Et kaçakçılığı ve iflas

Et fiyatlarında Güney Kıbrıs ile KKTC arasındaki büyük fiyat farkı kaçakçılığı körüklerken kasapların da iflas bayrağını hazırlamasına neden oldu.

Meyil AVCAN

Bahar UYGUR

Senagül TAŞAR-

Et fiyatlarının neden düşmediğini Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak’a sorduk. Halil Akbıçak, ülkemizde son 5 yıl içerisinde hayvan popülasyonunda ciddi bir düşüş yaşandığını, bunun ise geçmiş yıllardaki kuraklık ile girdi maliyetlerinin yüksek oluşundan kaynaklandığını ifade etti. Akbıçak, yeni nesil gençlerin ise kasaplık mesleğini yapmak istemediklerine de dikkat çekti.

Büyük baş hayvanlarda %20, küçük baş hayvanlarda ise % 40 oranında düşüş yaşandığını kaydeden Akbıçak, bunun etkisinin et ve süte yansıdığını belirtti.

Akbıçak, arz ve talep dengesinin bozulmasından dolayı et fiyatlarında ciddi bir artışın meydana geldiğine değinerek, son 2 yılda yapılan artış miktarının çok yüksek olduğunu, bu artışın en fazla et ve süte yansıdığını anlattı.

Ülkedeki nüfusun öğrenciler sayesinde çoğaldığını, askeri birliklerin et ihtiyaçlarını da ülkemizden tedarik ettiklerini, otel sayısının da artmasıyla turizm sektöründe de ciddi bir canlanma olduğunu vurgulayan Akbıçak, hepsi ele alındığında ise arzın düşmesi ve talebin artmasının fiyatların yükselmesine neden olduğunu söyledi.

GÜNEY KIBRIS İLE ARAMIZDA CİDDİ BİR FİYAT FARKI VAR

Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasında ciddi bir fiyat farklılığı olduğunu ifade eden Halil Akbıçak, Güneyde üretimin fazla olduğunu, bunun yanında hem domuz hem de Avrupa’dan gelen et alternatifinin süte verilen önemi de artırdığını kaydetti.

KKTC vatandaşlarının Güney’e geçerek oradan et aldığını kaydeden Akbıçak, %60 civarında ciddi bir et kaçakçılığının söz konusu olduğunu vurguladı.

Akbıçak, Yeşil Hat Tüzüğü’ne göre Güney’den Kuzey’e veya Kuzey’den Güney’e hayvansal ürünlerin geçişinin yasak olduğunu ve bu tüzüğe göre geçirilen etin miktarına bakılmaksızın tümünün kaçakçılığa girdiğini belirterek, bunu önleyebilmek adına Kasaplar Birliği olarak gerek Tarım ve Maliye Bakanlarından randevu talep ettiklerini söyledi.

“TARIM BAKANI RANDEVU TALEBİMİZİ GERİ ÇEVİRDİ”

Ülkede 2015’ten günümüze kadar ne kadar hayvan olduğunu, nüfus artışını ve fiyatları içeren bir rapor hazırladıklarını aktaran Başkan Akbıçak, raporu sunduklarında haklı bulunduklarını ancak Hayvancılar Birliği ve Tarım Bakanlığı’nı ikna edemediklerini, tam tersine fiyatların yükselmesi için yeni yılda canlı hayvan fiyatlarına %20 artış yapıldığını söyledi.

Akbıçak, son günlerde de gözlemlendiği üzere fiyatlardaki artışların et kaçakçılığını tetiklediğini ifade ederek, Güney Kıbrıs’taki fiyatların 40 TL daha az olduğunu ve bu yüzden vatandaşın da orayı tercih ettiğini dile getirdi.

Kasaplar olarak çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Akbıçak, Tarım Bakanlığı’ndan tekrar randevu talep ettiklerini, ancak Müsteşarı aracılığıyla onlarla görüşmek istemediği yanıtını verdiğini ve pahalılığın sebebinin kasaplar olduğunu söylediğini belirtti.

AKBIÇAK: BİR SONUCA VARILMAZSA KAPATMAYA KADAR GİDECEĞİZ

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, kasapların işlerinin durduğunu ve fiyatları artırarak kalan müşterileri de kaçırmak istemediklerinin altını çizerek, bu söylemi kesinlikle kabul etmediklerini ifade etti.

İleriki günlerde bir sonuca varılmadığı takdirde kasaplar olarak kapatmaya kadar gideceklerini vurgulayan Akbıçak, müşterinin tek tük olduğunu genelde dükkanlarının boş olduğunu söyledi.

“ÜLKEDEKİ HAYVAN SAYISI ÇOĞALTILMALIDIR”

Devletin ekonomik olarak çok ciddi kayıp yaşadığını ve kasapları haksız rekabet içine soktuklarını kaydeden Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, yıl içerisinde ortalama 250 bin TL’lik et kaçakçılığının söz konusu olduğunu ve bu rakama bireysel geçişlerin dahil olmadığını söyledi.

Hükümetin bu yaşananları göz ardı etmemesi gerektiğini vurgulayan Akbıçak, konuya önem verilmesini istedi. Akbıçak, hem esnafın iflas eşiğine geldiğini hem de vatandaşın sağlıklarının tehdit altında olduğunu belirtti.

KASAPLAR NE DEDİ… KASAPLAR NE DEDİ…

AHMET KAMKAM: HÜKÜMET DESTEK VERMİYOR

“Et piyasası arz ve talep meselesidir. Hükümet, yerli üretimi uyguladıkları fiyatlarla yok etti.  Güney Kıbrıs’ta fiyatlar daha uygunken ve yerli üretim yokken insanların kaçak ete yönelmesi oldukça normaldir. Hükümet yerli üretime destek vermiyor”

MEHMET GÜDER: HER ŞEY PAHALI BUNLAR MALİYETİ YÜKSELTİR

“Güney’deki et ucuzdur ama kalitesi de düşüktür. İşçilik sıfırdır. Kaçak et en çok yolcu beraberinde geçer. Denetim sıfır. Rumlar bizden aldığı eti o tarafa geçiremez, gümrük el koyar. Bizde 3-5 kiloya müsade edilir. Günde kaç kişi geçer hepsi alsa siz düşünün artık Kuzey’e ne kadar et geçer. İnsanlar da haklı bizde maliyet yüksek”

MUSTAFA- HASAN CAN SERMET: PAHALILIĞIN SORUMLUSU BAKAN

“Rum tarafında etin daha ucuz olması kaçak etin olmasına etken. Büyük oteller rüşvet ile kaçak et getirtiyor. Sadece otel meselesi değil, canlı hayvan sıkıntısı var. Dipkarpaz’da çiçek hastalığı olması canlı hayvanın azalmasına neden oldu. Talep çok hayvan az. 2 hafta içinde 70 TL olan et 95 TL’ye çıktı.  Sorumlusu Tarım Bakanıdır. Bu işe el atması gerekir. Kaçak etin gelmemesi için ithal izni verilsin”

ÖZAY ERLANT: ÇOBANLAR FİYATI ARTIRDI

“İnsanların alım gücü zayıf olunca Rum tarafından et almaya mecbur kalıyor. Yeterince hayvan olmamasından dolayı kaçakçılığa yönelme oluyor. Bu da iç piyasanın durgunlaşmasına neden oluyor. Kaçak et getirenlerle rekabet yapılmaz. Rum tarafıyla Türk tarafı arasında yaklaşık 25-30 TL gibi bir fark var. Et kaçakçılığı %60’ı aşmış durumda. Rum tarafına 50 ülkeden et geliyor. Herkes kendi bütçesine göre et yeme şansı elde ediyor. Bakan, kuzu ve oğlak kesimlerini durdurttu. Çünkü millet bu fiyata et yiyemez. 100 TL’yi aşacak. Bizi de kurtarmaz. İnsanların alım gücü de düşük kasaplar bir de buradan darbe yiyecek. Çobanların verdiği fiyat da çok yüksek. Dobra konuşacak olursam; bir kuzunun okka fiyatının 40 TL olması ne demektir? Bir sene önce 26 TL’ye kuzu tartardık. Şimdi 40 TL’ye tartıyoruz. Bir sene önce sterlin 8, Euro 6.50. dolar 6’lara yakındı. Okka başına zam yaptılar. Bunlar çok önemli konulardır. Devletin buna bir el atması gerekiyor”

NİHAT YALÇIN: “ET KAÇAKLIĞININ EN BÜYÜK SEBEBİ DEVLETTİR”

“Et kaçakçılığı uzun yıllardır devam ediyor. Kıbrıs’ın Kuzeyindeki insanlar et ihtiyacını Rum tarafından karşılıyorlar. Et kaçaklığının en büyük sebebi devlettir. Rum tarafındaki etin kilosu 6 Euro’dur. Burada 40 TL. Kaçak et gelmezse buradaki mevcut kuzular yetersizdir. Büyükbaş et fiyatları da artışa geçti. Çobanlar bu noktada haksız değildir. Çünkü giderleri çoktur. Tarım bakanına köylümüzü çiftçimizi tüketicimizi mağdur etmemek şartıyla bu kaçakçılığı önlemek adına Rum tarafının yaptığı gibi biz de kontrollü bir şekilde ithal izni verelim dedik. Getirelim kuzuyu maliyeti 40 TL ise, firesini, dükkân kirasını, giderini hesaba katarak,  55 TL’ye satsın. Devletimiz de kilo başına fon koysun. Böylece tüketicimiz sağlıklı ve ucuz bir şekilde et yeme şansı elde eder. Rum hükümeti çobanı destekliyor. Yemini veriyor. Teşvik ediyor. Teşvik verildiği zaman 300 Euro danaya veriyor. Yemini hibe ediyor, katkı sağlıyor. Bizde hiçbir şey yok. Tam tersi bizim devletimiz bizden alıyor. Bu fiyatların inebilmesi için hükümet bunun çalışmasını acilen yapması lazım. Vatandaşın et alabilecek gücü yoktur. Bugün bir kuzu 85 TL kemikli. Bir aile reisi baba çocuklarına mangal yaptığında kemiksiz 120 TL ödeyecek. Zaten o babanın maaşı ne kadar ki çocuklarına o eti alabilsin”

MUSTAFA KASAPOĞLU: “ET KAÇAKÇILIĞI DEVLET POLİTİKASI OLMUŞ”

“Bugün hayvancının aldığı etin fiyatı da satacağı fiyatı da bellidir. O yüzden vatandaş da bu etleri ucuza alamıyor. Bunun yerine kimliğini yanına alıyor ve Rum tarafına gidiyor. Çünkü orada 5 Euro’ya kıyma var. Bizim tarafta kıyma 65 TL. Rum tarafına gidip et aldığında vatandaş sağlıklı ve kaliteli et aldığını zannediyor. Bunların sağlık kontrolleri var mı yok mu bilinmez. Fiyatlarda gerçekten uçurum kadar fark vardır. Kuzuda da danada da çok büyük fiyat farkı vardır. Rum tarafına her ay milyonlarca Euro gidiyor. Bunu da siyasiler biliyor. Bu iş bir devlet politikası olmuştur. Bu mesele hayvancıyla kasapla çözülsün. İnsanlar zaten zor geçiniyor. Bir de fiyatlara bakıldığında bir kilo kıyma 65 TL, bir kilo kuzu eti 75 TL. Bir ailenin haftada iki kere et yemesi lazım. Bu devlet politikası olmuş durumdadır. Et kaçakçılığını bu yüzden kimse durduramaz. Çünkü bu işin altını kazırsak, çok şey çıkar”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı