Erhürman, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle ilk tur görüşmelerini gerçekleştirdikten sonra Haber Kıbrıs WEB TV özel yayınına katıldı.

Mete Tümerkan ve Hüseyin Ekmekçi’ye konuk olan Tufan Erhürman, ilk turda 4 adım üzerinden görüşmeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erhürman birinci adımın erken seçim konusu olduğunu ifade ederek, seçim takvimine göre 2021 yılında ara seçim 2022 yılında ise yerel seçimler olduğuna dikkat çekti. Hükümetin Aralıkta kurulması durumunda Haziranda erken seçime gidileceğini belirterek, salgın ve ekonomik sıkıntılardan dolayı bu durumu önlemek için formül ürettiklerini ifade etti.

Erhürman erken seçimleri Eylül 2021 yılında yapmaları durumunda ara seçime gidilmeyeceğini aktardı.

Erhürman, ikinci adımda ise mali tabloyu görüştüklerini söyledi. Ersin Tatar’ın 2.3 milyar TL para gelmesi için protokola imza koyduğunu ancak bu paranın 782 TL’sinin geldiğini cari harcamalarda kullanılacak 1 milyar 150 Milyon TL’nin ise 66 milyon TL’sinin geldiğini açıkladı. Erhürman bu rakamları maliye bakanının teyit ettiğini belirterek, hükümete gelecek olanların bu tabloyu bilmesi gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki yıl için 2,1 milyar TL öngörüldüğüne işaret eden Erhürman, mali tablonun belli olduğunu daha fazla para alabilmek için bazı partilerin hükümette olması gerektiğinin doğru olmadığını anlattı.

Erhürman, “Bu bize gösteriyor ki, ‘O hükümet gelince çok para gelir, de bu hükümet gelince az para gelir’ tartışmalarının zemini yok” dedi.

“Kim hükümete gelecekse, bilecek ki çok temkinli olmak zorundadır 2021 yılı mali yönetiminde” diyen Erhürman, bizi çok zor bir mali dönemin beklediğine dikkat çekti.

Erhürman, erken seçimden dolayı kritik bakanlıklara aday olmayacak teknokratları koymak istediklerini anlatrak görüşmelere ilkelerle gittiklerini de kaydetti.

Erhürman, Pandemi döneminde tüm siyasi partilerden oluşan bir kriz masası kurulmasını istediklerini ancak kabul görmediğini hükümet hatalar yapmayı sürdürünce bu kez kriz hükümeti kurulmasını istediklerini aktardı. Salgın ve ekonomik kriz yanında demokrasi krizi de yaşandığını anlatan Erhürman, “Başta ne diyorsak o, gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım. Kritik bakanlıklara aday olmayacak teknokratları koyalım”  diye konuştu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu