Erhürman: “Ortada ne bir kriter var ne de plan program. Lütfen sorumluluğu paylaşın”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu'nda değerlendirmelerde bulunarak, muhalefetin saf dışı bırakıldığını ve hükümetin kendilerine göre keyfi kararlar almaya devam ettiklerini ifade etti

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu’nda Kovid-19 ile ilgili ülkenin ekonomik anlamda geçirdiği zorlu süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, muhalefetin saf dışı bırakıldığını ve hükümetin kendilerine göre keyfi kararlar almaya devam ettiklerini ifade etti.

Söylenenlerin farklı, yapılanların farklı olduğunu söyleyen Erhürman, bu krizin 3-5 kişinin kendi arasında bu sorunu çözmesinin mümkün olmadığını ve yardımlaşarak bu sürecin üstesinden daha kolay gelinebileceğine dikkat çekti.

Erhürman’ın konuşması şu şekildedir:

“Bu süreçte hiçbir zaman eleştirisel bir yaklaşımda bulunmadık. Yasa gücünde kararnameler meclise gelsin, mecliste onaylansın ve Anayasa’ya aykırılık tartışılmasın diye destek verdik. Bu dönemde muhalefetin ne kadar yapıcı olduğunu ve geçmişte muhafeletin sergilenmediği bir tutumda olduğumuza dikkat çekmek isterim. Meclisin olağan dönemindeki istişare süreçlerini bile çalıştırmıyorsunuz, kaldı ki şu an olağan dışı bir dönemdeyiz. Yeniden açılımın kriterleri bizimle paylaşılsın istedik, yardımcı olmaya çalıştık ama kriterleri halen duymuş değiliz. Bilim Kurulu’ndan bu konuda bir bilgi almış değiliz. Ortada ne bir kriter var ne de plan program. Biz basından öğreniyoruz kararları. Bizi, gelişmeleri basından öğrenmek zorunda bırakıyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Biz alınan kararları eleştirdiğimiz zaman TV ekranlarında bakanlar bize sitem ediyor. Madem sitem edeceksiniz kararlar çıkmadan önce bize de bir bilgi veriniz.”

“İNSANLARI AÇLIĞA MAHKUM ETTİNİZ”

“İşçiye yapılacak maaş katkısı için işverene şartlar sunulamaz. İşçiyle devlet arasına işveren koyulmamalı. İşveren tüm işçileriyle ilgili başvuracak, tüm işçilere bin 500 TL verilecek ama sadece KKTC vatandaşları işten durdurulamayacak şeklinde düzenlendi tüzük. Artık silkinip kendinize gelin ve bu keşmekeşten herkesi kurtarın. Bir çok insan işçi durdurmayı yasakladığını zannediyor ama bu konuyla ilgili bir mevzuat ya da düzenleme yok. Yani şu anda işçi durdurmak yasak değil. Döndünüz bir de işsizlik parasını 2 bin 600 TL’den bin 500 TL’ye düşürdünüz. Yani bu zor dönemde insanları açlığa mahkum ettiniz. Anlaşmayı işten durdurmayı önlemek istiyorsanız, durdurulan işçi 3 ay içinde tekrardan işe alınamaz şeklinde bir karar üretebilirdiniz.”

“KISMİ ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ ‘BEN YAPTIM OLDU’ ŞEKLİNDE HAYATA GEÇİRMEYİN”

“Siz iç borçlanmayı zaten kriz öncesi yaptınız ve her ihtimale karşı borçlandık dediniz. Şu andaysa tüm sosyal patlama risklerine rağmen ülkede ne kadar işsiz kaldığını bilmememize rağmen bu konuda bir tasarrufa gidiyorsunuz. Bu kabul edilebilir değildir. Anlam veremiyorum buna. Sakın ha kısmi çalışma ödeneğini ben yaptım oldu şeklinde geçirmeye çalışmayın bu konuda karşınızda olacağız. Bu konuda uyarıyorum mutlaka istişare edin bunu. İşçi durdurmayı yasakladığınızı söylediniz ama yasaklamadınız. İşsizlik ödeneğini düşürürken, evli ve bekar insanlar arasında bir ayrım yapmadınız. İşsizlik ödeneğini bin 500’TL’ye düşüren yasa gücünde kararnameyi de acilen komiteye getirin ve bu konuda yeniden düzenleme yapılsın.”

“BİR AN ÖNCE REEL SEKTÖR DANIŞMA KURULUNU TOPLAYIN”

“Lütfen bir an önce reel sektör danışma kurulunu toplayın, ekonomik koordinasyon kurulunu da toplayın. İlk günden beri söylediğimiz gibi bir an önce harcama planı çıkarın ve nerelere harcama yapacağınızı görelim. Bu konuda kaynak ve tasarruf yapma çalışması yapalım. İç borçlanma ve dış kaynakla ilgili bir çalışma yapalım. Bana karşı geçmişte yapılan eleştirileri size yöneltmeyeceğim. Elimizden gelen katkıyı yapmaya hazırız ama harcama planınızı görmek istiyoruz. Ekonominin ayağa kalkması ve sosyal adaletin sağlanması için bir arada hareket etmeliyiz. Meclis olarak karar çıkaralım ve gerekli yerlerle temas edelim. Sağlıkta geç kalmamız nasıl ki bize pahalıya mal olabilirseydi, ekonomide de geç kalmamız bize pahalıya mal olacak ve oyalanırsak daha da pahalıya mal olacak. Bizim sabrımız zorlanıyor. Çünkü biliyorsunuz ki bu kriz 3-5 kişinin başarıyla atlatabileceği bir kriz değildir bu nedenle sorumluluğu paylaşın.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu