarayı’ndaki görevine başlayacak. Dumont, Akdeniz bölgesindeki Fransız askeri varlığının amacının gerilimi tırmandırmak olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlaması ihtimalini değerlendirmek üzere davet edilen Fransa Büyükelçisi, bu konunun bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi. “Kıbrıs’a gelen her Büyükelçi, beyninin bir bölümünde Kıbrıs sorununun Kıbrıs’ta kaldığı süre boyunca çözülmesini temenni etmektedir. Bu, inandığımız anlamına geliyor ve bir çözüm olasılığına inanıyorum ”dedi.

Yavaş yavaş, nüfusun bir çözüme daha az ilgi göstermesinden duyduğu endişeyi dile getiren Dumont, bu yüzden liderlerin bir çözüme ulaşmak için birlikte çalışmaya yeniden başlamasını gerçekten umuyorum, dedi.

Kendisi için bir başka endişe noktasının da koronavirüs durumu çerçevesinde geçiş noktalarının kapatılmış olması olduğunu söyleyen Dumont “sağlık nedenleri olduğunu anlıyorum ama virüsle potansiyel olarak yurt dışından insanlar gelebilir ama Ledras Caddesi’nde birkaç metre geçemezsiniz ”dedi.

(Voice of the Island)

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı